С корошно проучване представи убеждението, че маските намаляват физическата привлекателност.
В това проучване хората, които са се оценили като по-добре изглеждащи, са били по-малко склонни да носят маска. Това се обяснява с убеждението, че маските могат да намалят привлекателността им. Изследователите заключават, че маските в наши дни могат да служат като техника за „самопредставяне“ в допълнение към здравословното поведение.
Наистина, изследванията подкрепят тезата, че маските може да променят възприятията на хората, но най-вече към по-добро. Слагането на маска обикновено се свързва с повишаване на красотата. Но защо се случва това?
Изследователите са приели девет възможни психологически причини:
1. Ефектът на санитарните маски: маските вече ни карат да изглеждаме по-здрави и по-социално отговорни.
Изследователите събраха мнението на участници за маскирани и немаскирани лица преди и по време на пандемията от COVID-19, като установиха, че преди пандемията маските намаляват привлекателността на лицата. По време на пандемията обаче маските увеличават физическата привлекателност, заедно с възприятията за физическо здраве. Учените предполагат, че преди пандемията носенето на маска е било свързано с лошо лично здраве, като по този начин намалява възгледите за привлекателност („ефектът на санитарната маска“), докато по време на пандемията, когато маските се превърнаха в норма, асоциацията се обърна. Носенето на маска вече се свързва както с по-добро здраве, така и с грижа за другите, като по този начин увеличава привлекателността ни.
2. Ефектът на бялата престилка: Маските карат другите да ни свързват с привлекателните медицински специалисти.
В друго проучване 43 студентки по психология в Обединеното кралство оценяват привлекателността на мъжките лица, които са били непокрити и частично покрити с помощта на медицинска маска. Тези с медицинските маски били особено въздействащи за студентките. Следователно изследователите стигнаха до заключението, че е налице „ефектът на бялата престилка“. Това означава, че участниците може би свързват медицинските маски с медицинските специалисти, възприемайки мъжете, носещи медицински маски, като „по-отговорни, „грижовни“ или „благонадеждни“.
3. Прикриване на сексуалния диморфизъм: Маските затрудняват оценката на сексуалния диморфизъм, особено при жените.
Изследователите подчертават ролята на долната част на лицето при оценката на младостта и половия диморфизъм, особено при жените. Те пишат, че при жените „изпъкналата челюст допринася за възприеманото стареене, повече мъжественост и по-малко привлекателност – докато черти като размер и дълбочина на очите, дебелина на веждите и линия на косата са по-важни за мъжките лица“ . Въпреки това, други изследвания показват, че пропорциите на чертите, включващи долната част на лицето, играят важна роля в привлекателността на мъжете.
4. Оклузионният ефект: Маските скриват непривлекателните черти.
Един от най-очевидните механизми за подобряване на красотата е ефектът на оклузията или ефектът на прикриване на непривлекателни черти. 13% от жените са по-малко привлекателни с маска в сравнение с 20% от мъжете. Изследователите заключават, че маските крият способността ни да оценяваме важни аспекти на красотата, като симетрия, красота и хармония на лицето.
5. Гещалт теория: Заменяме липсващата информация за лицата с идеализирано изображение.
Изследователите обясняват, че въз основа на гещалт теорията хората може автоматично да попълват липсващата информация за лицата на другите с идеалния за тях образ. И все пак това не би обяснило защо добре изглеждащите жени се възприемат като по-малко привлекателни.
6. Хипотезата за умерена интерполация: Ние правим шаблони за привлекателност за лица, които често виждаме в реалния живот.
Например, шаблони за лица от други етноси може да се основават на лица, виждани в медиите, като на актьори и знаменитости . Наистина, изследователите са открили различен ефект за възприятие на лицата от своя етнос спрямо лицата от друг етнос. По-конкретно, лицата от собствения етнически произход са по-малко привлекателни, когато са с маска, докато лицата от друга етническа принадлежност са по-привлекателни, когато са с маска.
7. Премахване на бръчки: Маските ни карат да изглеждаме с по-малко бръчки.
В американско проучване изследователи правят снимки на 100 пациенти с маски и без маски. След това изображенията са оценени от шестима съдии. Резултатите показват, че маските намаляват възрастта с около 3 години и бръчките с около 10%. По-младите пациенти (18-40 години) обаче не изглеждали по-млади с маска. Изследователите не предлагат обяснение за ефекта на възрастта, но е възможно, когато сме млади, индикаторите за стареене в долната част на лицето да са по-фини. Изследователите също така посочват, че "вертикалните устни, назолабиалните гънки и челюстите", всички разположени в долната част на лицето, са важни при преценката на възрастта.
Въпреки че тези проучвания идентифицират различни потенциални механизми за ефектите на маските за подобряване на красотата, посланието е ясно. Маските рядко намаляват привлекателността, освен в случаите на много привлекателни лица. Освен това носенето на маска вече изглежда се свързва с добри вътрешни качества, като загриженост за здравето на другите.
Като се има предвид, че пандемията продължава, може би информирането на хората за тези положителни ефекти ще помогне за насърчаване на положителното здравословно поведение от носенето на маска.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!