0

И така, какво точно е миелома?

Множественият миелом е рядък рак на кръвта, който засяга вашите плазмени клетки. Плазмените клетки са бели кръвни клетки и част от вашата имунна система.Те произвеждат антитела. Тези антитела, наречени имуноглобулини, помагат в борбата с инфекцията. Множественият миелом се случва, когато здравите клетки се превърнат в анормални клетки, които се размножават и произвеждат анормални антитела, наречени протеини М.

Най-честият симптом на миелома е болка в костите, особено в таза и долната част на гърба, а множествената миелома е заболяване, което често засяга възрастните хора. Понастоящем няма известно лечение, но лечение – включително лекарства за подпомагане на регулирането на имунната система и лекарства, които помагат за предотвратяване на отслабването на костите - могат да намалят тежестта на симптомите и да удължат преживяемостта на пациента с месеци или две до три години, казват лекари.

Тази промяна поставя началото на каскада от медицински проблеми и състояния, които могат да засегнат вашите кости, бъбреците и способността на тялото ви да произвежда здрави червени и бели кръвни клетки и тромбоцити. Множественият миелом е рядък, засяга около 7 на 100 000 души всяка година.

Нова книга за кралица Елизабет II твърди, че тя се е борила със сериозното заболяване през последната година от живота си. В книгата „Елизабет: Интимен портрет“, Джилс Брандиет заявява, че кралица Елизабет е имала рак, въпреки че официалната причина за смъртта ѝ е старост.

По последни изчисления около 100 000 души в Съединените щати имат мултиплен миелом.

Раковите клетки напускат костния мозък чрез кръвния поток, точно както нормалните имунни клетки напускат костния мозък, за да помогнат в борбата с инфекциите. След това раковите клетки могат да пътуват из тялото, за да образуват повече тумори."

Ето пет симптома на миелома, които лекарите споделят с нас:

  • Болка в костите
Източник: iStock/Getty Images

Болката в костите е често срещан симптом на миелома, казват лекарите. „Ние учим студентите по медицина да запомнят съкращението КБАЛ". КБАЛ означава начините, по които миеломът може да нарани хората.

К – Високи нива на калций (хиперкалцемия)

Б – Бъбречно (бъбречно) увреждане

А – Анемия (нисък брой червени кръвни клетки)

Л – Костни лезии


Това е заболяване на костния мозък, така че меката част от вътрешността на костите е мястото, където се раждат кръвните клетки и там растат тези ракови клетки. Когато миеломите растат в този костен мозък, те влияят на скелетната кост - твърдата кост около костния мозък - и я отслабват.

Отслабените кости могат да доведат до болка, фрактури или счупени кости. Да се налага да се справяте с лечения като химиотерапия в допълнение към тази болка може да изглежда непосилно.

  • Синини
Източник: iStock/Getty Images

Синините са много често срещани. Най-честите причини, поради които хората с рак на кръвта получават синини, са или от лекарства, които разреждат кръвта – като аспирин или антикоагуланти – или от ниски тромбоцити. Тромбоцитите са клетките, които се носят наоколо в кръвта ни и се поддават на кръвни съсиреци. от тях идва рискът от кървене и с това идват синини.

Така че ниските тромбоцити и антикоагулантните лекарства за разреждане на кръвта за предотвратяване или лечение на кръвни съсиреци са най-честите причини, но има и други причини, поради които хората получават синини, които са независими от тези два механизма. Така че ако не сте сигурни защо има синина на ръката, крака ви или някое друго място, където не си спомняте да сте имали някаква травма – и не сте на разредител на кръвта или аспирин – добре, понякога нещата, които приличат на синини, се оказват нещо друго. И когато говорим за рак на кръвта, първото нещо, за което трябва да се тревожим, е, че това е част от самия рак на кръвта. И така, това, което изглежда като синина, не е винаги е синина и винаги е добра идея, когато сте с вашия лекар, да му покажете синините, които имате , за да се уверят, че това всъщност е просто обикновена синина, а не нещо по-зловещо.

  • Умора
Източник: iStock/Getty Images

Умората е един от най-честите симптоми на миелома. При миелома има три специфични причини за умора: анемия, цитокини и болка. Всеки един от тях може да доведе до умора, заедно с намален апетит, слабост и загуба на тегло. Когато хората изпитват и трите, произтичащото изтощение може да бъде огромно.
Други фактори, които добавят лекарите са: болка, тревожност дори депресия.

  • Инфекции
Източник: iStock/Getty Images

Постоянните, повтарящи се инфекции са един от симптомите на миелома, казват експертите. „Анормалните плазмени клетки не могат да защитят тялото от инфекции“, казва Американското общество за борба с рака.  Както споменахме по-рано, нормалните плазмени клетки произвеждат антитела, които атакуват микробите. При множествения миелом миеломните клетки изтласкват нормалните плазмени клетки, така че не могат да бъдат направени антитела за борба с инфекцията. Антитялото, произведено от миеломните клетки, не помага в борбата с инфекциите.

Това е така, защото миеломните клетки са просто много копия на една и съща плазмена клетка – всички правят копия на едно и също антитяло. Инфекцията е основно усложнение и водеща причина за смърт при пациенти с мултиплен миелом. Рискът от инфекция се дължи на многофакторен имунен дефицит, причинен от самото заболяване и режимите на лечение, прилагани по време на различните фази на терапията. През последните десетилетия е настъпил значителен напредък в управлението на мултипленен миелом, което води до значително подобрение на преживяемостта.

  • Безсъние
Източник: iStock/Getty Images

Безсънието и други проблеми със съня са често срещан страничен ефект на миелома. Ако имате проблеми със съня, докато живеете с миелом или други видове рак, разбирате въздействието, което това може да има върху качеството ви на живот. Нарушенията на съня засягат не само вашите енергийни нива, но и цялостното ви физическо и психическо благополучие. Няколко проучвания показват, че между 10 процента и 30 процента от общото население по света изпитва някаква форма на безсъние – и тези числа са по-високи при хората с специфични здравословни проблеми.

Интересното е, че проблемите със съня и безсънието могат да бъдат причинени от умора от самия рак. Доказано е, че прекомерното изтощение пречи на моделите на съня и може да ви накара да спите през деня и да останете будни през нощта. Това нарушава естествения циркаден ритъм на тялото и води до повече здравословни проблеми.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

- Мамо, кои ядат черен хайвер? - Тези, които ни пращат за зелен!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Разследват баща за блудство с 5-годишната му дъщеря

Разследват баща за блудство с 5-годишната му дъщеря

България Преди 3 минути

Провеждат се разпити на свидетели

<p>Масов бой в столичен квартал, има арестувани</p>

Масов бой в столичния квартал "Христо Ботев", има арестувани

България Преди 45 минути

Малко след сблъсъците е подаден сигнал и за катастрофа в района

<p>Обявиха предепидемична обстановка в още една област у нас</p>

Обявиха предепидемична обстановка във Видин

България Преди 51 минути

Заболеваемостта там през изминалата седмица е достигнала 198 на 10 000 души население

Асовете на магията идват в София за  „МАГИНАРИУМ“

Асовете на магията идват в София за „МАГИНАРИУМ“

Любопитно Преди 57 минути

Магическото шоу ще се проведе на 19 и 20 март в Зала 1 на НДК и ще събере едни от най-добрите илюзионисти от България и света

Нарасна броят на жертвите от пожарите в Лос Анджелис

Нарасна броят на жертвите от пожарите в Лос Анджелис

Свят Преди 1 час

Жителите на Лос Анджелис са предупредени за влошаване на качеството на въздуха

"Беше привилегията на живота ми": Байдън се прощава с Америка

"Беше привилегията на живота ми": Байдън се прощава с Америка

Свят Преди 1 час

Байдън ще произнесе прощално слово от Овалния кабинет тази вечер

Николас Мадуро

Пуерто Рико моли Тръмп да го защити от Мадуро

Свят Преди 1 час

Коментарите на Мадуро бяха „открита заплаха за Съединените щати и нашата национална сигурност“, казва губернаторът на Пуерто Рико

<p>Кой е Мирослав Боршош?</p>

Кой е Мирослав Боршош, кандидатът за министър на туризма в проектокабинета на ГЕРБ-СДС

България Преди 1 час

Той е носител на Наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата

Здравното министерство забрани износа на определени лекарства

Здравното министерство забрани износа на определени лекарства

България Преди 1 час

Д-р Галя Кондева издаде нова заповед

Джон Хам ще получи наградата „Бухнал пудинг“ за Мъж на годината

Джон Хам ще получи наградата „Бухнал пудинг“ за Мъж на годината

Любопитно Преди 1 час

Наградите се връчват на хора, които имат траен и впечатляващ принос към света на развлеченията.

Петър Дилов

Петър Дилов: Ето кой е най-непознатият министър в проектокабинета "Желязков" (Биография)

България Преди 1 час

40 годишният икономист работи в Българската народна банка от 2011 г.

<p>Кой е Жечо Станков?</p>

Кой е Жечо Станков, кандидатът за министър на енергетиката в проектокабинета на ГЕРБ-СДС

България Преди 1 час

Той е магистър по икономика от университет Regensburg, Германия

<p>Ето кого предлага&nbsp;Мицотакис&nbsp;за следващ президент на Гърция</p>

Мицотакис предлага Константинос Тасулас за следващ президент на Гърция

Свят Преди 1 час

Мандатът на настоящата президентка Катерина Сакеларопулу изтича на 13 март

SpaceX изстрелва частни мисии към Луната

SpaceX изстрелва частни мисии към Луната

Любопитно Преди 1 час

След като достигнат орбитата на Луната, двата апарата ще се отделят и ще провеждат независими научни изследвания