К огато много хора се опитваха да се хранят здравословно, маслата със странен вкус бяха обявявани за универсално решение за поддържане на имунитета. Оказва се, че едно от тези масла наистина съдържа много витамини, пише BBC.
В днешно време думите „масло от черен дроб на треска“ са с неясен оттенък.
Толкова много лекарства от 18-ти и 19-ти век не са издържали проверката на времето. Например вече не даваме рутинно опиати на плачещи бебета. Сиропът от смокини и рициновото масло вече не се смятат за панацея, въпреки че се справят със запека може би твърде добре. А кога за последен път се отбихте в аптеката за сяра?
Сърце, имунитет, метаболизъм: Наистина ли ледената баня е толкова полезна за тях
Но маслото от черен дроб на треска е едно от онези редки средства от епохата на змийското масло и патентованата медицина, които наистина имат нещо общо. Произведено от нагряването на черния дроб на треска и улавянето на маслото, което изтича, това вещество е богато на витамин D и витамин А.
Практиката показва, че децата, на които се дава масло от черен дроб на треска, по-рядко развиват рахит - детското заболяване на костите, от което произлиза терминът „рахит“ и което може да причини припадъци и сърдечни удари.
Откритието през 1919 г., че недостигът на калций и витамин D е в основата на рахита, обяснява изненадващата сила на маслото. По време на Втората световна война правителството на Обединеното кралство предоставя безплатно масло от черен дроб на треска на деца под петгодишна възраст.
Cod liver oil: A fishy fix that had suprisingly clear health benefits -
— Wecastonline (@wecastonline) October 24, 2024
https://t.co/5XAgaMGsDN #lifestyle #entertainment #GlobalAffairs #Sports #Business #Entertainment pic.twitter.com/yHy9tvuSW9
Маслото от черен дроб на треска, независимо от другите му качества, често е било неприятно за преглъщане. Както всяко масло, при контакт с кислород то може да се разяде и да се получи неприятен рибен вкус. Но това, което изглеждаше като друг, не толкова отблъскващ начин за набавяне на витамин D - да седиш на слънце и да оставиш ензимите под повърхността на кожата да се погрижат за производството му - обикновено не беше опция за децата в Обединеното кралство, факт, който остава толкова актуален днес, колкото и преди сто години.
Затова преди десетилетия много правителства се насочиха към обогатяване на храните. През 1940 г. Обединеното кралство започва задължителното обогатяване на маргарина с витамин D. Към него се присъединяват производителите на хляб, мляко и зърнени закуски. В САЩ млякото се обогатява с витамин D със закон от 1933 г., а зърнените закуски, хлябът и брашното се обогатяват рутинно, макар и доброволно. Дори през 21 век правителствата променят политиката си, за да се опитат да повишат нивата на витамин D: Финландия въведе свой собствен план за доброволно обогатяване през 2003 г., в който почти изцяло участваха производителите на храни.
Усилията за обогатяване в Обединеното кралство обаче се сблъскаха с препятствия още в самото начало. След началото на обогатяването бяха открити случаи на заболяване, наречено хиперкалциемия, при което излишъкът на калций в кръвта образува камъни в бъбреците и причинява други проблеми. Това накара експертите да заподозрат, че децата прекаляват с витамин D. През 50-те години на ХХ век обогатяването е забранено, с изключение на маргарина и детските храни.
И все пак маслото от черен дроб на треска не изглежда да се е завърнало. През 2013 г. Обединеното кралство прекрати обогатяването на маргарина с намерението да насърчи хората да приемат хранителни добавки (малко хора се вслушаха в този съвет или може би дори го знаеха). А през последните години, след като кръвните тестове за определяне на нивата на витамин D се подобриха, наяве излязоха някои стряскащи истини. Между януари и март, когато слънчевата светлина е изключително малко, огромна част от децата - близо 40 % в някои възрастови групи - в Обединеното кралство страдат от недостиг на витамин D. Близо 30% от възрастните са в същото положение. Хората с по-тъмна кожа са изложени на особен риск. „Ниският статус на витамин D е почти универсален за южноазиатското население на Обединеното кралство“, пише диетологът по обществено здраве Джудит Батрис от Академията по наука за храненето в редакционна статия в списание Nutrition Bulletin.
Нещо повече, рахитът се завръща. През 60-те и 70-те години на миналия век броят на приетите в болница пациенти с рахит в Обединеното кралство е бил нисък, а през следващите десетилетия е намалял още повече. През 1991 г. статистически в Англия е имало 0,34 случая на рахит на 100 000 души на възраст под 15 години. Но през 2000-те години процентът започва да се увеличава, дори да скача. „Нивото на хоспитализация за рахит в Англия сега е най-високото от пет десетилетия насам“, пишат учените през 2011 г.
Хапвайте банани за силен имунитет
Време ли е фортификацията да се завърне?
Научно-консултативният комитет по храненето на Обединеното кралство обмисля този въпрос: сега се смята, че случаите на хицеркалемия, които са провалили обогатяването в Обединеното кралство, се дължат на генетично заболяване, което пречи на усвояването на витамина. С други думи, не е задължително проблемът да се състои в консумацията на твърде много обогатени храни. Може би предстои промяна.
Вероятно има редица фактори, които стоят зад увеличаването на рахита в Обединеното кралство. Но това предполага, че нещо като лъжицата масло от черен дроб на треска може да се завърне.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: Как да подсилим имунитета си и кога е най-подходящо да се ваксинираме
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!