Р ибарите и учените бяха разтревожени, когато през 2022 г. милиарди раци изчезнаха от Берингово море близо до Аляска. Учените обясняват, че причината не е в прекомерния риболов - вероятно шокиращо топлата вода е накарала метаболизма на раците да се ускори и да умрат от глад.
Но ужасяващата им гибел изглежда е само едно от последствията от мащабния преход, който се развива в региона, съобщават учените в ново проучване, публикувано в сряда: Части от Берингово море буквално стават по-малко арктически.
Изследването на Националната океанска и атмосферна администрация установи, че по-топлите условия без лед в югоизточната част на Берингово море - такива, каквито се срещат в субарктическите региони - са приблизително 200 пъти по-вероятни сега, отколкото преди хората да започнат да изгарят затоплящите планетата изкопаеми горива.
"Проучването подчертава колко много се е променила екосистемата на Берингово море в сравнение с това, което е била, дори в рамките на живота на един рибар на снежни раци“, казва Майкъл Лицоу, водещ автор на проучването и директор на лабораторията Кодиак в Аляска към NOAA Fisheries.
Billions of crabs vanished around Alaska. Scientists have evidence it will happen again https://t.co/DTw3cUHyV1
— David Papp (@DavidPapp) August 21, 2024
Според него „трябва да очакваме още много топли години“, докато истинските арктически условия - студени, ледени, коварни - ще бъдат рядкост.
Снежните раци, студеноводен арктически вид, виреят предимно в райони, където температурата на водата е под 2 градуса по Целзий, въпреки че физически могат да функционират във води с температура до 12 градуса по Целзий.
Морската гореща вълна през 2018 г. и 2019 г. е особено смъртоносна за раците. По-топлата вода е довела до ускоряване на метаболизма на раците, но те не са имали достатъчно храна, за да го поддържат.
Милиарди раци в крайна сметка умират от глад, което опустошава риболовната индустрия на Аляска през следващите години.
Според проучването от сряда снежните раци са търговски ценен вид, чиято стойност достига 227 милиона долара годишно. Лицоу заяви, че индустрията трябва да се адаптира, и то бързо.
„Как ще правим бизнеса си по различен начин, докато този процес става все по-лош за риболова на снежни раци?“ - каза той, като отбеляза, че макар да е „обнадежден“ да се получи възстановяване за кратък период от време, тъй като в региона досега е било студено и са се размножили нови млади снежни раци, той предупреди, че „шансовете са за продължаване на лошите условия“ през следващите години.
Намаляването на числеността на снежните раци в Аляска е сигнал за по-широки промени в екосистемата в Арктика, тъй като океаните се затоплят, а морският лед изчезва. Океанът около Аляска вече става негостоприемен за няколко морски вида, включително червения кралски рак и морските лъвове, твърдят експерти.
Climate change IS happening. It's not just staring us in the face, it's HAPPENING and the results are not going to be pretty, nor enjoyable.
— WindyWyoming (@windy_wyoming_) August 21, 2024
Billions of crabs vanished around Alaska. Scientists have evidence it will happen againhttps://t.co/WkvnFVptUv
Затоплянето на Берингово море също води до появата на нови видове, застрашавайки тези, които отдавна живеят в коварните му студени води, като снежния рак.
Обикновено в океана има температурна бариера, която не позволява на видове като тихоокеанската треска да достигнат до изключително студеното местообитание на раците. Но по време на топлинната вълна през 2018-2019 г. тихоокеанската треска успя да достигне до тези по-топли от обичайното води и изяде част от това, което беше останало от популацията на снежните раци.
„Наблюдаваме промени в разпространението на видовете и несъответствие между плячка и хищници, които са допринесли за намаляването на популацията на някои видове като тихоокеанската треска в залива на Аляска“, казва пред CNN Робърт Фой, директор на Научния център по рибарство в Аляска.
Фой, който не участва в проучването, заяви, че тези огромни промени в екосистемите поставят „нови предизвикателства и възможности пред науката и управлението на рибарството“, като отбеляза, че ръководителите на риболовни стопанства сега работят за включването на нови технологии като дронове и изкуствен интелект, за да „откриват по-бързо и да реагират на промените в околната среда и екологичните реакции“.
Арктическият регион се затопля четири пъти по-бързо от останалата част на планетата, съобщават учени. Лицоу нарича случващото се в Берингово море „камбана“ за това, което предстои да се случи.
„Всички ние трябва да осъзнаем въздействието на изменението на климата. Обръщаме голямо внимание на това по основателна причина - защото поминъкът на хората зависи от тях“, каза той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!