П ушенето на електронни цигари с ментов вкус е свързано с по-лоша белодробна функция в сравнение с вейпинга без ментол, установиха американски учени, цитирани от ЮПИ.
Доклад в областта на дихателните изследвания, публикуван в понеделник от Университета на Питсбърг, установява, че пушенето на ментолови електронни цигари води до по-плитко дишане и по-лоша белодробна функция.
Electronic cigarettes can deliver nicotine, reduce cigarette abstinence symptoms, and lower the potential for abuse than tobacco cigarettes.
— CAPHRA (Coalition of AP Harm Reduction Advocates) (@caphraorg) April 5, 2023
Learn more about #HarmReduction #SaferNicotine and be a part of the changehttps://t.co/ksZR7wHk6p
Read more: https://t.co/1MlKOCCyQS pic.twitter.com/5912wDpQCT
„Много хора, особено младежите, погрешно приемат, че вейпингът е безопасен, но дори безникотиновите смеси за изпаряване съдържат съединения, които потенциално могат да увредят белите дробове“, казва старшият автор Камбез Бенам, доцент в Отдела по белодробна, алергична и критична медицина към Медицинския факултет на Питсбъргския университет.
„Само защото нещо е безопасно за консумация като храна, не означава, че е безопасно за вдишване“, допълва Бенам.
В проучването изследователите използват роботизирана система, за да имитират вейпинг и човешко дишане. „Роботът за вейпинг“ имитира температурата, влажността, обема и продължителността на вдишванията на пушач, като същевременно симулира модела на дишане на здрави и болни хора в отговор на токсичността за белите дробове, причинена от електронните цигари.
Изследователите са установили, че течностите за електронни цигари, съдържащи ментол, генерират по-голям брой токсични микрочастици в белите дробове в сравнение с течностите без ментол.
Free electronic cigarettes will be distributed to those who want to quit smoking in the UK - #lebanon_tennessee #smoking #want #will #uk https://t.co/EKBab4IDzk
— IdeallyaNews (@IdeallyaNews) April 11, 2023
Освен това в проучването са анализирани пациентски досиета, които потвърждават разликата във функцията на белите дробове между пушачите на електронни цигари с ментол и без ментол. Изследователите са установили, че възрастта, полът, расата, годините на пушене и употребата на вейп с никотин или канабис не са оказали влияние.
Проучване от 2019 г. установи, че друга често срещана добавка в течностите за електронни цигари, съдържащи канабиноиди - витамин Е ацетат, също е отговорна за генерирането на токсични малки частици, които могат да се придвижват дълбоко в белите дробове и да облицоват стените на трахеята и бронхите. Изследователите в проучването от понеделник предполагат, че ментоловите добавки могат да бъдат също толкова опасни, колкото и витамин Е ацетатът, но са необходими допълнителни изследвания.
Сред 2,5 милиона младежи, които са съобщили, че пушат електронни цигари през 2022 г., най-популярни са били ментоловите аромати. Американското управление за контрол над хранителните продукти и лекарствата продължава да оказва натиск върху производителите на цигари да премахнат ментола в своите тютюневи изделия, за да предотвратят смъртни случаи.
„Основното послание, което искаме да отправим, е за хората, особено за младите хора, които не са пушили преди“, каза Бенам и добави: „Преминаването към електронни цигари може да бъде по-добра, по-безопасна алтернатива за някой, който се опитва да откаже пушенето на обикновени тютюневи изделия. Но е важно да имате пълни познания за рисковете и ползите от електронните цигари, преди да ги изпробвате“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!