П роцесът за снемане и сравняване на отпечатъци в компютърна база данни ни е познат от криминалните американски сериали и филми.
Следователите откриват отпечатък на местопрестъплението, вкарват го в системата и търсят съвпадения. Практично.
И често на екрана веднага изскача снимка напрестъпника, както и цялото му криминално досие.
Тази практика се налага по времето на Втората световна война в САЩ, въпреки че Отдела за идентификация на ФБР е създаден с указ на конгреса още през 1924 г.
Поредица от снимки ни позволява да надникнем "зад кулисите" на ФБР и събирането на пръстовите отпечатъци в база данни.
След откриването на метода за проявяване на скрити отпечатъци с йод през 1901 г. лондонската полиция Скотланд Ярд започва да го използва за вземане на пръстови отпечатъци на заподозрени и идентифициране на престъници.
Съвсем скоро американската полиция също започва да прилага метода и идентифицирането чрез пръстов отпечатък се превръща в стандартна процедура.
През 1942 г. ФБР добавя 400 000 нови досиета
месечно в системата си и получава около 110 000 запитвания за проверка на имена. До края на 1943 г. около 13 000 души са назначени в Отдела за идентификация.
До 1944 г. базата данни на ФБР вече се състои от 23 млн. досиета и 10 млн. отпечатъци.
В годините около Втората световна война федералното правителство влага големи ресурси във ФБР за разследването на потенциални дезертьори и шпиони. Самият президент Рузвелт е разследван с подозрения за комунистически нагласи и заплаха за демокрацията.
Делото Шефър от 1902 г. е първият случай в САЩ,
при който пръстовите отпечатъци разкриват убиец и допринасят за залавянето и осъждането му.
Алфонс Бертилън идентифицира Шефър по пръстовите отпечатъци, които той оставя на парче стъкло, нахлувайки в кабинета на зъболекар.
Шефър нахлува с цел грабеж и убива помощника на зъболекаря. Отпечатъците са сравнени в системата след като няколко месеца по-рано престъпникът е арестуван по друго обвинение и са му снети пръстови отпечатъци.
След началото на ХХ в. пръстовите отпечатъци
се превръщат в основен метод за налагане на закона в САЩ.
Идентифицирането на тела също се осъществява на базата на пръстовите отпечатъци.
След 1924 г. ФБР държи единствената база данни за пръстови отпечатъци в САЩ, а след 1980 г. е въведена и търсачка и системата е автоматизирана.
Към момента в базата данни на ФБР има над 51 млн. отпечатъци и досиета на криминално проявени и над 1,5 млн. на цивилни (без криминални досиета). Отделна база данни съдържа и пръстовите отпечатъци на над 50 млн. души, които не са американски граждани.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!