М есото от питон е устойчива протеинова алтернатива, която скоро може да се превърне в редовна част от ежедневното ни меню, предполагат учени.
Изследователите твърдят, че отглеждането на питони има множество предимства, включително способността на змиите да гладуват за продължителни периоди от време, малките им нужди от пространство и вода и минималното производство на отпадъци.
Благодарение на големия размер на тялото и бързите темпове на растеж - питоните са изключително ефективен източник на месо. Учените са публикували своите открития в списание Scientific Reports.
"Тези животни са изключително добри преобразуватели на храна и особено на протеини", казва пред ABC News съавторът на изследването Патрик Ост, зоолог и научен сътрудник в Оксфордския университет във Великобритания.
Според проучването отглеждането на питони е добре развито в Азия, но все още не е навлязло в други региони. Тъй като настоящите системи за животновъдство се борят да отговорят на стандартите за устойчивост и нарастващото търсене, може би е време да се помисли за алтернативи.
"Python! It's what's for dinner!"
— Rick Wilson (@TheRickWilson) March 15, 2024
"Python...the other white meat!"
"Python...real food for real people."https://t.co/gcAeMIi2sw
"През последните две десетилетия отглеждането на змии се разрасна. Месото от влечуги не е по-различно от пилешкото: с високо съдържание на протеини, ниско съдържание на наситени мазнини и с широко разпространена естетическа и кулинарна привлекателност", пишат авторите на проучването.
Изследователите наблюдават темповете на растеж на новородени бирмански (Python bivittatus) и ретикулирани (Malayopython reticulatus) питони в две ферми - едната в тайландската провинция Утарадит, а другата в Хошимин, Виетнам. Въпреки че са се хранили само веднъж седмично, и двата вида са растели бързо и са наддавали до 46 грама на ден в продължение на 12 месеца - по това време те могат да бъдат заклани за месо, кожи и други продукти, посочват учените.
Женските питони растяха по-големи от мъжките, което вероятно се дължи на естествените полови различия, допълват експертите.
Изследователите хранят питоните с разнообразна храна, включително пилешко месо, диви гризачи, рибно брашно и отпадъчни продукти от производството на свинско месо.
Приблизително една четвърт от храната, погълната от змиите, се превръща в месо, независимо от това с какво са хранени, а в края на експеримента 82% от телесната маса на змиите представлява месо, годно за консумация. За сравнение, месото, добито от едър рогат добитък, обикновено възлиза на около 63% от теглото на кравата.
Змиите: Еволюционните експерти на планетата Земя
"По отношение на коефициента на преобразуване на храната и протеините, питоните превъзхождат всички основни селскостопански видове, изследвани до момента", пишат изследователите в проучването.
"Ефективността на производството на питони е по-висока от тази, отчетена при птиците, свинското месо, говеждото, сьомгата и щурците", допълват те.
Благодарение на гъвкавия си метаболизъм питоните запазват телесната си маса и по време на периоди на гладуване, които продължават цели 127 последователни дни. Възрастните бирмански и ретикулирани питони могат да тежат повече от 100 кг, а женските могат да произвеждат до 100 яйца годишно, което означава, че са "подходящи за промишлено производство", според проучването.
Изследователите подчертават потенциалната роля на отглеждането на питони в борбата с вредителите гризачи и оползотворяването на отпадъчни продукти от други месни индустрии и вериги за доставка на селскостопански храни.
Единствената оставаща пречка пред масовото консумиране на питонско месо е ограниченото разбиране за това как да се отглеждат хиляди такива змии в плен, пишат авторите - и "общият страх на хората от змии".
* Вижте и това видео от архива ни: Защо се страхуваме от змии
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!