У чени от международен изследователски екип са открили ефективно лечение на амиотрофична латерална склероза (АЛС) с биодостъпно производно на витамин В1. Експериментите върху трансгенни мишки потвърждават, че лечението намалява нивата на възпалителните сигнални молекули в гръбначния мозък. Резултатите са публикувани в Biomedicine & Pharmacotherapy.
Current State and Future Directions in the Diagnosis of Amyotrophic Lateral Sclerosis https://t.co/8YxguS7WgD #mdpicells via @Cells_MDPI pic.twitter.com/zY2HKiqrw5
— Sergio Castro-Gomez MD-PhD (@CastroGomezSerg) February 26, 2023
Амиотрофичната латерална склероза е фатално неврологично заболяване, което се характеризира с бърза дегенерация на моторните неврони. Най-известният пациент, който е страдал от това заболяване, е британският физик Стивън Хокинг.
Честотата на заболяването, според СЗО, е 2-5 на 100 000 души. Съществуват наследствени форми на заболяването, при които потомците наследяват "увредения" ген от своите родители. Съществува и ненаследствена форма на заболяването, при която рискът от развитието му се увеличава с възрастта и според някои оценки е 1/300 (най-висок е рискът при мъжете, военните, пушачите и спортистите по хандбал).
Изследователи от Белгородския държавен национален изследователски университет (БелГУ) съобщиха, че медикаментите, които понастоящем се използват за лечение на АЛС, удължават живота на пациентите само с два до три месеца.
Като част от международен екип от учени, те провеждат изследвания върху животински модел на амиотрофична латерална склероза. Тези мишки развиват симптомите на болестта като хората и без лечение умират от парализа на четиримесечна възраст. Моделът, създаден от учените, позволява да се изследват перспективни лекарства, без да се травмират пациентите.
#Health | What is Amyotrophic Lateral Sclerosis (ALS), its diagnosis and treatment?@MoHFW_INDIA pic.twitter.com/ayW7U0S3HY
— DD News (@DDNewslive) February 26, 2023
"Установихме, че изследваното биодостъпно производно на витамин В1 (O, S-дибензоилтиамин), което е мощен антиоксидант, показва ефикасност срещу АЛС при трансгенни мишки. Те показаха по-голяма подвижност, по-малка загуба на тегло и по-малко мозъчни увреждания при третираните мишки", казва Алексей Дейкин, доцент в катедрата по фармакология и клинична фармакология в БелГУ и директор на Съвместния център за генетични технологии.
Учените установили също така, че при употребата на изследваното вещество организмът реагира на молекулярно ниво - намалява нивото на възпалителните сигнални молекули (гликогенсинтаза киназа-3β (GSK-3β) и интерлевкин IL-1β) в гръбначния мозък.
Според учените работата им открива пътя към намирането на нови подходи за диагностика и лечение на амиотрофичната латерална склероза.
Изследването е осъществено в сътрудничество с Оксфордския университет, Първи московски държавен медицински университет "Сеченов", Института по обща патология на Руската академия на науките, Университета в Лиеж, Института по физиологично активни съединения на Руската академия на науките и Университета в Маастрихт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!