П очти няма човек, който да не е чувал за граф Дракула, да не знае неговата история, част от нея или поне нещо за вампирите, които е много спорно дали са съществували, но не малко легенди разказват, че тяхната родина е област Трансилвания в Румъния, а сигурно някои са прочели и вечната класика на Брам Стокър – „Дракула“.
Без значение от кои точно сте, историята на Дракула и евентуалното му родно място са много интересни и са привличали хиляди туристи от край време по трансилванските земи.
Освен книгата на Брам Стокър има множество филми и сериали за граф Дракула, както и за вампирите, но дали те са мит или реалност – никой не може да каже с пълна категоричност.
Замъкът Бран
Този замък е една от най–посещаваните туристически забележителности в района. Намира се в едноименното село Бран, в близост до град Брашов. Замъкът се издига на един хълм над прохода Рукър – Бран, който свързва румънските провинции Трансилвания и Влашко. Бран е известен като замъка на граф Дракула.
Около 1212 г. на това място е имало дървена крепост, която е била построена от рицарите от Тевтонския орден – това е третият по-голям рицарски орден, който е бил създаден още по времето на кръстоносните походи.
Първите писмени сведения за замъка обаче датират от 19 ноември 1377 г. В този първи документ е написано, че унгарският крал Лайош I е дал разрешение на сасите (трансилванските саксонци) да построят по–здраво укрепление върху дървеното такова в Брашов (тогава градът се е казвал Кронщат).
В периода между 1438–1442 г. крепостта е била използвана за защита от набезите на османските турци. През втората половина на XVIII век обаче замъкът в Бран постепенно губи значението си като крепост, заради преместване и преустрояване на граници и митници.
Следва нов етап в историята на замъка - на 1 декември 1920 година градският съвет на Брашов решава с пълно единодушие замъкът Бран да бъде подарен на кралица Мария (същата, която построява двореца в Балчик). Тя го променя, преустройва и запълва с различни предмети, мебели и артефакти, най–вече от нейното време. Придава му един съвсем нов и различен облик. Нейната дъщеря – принцеса Иляна, след това го наследява, но както на много други места, комунистическият режим на Румъния го конфискува след свалянето и депортирането на кралското семейство през 1948 г.
През 2005 г. нещата се променят и румънското правителство гласува закон, чрез който се позволява реституция на имоти, подобни на замъка Бран. Това е и причината през 2006 г. замъкът да стане собственост на Доминик от Австрия, принц на Тоскана или по известен като Доминик фон Хабсбург. Той работи като архитект в щата Ню Йорк и е син и наследник на въпросната принцеса Иляна.
През 2009 г. замъкът е прехвърлен на сестрите му Мария-Магдалена Холцхаузен и Елизабет Сандхофер. През юни същата година замъкът Бран е обновен и открит за посещение от туристи.
Въпреки популярното схващане, че той е бил дом и владение на Влад Цепеш (Дракула), той за много кратко преминава през Бран или така поне сочат някои исторически данни.
Кой е граф Дракула – измислен литературен и кино персонаж или реална личност?
Легендата за Дракула има много източници, като един от най–известните е книгата на Брам Стокър „Дракула“. Предполага се, че за вдъхновение на графа вампир писателят ползва владетеля на Влахия – Влад. Той е роден през 1431 г. и получава прозвището Цепеш заради своята жестокост. Буквално в превод „цепеш“ означава „човек, който измъчва чрез набиване на кол“. Може би точно това прозвище на Влад го превръща в Дракула или той наистина е имал нещо общо с вампирите, това няма как да знаем със сигурност, поне засега.
Жестокостта на Влад се прочува по целия свят. Той сваля насилствено предния владетел на област Влахия и набива на кол над 500 благородника и техните семейства. Историята разказва, че той е проливал много кръв, а не че се е хранил с нея. Но тогава откъде идва името Дракула? Неговият баща приема фамилията Дракул, което в превод означава „дракон“ или „дявол“. Официално се предполага, че е първото, защото бащата на Влад става член на тайния Орден на дракона, чиято основна цел е прогонването на османците от техните земи. Влад обаче успява да си извоюва другото значение – дявол и то съвсем заслужено. От там тръгват и всички легенди, митове и приказки за граф Дракула.
Брашов
Брашов е красив румънски град, който се намира близо до замъка Бран. До 1960 г. градът е носил името на Сталин. Местоположението на Брашов е едно от неговите предимства що се касае до туризма – намира се между Южните и Източните Карпати на едно много красиво и живописно място.
Предполага се, че градът е основан през 1203 г., но за това няма запазени писмени документи. Има данни, че по време на Средновековието Брашов е бил част от България.
Интересен факт за града е, че точно в него през 1824 г. е издаден „Рибният буквар“ на Петър Берон.
В града има няколко туристически обекта и места, които не бива да пропускате:
- Площада на съвета – площадът някога е бил място за търговия, а сега е една от основните туристически забележителности в Брашов. Той е просторен и с много красиви сгради, в различни цветове;
- „Бисерица Неагра“ или както е по – известна „Черната църква“ – тя е построена около 15 век от немската общност на града в типичен за тогава готически стил и е едно истинско произведение на готическата архитектура;
- Планината Тимпа или още Тима – намира се близо до стария град. Максималната ѝ височина е 960 метра над морското ниво, а почти от всяка точка се вижда прекрасна панорама към Брашов;
- Първото румънско училище – то се намира съвсем близо до Брашов;
- Скалите на Соломон – за туристите, които искат да се насладят и на малко природа, това място е чудесно за разходка и пикник;
- Улиците на Брашов – не пропускайте да се разходите из улиците на този красив румънски град. Има от много широки, до толкова тясни, че ще трябва да ги минавате със странично ходене;
- Пояна Брашов - През 1895 г. е изграден квартал съвсем близо до Брашов. 11 години след това той се превръща в един от най-красивите и известни ски курорти в Румъния. Намира се на около 167 км от Букурещ и само на 13 км от Брашов. Името в превод означава „поляната на Брашов“.
Още от автора:
Древната перла, разкриваща Кюстендил "като на длан"
“И ние сме дали нещо на света“: Четирима позабравени, но велики българи (ЧАСТ 4)
Последният дом на Севт III - „Голямата косматка“ край Казанлък
Мистичният Татул – светилището на боговете в Родопите
Красота, романтика и великолепие: Царското величие Евксиноград
Магията на Румъния: Приказните замъци Пелеш и Пелишор
Съветите на една майка и „книжен плъх“: Как да отгледаме читател
“И ние сме дали нещо на света“: Позабравените велики българи (ЧАСТ 3)
Абагар – какво пише в първата българска книга
Мистерия на хиляди години: Тайните на Розетския камък
Седем от най-странните и красиви книжарници по света
Ефес – историята на един древен град, изпълнен с мистерия
Тайните на остров Мурано и венецианското стъкло
Невероятната история на Фаберже и неговите шедьоври
Романтика и красота: Градът на Ромео и Жулиета
Четири позабравени, но велики български постижения
„Ахилион“ - дворецът на една императрица с добра душа, но с тъжна съдба
В света на Ван Гог: Как е живял художникът и защо е отрязал ухото си?
Антична Сердика: Къде са останките ѝ в днешна София?
Трагичният любовен триъгълник "Яворов, Лора и Мина"
Българските доломити: Вратцата - входната врата към града на Ботев
Най-негостоприемното място на Земята: Там температурите достигат до минус 89,2°C
Чисто и подредено: Там ще ви глобят, ако изхвърляте боклука си не в позволеното време
Градът, в който се прегръщат два свята: Тайните на Истанбул
Българската крепост, която носи слава и болка, гордост и тъга
Древна и красива България: Античният град с име на богиня
Там, където Калоян срази Балдуин IX: Крепостта Букелон край Маточина
Три приказни места в Рила, които всеки трябва да посети
„Христос в космическа ракета“: Мистериозната църква в село Добърско
Удивителни творения на природата: Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби
Тайните на Белоградчишките скали
Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет
Чудесата на България: Ивановски скални църкви
Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска
Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?
Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“
Мистериите на траките: Казанлъшката гробница
Владетел или бог - кой е Мадарският конник?
Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари
Тихото гнездо на една кралица в България
Вила Армира - мистерия и изящество от римско време
Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи
Еленската базилика – останки от някогашно величие
Асеновата крепост - самотният страж на Родопите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!