Д енталната хигиена изминава дълъг път, докато достигне до съвременните паста и четка за зъби, както и конците за зъби с ментов вкус.
В миналото хората са почиствали зъбите си с накиснати в алкохол клечки или стрити на прах миди.
Едни от най-древните артефакти, свързани с денталната хигиена
откривани някога, са древни клечки за зъби, медицински инструменти и писани инструкции за грижа за зъбите от преди 2500 г.
Най-великият лекар на Античността – Хипократ, неслучайно е наричан бащата на медицината. Той е един от първите хора, които осъзнават нуждата от почистването на зъбите, и предлага те да се поддържат със специална пудра.
Древните китайски и египетски текстове също съветват за почистването на зъбите и отстраняването на разлагаща се храна за поддържане на здравето на устната кухина.
Някои от старите практики за „миене“ на зъбите
включват сдъвкване на дървесна кора, клонки, пера, рибни кости и бодли от таралеж.
За запълването на счупени зъби или просто за декорация в миналото са използвани парчета злато и сребро.
На Арабския полуостров, в Северна Африка и на Индийския субконтинент хората дъвчели клонките на специален вид дърво, наречено Salvadora persica.
Европейцте пък използвали за дъвчене парцали, оваляни в сол или сажди.
В началото на XVIII в. френски лекар
на име Пиер Фаухард съветва хората да спрат да си мият зъбите, а вместо това да ги почистват внимателно с клечка или гъбичка, накиснати във вода или бренди.
В края на XVIII в. англичанинът Уилям Аддис пръв започва да продава четки за зъби в големи количества. Идеята се ражда в гавата му, след като в затвора си прави четка за зъби от животинска кост и козина.
Преди създаването на съвременната паста за зъби,
фармацефтите продавали крем или пудра за зъби, смесица от различни състваки.
Ранната пудра за зъби най-често се правела от стрити на прах миди и талк, смесени с етерични масла, чиято роля била да убиват микробите.
За вкус се добавяла канела или мента. Някои от пудрите съдържали и амоняк или пеницилин, за да се борят с бактериите, отговорни за появата на кариеси и лош дъх.
До началото на ХХ в. децата на имигрантите в САЩ
започват да се учат целенасочено на дентална хигиена като начин да се „американизират“ и впишат по-лесно в обществото.
Във фабриките в САЩ редовно са провеждани зъболекарски прегледи и е полагана грижа за зъбите на работниците, за да не им се налага да отсъстват от работа заради зъбобол.
Ежедневното миене на зъбите обаче е съвсем ново
Налага се след Втората световна война.
Част от ежедневната рутина на военните във войната била да мият зъбите си.
Първата съвременна четка за зъби е създадена през 1938 г., а през 60-те се появява и електрическият ѝ вариант.
Днес съществуват редица уреди и методи за почистване на зъбите и поддържане на добра хигиена.
Това, какъв метод ще изберем, не играе водеща роля – важно е обаче да не пропускаме да се грижим за хигиената на зъбите си всеки ден и да бъдем благодарни, че не ни се налага да дъвчим дървесна кора или да търкаме зъбите си със стрити миди.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!