А мерикански учени твърдят, че са открили корените на процеса, с който мазната храна предизвиква сърдечносъдови заболявания, предаде ЮПИ.
Наситените мазнини нарушават биологията на лигавицата на червата и на бактериите, които участват в разграждането им. Те произвеждат съединение, което макар и да участва в храносмилането, може да допринася и за сърдечносъдово заболяване.
"Експерименти с животни показаха, че микробиомът в червата, т.е. бактериите, които ги покриват, имат ключова роля в този процес", обяснява Мариана Биндлос от медицинския център на университета "Вандербилт" в Нашвил.
Study explains why food high in saturated fat may lead to plaque build-up in arteries - @abaumler @UCDavisHealth @VUMCResearch
— Mariana Byndloss (@Mari_Byndloss) August 13, 2021
link to our article: https://t.co/n8Ncec7vOX https://t.co/RPqNaB74lU
Епителните клетки, които покриват червата, и микробите в тях си взаимодействат. Това е здравата среда. Промени в тях могат да се отразят на здравето.
За изследването си американските учени са проверили дали затлъстяването се отразява на равновесието между епителните клетки и микробиома с животински модели. Резултатите им показват, че храната с много мазнини предизвиква възпаление и уврежда епитела в червата. Това нарушава функцията на генериращите енергия митохондрии и клетките на червата произвеждат повече кислород и нитрати.
Процесът стимулира увеличаването на вредни микроби, като E-coli и производството на метаболита триметиламин от бактериите. Черният дроб преобразува това съединение в негов окис, който се свързва с развитието на атеросклероза, или натрупването на мастни плаки по артериите.
Атеросклерозата е водеща причина за сърдечносъдови заболявания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!