Л ято е, което означава, че много новозавършили студенти започват своята първа "истинска работа".
Под "истинска работа" се има предвид, такава обвързана тясно с висшето образование и професионална квалификация, обвързана с изявен интерес в конкретна област, при която напрежението дали ще се справим с поставените задачи е по-високо от това, което изпитваме при постъпване на сезонна работа или стаж.
Именно това е кулминацията на много години упорита работа. Заемането на работно място не е крайната точка, към която всички ние се стремим, а само началото. Първите ни стъпки в професионален план са от ключово значение за това, което ни предстои.
С навлизането на все повече професии „без граници“, които обхващат различни организации и отрасли, се увеличава и отговорността на отделния човек да разбере как да гради своя професионален път, да търси възможности за развитие на уменията си, да разбере кога е подходящото време да направи крачка напред, за да намери хората, които ще му помогнат да развие своя потенциал.
Бързото развитие на технологиите и свободния достъп до информация, са причината, развитието на нашите умения и потенциал да не спира в момента на завършване на образованието ни.
Изграждането на взаимоотношения с нашите ментори на работното място може да бъде ефективен инструмент за развиване на тези умения. Менторите могат да ни предадат познания, за това как да бъдем успешни в конкретния организационен контекст, и да ни насочат с обективна обратна връзка. Голяма част от успеха в работен план се корени именно в това.
Когато попадате в нова и непозната до този момент ситуация, може тайно да се надявате да постигнете възможно най-бързо осезаеми и измерими резултати. Последователните и малки крачки са по-сигурният път към успеха.
Без значение как работи вашата организация и каква дейност извършва определянето на цели, по метода „30-60-90 дни“ може да ви помогне до самия край на вашата кариера.
Как изглежда това на практика?
На първо място си определете тримесечни цели. Задайте си въпроса: Какво искам да постигна в края на 90-те дни? Какви ще бъдат правилните за това стъпките?
Второ, създайте план за действие. Какво трябва да се случи през първия, втория и третия месец, за да постигнете тези цели?
Трето, определете хората, които могат да ви дадат обратна връзка за напредъка ви на 30, 60 и 90-дневния период, за да се подобрявате и коригирате.
В края на 90-те дни използвайте информацията, която сте научили за себе си, за да си поставите нови 90-дневни цели. И цикъла започнете отново.
Използвайте първите 30 дни, за да установите ефективна комуникация с ръководителя си. Разберете какви цели ви поставя той и какви очаквания има към вас. Наличието на ясни цели и очаквания помага за намаляване на неяснотата на ролите и увеличава удовлетворението и ангажираността в работата. Това помага и за подобряване на фокуса и намалява когнитивното натоварване. С други думи, поставянето на цели ви помага да вършите работата си по-добре и да бъдете по-успешни.
Не на последно място е необходимо да се, подгответе, че за период от 90 дни ще бъдете извън равновесие. Толкова време е необходимо, да опознаете новата си роля, да намирате своето ново място.
Всяко ново начало е най-добрата възможност за целенасочено учене. Това е моментът, в който виждате нещата с най-свежи очи, когато все още не сте заслепени от рутината. Въпреки, че може да се чувствате претоварени, това е моментът да обърнете специално внимание на това какво се случва около вас и защо: наблюдавайте, задавайте въпроси, размишлявайте и повтаряйте.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!