И сторията на фамилията Медичи е изпълнена с борби за власт, интриги и убийства, но органите, погребани в семейната гробница, сочат друг убиец - малария, от която човекът може да се е заразил в ловните полета на Медичите.
Изследователите откриват доказателства за паразита, който причинява малария, и правят първото наблюдение на паразит от този исторически период, който остава структурно непокътнат.
Медичите са свръхмощна и богата банкерска фамилия, която оказва голямо влияние в ренесансова Флоренция и в крайна сметка става владетел на херцогство Тоскана през XVI век.
Заради властта и статута си те погребват мъртвите си като монарси в базиликата "Сан Лоренцо" в центъра на Флоренция, като съхраняват скелетните останки на телата в ковчези с извадени органи, които се съхраняват в отделни теракотени съдове, на които често е изписан само гербът на фамилията Медичи.
Medici family's famous hunting grounds may have killed them 🏇🦠 https://t.co/8YQEK0EER2
— Spencer Wells (@spwells) June 10, 2023
В новото изследване, публикувано на 18 май в списанието на Центровете за контрол и превенция на заболяванията Emerging Infectious Diseases, изследователите анализират тъканни проби в опит да съпоставят останките от органите със съответните им тела. Случайно изследователите откриват паразитоподобни структури върху червените кръвни клетки.
"Знаехме, че червените кръвни клетки могат да бъдат запазени", казва Алберт Цинк, директор на Института за изследване на мумии в Италия, където е проведено изследването. Преди това той е ръководил проучване, при което са открити червени кръвни клетки в 5300-годишните останки на ледения човек Оци.
"Но не очаквахме да видим паразити", казва Зинк пред Live Science. "Бяха минали петстотин години."
Допълнителен анализ потвърди, че тези структури са маларийният паразит Plasmodium falciparum. Учените са знаели, че маларията е била ендемична в региона от втори или трети век до началото на XX век, но са предполагали, че ендемичният вид малария е P. Vivax, който причинява по-лека форма на заболяването. P. falciparum, която е по-смъртоносна, обикновено предпочита тропическия климат.
Вероятно заразеният Медичи е преживял тежка рецидивираща треска, въпреки че изследователите не могат да кажат със сигурност дали маларията действително е убила този човек.
Новото изследване отбелязва, че за първи път микроскопски е наблюдаван самият патоген, а не са открити протеини, които паразитът произвежда.
Опитите за анализ на ДНК обаче не дават резултат. Въпреки че паразитът е запазил цялостната си структура, не е запазена достатъчно ДНК, за да се прецени по какъв начин историческият P. falciparum се е различавал генетично от този, който се среща днес, казва Зинк.
Медичите - както мъжете, така и жените - са обичали да ловуват в блатата на Флоренция, което би било идеалната среда за развитие на комарите, пренасящи малария. Вероятно, ако някой от членовете на семейството се е заразил с малария в този район, другите са го последвали.
Анонимността на лицето обаче затруднява поставянето на резултатите в контекст или разбирането на симптомите на индивида и по-нататъшното тълкуване на резултатите, казва в имейл за Live Science Рафаела Бианучи, биологичен антрополог в института Ронин в Ню Джърси, която е изследвала маларията в семейство Медичи, но не е свързана с настоящото изследване.
Съдържанието на два от другите буркани вече е било съпоставено с две видни личности - Анна Мария Луиза Медичи (1667-1743) и Витория дела Ровере (1622-1694), която е била съпруга на Фердинанд II Медичи. По-нататъшният анализ на тъканните проби все пак може да спомогне за съпоставянето на съдържанието на пробите, взети в настоящото изследване, с дадено лице.
Така или иначе, изследването показва, че маларията е била по-разпространена, отколкото се е смятало досега, и че по-вирулентният вид, P. falciparum, е оцелял в умерения италиански климат, казва Зинк. Проучването също така предоставя по-убедителни доказателства за малария сред Медичите. "Това е ясно доказателство за нещо, което е било подозирано, но никога не е било показвано по този начин", каза Зинк.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!