С редиземно море е много популярна туристическа дестинация - преди много време е било обширна солена равнина, напълно суха.
Според нова статия в списание Communications Earth & Environment морето може да е било запълнено от гигантски „мегапотоп“ преди около 5,33 милиона години.
Смята се, че така нареченият мегапотоп е продължил между 2 и 16 години, като водата се е вливала в морето със скорост 60-100 милиона кубични метра в секунда.
За сравнение, река Мисисипи се движи със сравнително лежерната скорост между 6 000 и 20 000 кубични метра в секунда.
„Наводнението в Занклеан е вдъхващо страхопочитание природно явление, чиито дебити и скорости на потока надхвърлят всички други известни наводнения в историята на Земята“, казва в изявление съавторът на изследването Аарон Микалеф, изследовател в Института за изследвания на аквариума в залива Монтерей в Калифорния. „Нашето изследване предоставя най-убедителните доказателства за това изключително събитие.“
#Geological evidence indicates a megaflood refilled the #MediterraneanSea 5 million years ago, ending the Messinian Salinity Crisis. This event reshaped the region with unprecedented water flow dynamics. @NaturePortfolio https://t.co/SXJf4Sjvjd https://t.co/N3fKI1EhxW
— Phys.org (@physorg_com) January 22, 2025
Преди около 200 милиона години, по време на мезозойската ера, Средиземноморският регион е бил част от огромния океан Тетис - море, което е разделяло древните суперконтиненти Гондвана и Лавразия. С течение на времето тектоничната дейност е довела до свиване на океана, тъй като Африканската и Евразийската плоча са се приближили една към друга, превръщайки се в Средиземно море.
Месинската криза на солеността - продължила между 5,97 и 5,33 млн. години - настъпила, когато морето се изолирало от Атлантическия океан, което довело до почти пълното изпаряване на водата поради сухите условия, оставяйки огромни солени равнини в басейна.
Преди това учените са смятали, че този сух период е приключил постепенно, когато Гибралтарският проток се е отворил и в продължение на 10 000 години в Средиземно море се е вливала вода. През 2009 г. обаче учените откриват ерозионен канал между залива Кадис в Южна Испания и Алборанско море (най-западната част на Средиземно море), което показва, че едно-единствено бързо наводнение е напълнило морето: мегапотопът в Занклеан.
В тази нова статия изследователите описват как са открили допълнителни доказателства за бързо меганаводнение в геоложки обекти в югоизточната част на Сицилия.
Изследователите са анализирали над 300 хребета по потопен сухоземен мост, наречен Сицилийски праг, който някога е разделял източния и западния средиземноморски басейн. Моделите на тези хребети показват, че някога по повърхността му се е разразил гигантски мегапотоп.
Our researchers have discovered new evidence of a ‘megaflood’ that refilled the Mediterranean Sea around five million years ago.
— University of Southampton (@unisouthampton) January 21, 2025
Find out more 👉 https://t.co/0qIhdZ4cGh pic.twitter.com/Y3kIzN1Q9H
„Морфологията на тези хребети е съвместима с ерозията, причинена от мащабен, турбулентен воден поток с преобладаваща североизточна посока“, казва в изявлението си съавторът на изследването Пол Карлинг, почетен професор в Училището по география и науки за околната среда към Университета в Саутхемптън.
„Те разкриват огромната сила на мегапотопа в Занклеан и как той е променил ландшафта, оставяйки трайни следи в геоложкия запис.“
Изследователите използват и сеизмични вълни, за да открият канал, издълбан в морското дъно на изток от Сицилийския хълм, който може да е действал като гигантска фуния, изливаща вода в каньона Ното в Източното Средиземноморие.
Според изследователите тези наводнения може да са се движили със скорост до 72 мили в час, като са прорязвали дълбоки канали в скалите и са пренасяли материал на големи разстояния през басейна.
„Тези открития не само хвърлят светлина върху критичен момент от геоложката история на Земята, но и показват устойчивостта на формите на релефа в продължение на пет милиона години“, казва Микалеф. „Това отваря вратата за по-нататъшни изследвания по периферията на Средиземно море.“
* Във видеото: С какво темпо се затопля Средиземно море
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!