2

И нтердисциплинарен екип от археолози, антрополози и учени, занимаващи се с изучаване на Земята, е открил доказателства, че силно застудяване в северноатлантическия регион преди около 1,1 милиона години е унищожило всички архаични хора, населявали тогава Европа.

Както току-що бе съобщено в списание Science, това масивно и внезапно застудяване през епохата на ранния плейстоцен е направило огромни части от Европа практически необитаеми за период от около 4000 години и е трябвало да минат още 200 000 години, преди архаичните хора ловци-събирачи отново да се разхождат из континента.

Въз основа на проучването на древни вкаменелости, открити в Испания, изследователите, участващи в новото проучване, смятат, че обреченият вид е бил Homo erectus, един от по-известните членове на еволюционната линия, от която в крайна сметка се е появил Homo sapiens.

Вече е известно, че Homo erectus е първият архаичен човешки вид, който мигрира от Африка, а също и първият, който изработва каменни инструменти като тези, използвани по-късно от съвременните хора. Предишни фосилни находки показват, че Homo erectus се е заселил в много различни части на Евразия преди 1,8-1,2 милиона години. Въз основа на тези открития и на липсата на вкаменелости на Homo erectus в Европа от по-късни периоди изглежда, че те са изчезнали напълно след настъпването на климатичната катастрофа през ранния плейстоцен.

Досега се приемаше, че Homo erectus е изчезнал постепенно от Европа, може би защото е предпочел да мигрира на изток и на юг в търсене на по-топли условия или по-богати ресурси. Сега изглежда, че те никога не са имали възможност да си тръгнат, а са станали жертва на неочаквано екологично бедствие.

За целите на това проучване екипът от изследователи анализира проби от дълбоководни седиментни ядра, взети край бреговете на Португалия, които съдържат органични остатъци под формата на древни водорасли и цветен прашец. Характеристиките на тези остатъци подсказват, че преди 1,1 млн. години в региона е имало необичайни температурни и растителни колебания, които са оставили отпечатък върху всички същества, обитавали по това време континентална Европа и прилежащите ѝ океани.

За да разберат какво се е случило, изследователите провеждат компютърни симулации, за да определят какъв трябва да е бил климатът в Европа по това време. Те с изумление откриват, че средните температури на въздуха биха били с около осем градуса по Фаренхайт или 4,5 градуса по Целзий по-ниски, отколкото в предишни периоди, което означава, че климатът е направил драматичен завой и много видове растения и животни не биха могли да оцелеят.

Изглежда, че един от тези видове е бил Homo erectus. При изключително студени условия, които биха се запазили в продължение на хиляди години, изглежда, че тези архаични хора ловци-събирачи не са имали начин да се справят. Тези, които са имали възможност да избягат на по-топли места, може би са го направили, но тези, които не са могли да избягат, са щели да измрат напълно.

"Вероятно е имало пълно прекъсване на ранното човешко обитаване на Европа, вероятно за доста дълго време, като в крайна сметка се е завърнало изцяло ново население", казва пред Ройтерс съавторът на изследването Крис Стрингър, антрополог от Природонаучния музей в Лондон.

Това би представлявало истински апокалипсис, въпреки че не е сигурно колко точно древни хора биха загинали при климатичното бедствие. Но броят им не би изглеждал особено голям според съвременните стандарти. Според Стрингър общата архаична човешка популация в Европа по онова време вероятно е щяла да наброява десетки хиляди души.

Внимателният преглед на фосилните записи потвърждава, че архаичното човешко обитаване на Европа е прекъснато преди около 1,1 млн. години. Оттогава до преди около 900 000 години археолозите и антрополозите не са успели да открият много човешки останки или каменни инструменти никъде на континента.

След като човешките предци се завръщат, те остават на континента под една или друга форма от този момент нататък, което е забележително, защото циклите на ледниковия период ще потопят земите на Европа в дълбоко замръзване още осем пъти между 700 000 и 15 000 години. Съавторът на изследването Хронис Цедакис, професор по физическа география от Университетския колеж в Лондон, казва:

"Ако това [200 000-годишната разлика във фосилните записи] е вярно, то тогава Европа може да е била повторно заселена преди около 900 000 години от по-устойчиви хора с еволюционни или поведенчески промени, които са позволили оцеляването при нарастващата интензивност на ледниковите условия."

Homo antecessor може би е бил първият, тъй като негови фосилизирани кости са открити в Испания и са датирани отпреди 850 000 години. Около 250 000 години след това Homo heidelbergensis , за който се смята, че е пряк предшественик на съвременните хора, се появява в Германия. Неандерталците са се появили за първи път в Испания преди около 430 000 години и са продължили да идват в Европа от Африка поне още 200 000 години след това. Всички те са оцелели в периодите на максимален напредък на ледниците, правейки неща като изработване на дрехи от животински кожи и палене на огньове в пещери, за да се стоплят, или съхраняване на замразено или консервирано месо, за да са сигурни, че имат достатъчно храна през цялата година.

Няколко пътуващи групи са си проправили път към Европа от Африка преди около 200 000 години и в други моменти през следващия век след това, а след това много по-големи групи са започнали да мигрират към Европа, за да се установят за постоянно преди около 60 000 години. Тези ранни съвременни хора са били в Европа по време на последното голямо застудяване, съпътствало последния ледников максимум между 26 500 и 15 000 години, и подобно на най-близките си архаични човешки предшественици са се справили отлично с екстремния студ.

Що се отнася до по-малко приспособимите Homo erectus , те са успели да оцелеят през следващите милиони години след северноатлантическото застудяване в по-топлите части на света, по-конкретно в Азия. Последната известна колония на Хомо еректус е изчезнала на остров Ява преди малко повече от 100 000 години, слагайки край на архаичния вид, който някога е бродил по всички земи на Евразия, заселвайки целия континент повече от милион години преди съвременните хора да повторят това постижение.

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Знамената на Капитолия ще бъдат напълно издигнати в чест на Тръмп

Знамената на Капитолия ще бъдат напълно издигнати в чест на Тръмп

Свят Преди 8 минути

На следващия ден те отново ще бъдат спуснати наполовина заради смъртта на бившия президент Джими Картър

Пезешкиан: Иран никога не е планирал покушение срещу Доналд Тръмп

Пезешкиан: Иран никога не е планирал покушение срещу Доналд Тръмп

Свят Преди 20 минути

През ноември американското министерство на правосъдието повдигна обвинение на иранец във връзка с предполагаем заговор

Река Амазонка тече в обратна посока, защо?

Река Амазонка тече в обратна посока, защо?

Любопитно Преди 1 час

Реката с дължина 6400 км тече от Андите в Перу, прекосява Южна Америка и се влива в Атлантическия океан

САЩ и Армения подписаха споразумение за стратегическо партньорство

САЩ и Армения подписаха споразумение за стратегическо партньорство

Свят Преди 1 час

Договорът предвижда американска помощ за икономически и военни реформи в бившата съветска република

Арестуваха президента на Южна Корея

Арестуваха президента на Южна Корея

Свят Преди 1 час

Юн Сук Йол може да бъде осъден на смъртно наказание или доживотен затвор, ако бъде признат за виновен за подстрекаване на въстание

Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

България Преди 1 час

Ако те бъдат приети, процедурата за избор на главен прокурор ще бъде прекратена

Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 2 часа

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини

<p>15 януари &ndash; България първа в света признава Македония</p>

15 януари – България първа в света признава Македония

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

<p>Продължава да застудява, до <span style="color:#ff0000;">-14 градуса</span> в петък</p>

Продължава да застудява, до -14 градуса в петък

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите дни

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

Свят Преди 9 часа

Мицкоски ще води делегация в САЩ

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Свят Преди 10 часа

Блинкен: Сега топката е в полето на "Хамас"

Четири партии се споразумяха за правителство

Четири партии се споразумяха за правителство

България Преди 11 часа

От ПГ "Демокрация, права и свободи" - ДПС ще подкрепят правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-"Обединена левица" и ИТН

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Свят Преди 11 часа

Чехия вече не се нуждае от внос на руски петрол

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 11 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 12 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 12 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"