Н ай-голямото хищническо събитие на Земята бе заснето. Изследователи видяха как стадо косатки ловува и убива сини китове, най-големите животни на нашата планета.
Вече е сигурно, че косатките нападат далеч по-масивните от тях бозайници, след като морските учени от "Cetrec" регистрираха три такива атаки край бреговете на Западна Австралия.
Те наблюдавали и как косатките се гмурват в устата на огромния кит, за да изядат езика му, богат на хранителни вещества точно преди да умре.
Пингвин се спаси от косатки, скачайки в лодка с туристи
"Тук предоставяме първата документация за косатки, които убиват и изяждат сини китове: два убити индивида с разлика от 16 дни през 2019 г. и трети през 2021 г.", пишат изследователите в статията. "Забележително е, че първият заснет кит се оказа здрав възрастен."
Първият убит син кит бил с дължина 21,95 м. Косатките отхапали големи парчета кожа и мас и по-голямата част от гръбната перка. Около 50 косатки са се присъединили към стадото за шест часа, за да се хранят с трупа.
Косатките, също като хората, разчитат на бабите да гледат децата
Няколко седмици по-късно е извършено следващото нападение, когато обект на атаката е било малко на син кит. Атакували го двадесет и пет косатки.
Последното нападение, регистрирано в рамките на проучването, е над 14-метров син кит, преследван в продължение на 24 км в рамките на 90 минутен лов. И в този случай, както и в останалите, ловната стратегия на косатките е била да избутват и блъскат кита под водата, докато други са атакували главата и езика му. Около 50 екземпляра са погълнали остатъците от убитото животно.
След менопауза косатките стават добри лидери
Доскоро се смяташе, че за да са успешни, атаките на косатките трябва да бъдат извършени от най-големите мъжки екземпляри, които могат да достигнат дължина до 9 метра. Революционното изследване обаче установи, че нападенията са водени от женски косатки.
"Това е най-голямото хищническо събитие на тази планета: върховният хищник поваля най-голямата плячка", коментира пред "National Geographic" съавторът на изследването Робърт Питман, морски еколог от Института за морски бозайници към Държавния университет в Орегон.
Косатка, държана в плен 44 години, може да бъде освободена
"Вече няма динозаври", подчертава Питман. "А за мен като китолог и зоолог това е нещо изумително."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!