Т ази мания може да ви накара да се объркате.
"Масажирането на мозъка"- бързо се превръща в най-горещата тенденция за самолечение в интернет, чрез която потребителите социалните мрежи сякаш постигат вътрешен мир за секунди.
"Когато го изпитах за пръв път, буквално ме разплака", казва предполагаемият "ментор на мисленето" Реа Мишел в своя вирусен бюлетин за мозъчен масаж, който е събрал повече от 1,1 милиона гледания в TikTok.
Хаштаговете #BrainFloss и #BrainMassage са събрали общо 86,1 милиона гледания в платформата.
"Всичко, което трябва да направите, е да седнете удобно, да затворите очи и да си вземете слушалки", каза Мишел, като добави, че хората без такива могат да обърнат смартфоните си настрани, хоризонтално, и да ги приберат между брадичката и врата си за ефект на "конец за зъби".
"Имам нужда да си сложите тези слушалки", инструктира тя. "Ще бъде 10 пъти по-добре, ако сте със слушалки".
След като подготви виртуалната аудитория за мисловната нишка, Мишел пуска песента "Trampoline" на поп триото SHAED в така наречения "8D" звук - свръхзвукова илюзия, която кара всяко ухо да чува тонове с различни честоти.
@reamichellew An amazing brain massage! Have you heard of 8D music? I told my friend about this bilateral stimulation and he was like “you’re my hero” #8d #bilateralstimulation #brainmassage #adhd ♬ sonido original - KAYAKUS
Специализираното стерео е "създадено чрез комбинация от техники за изравняване, панорамиране и специални ефекти", по данни на музикално-технологичната компания EpidemicSound.
"Комбинирани, тези компоненти създават у слушателя усещането, че музиката звучи "вътре" в главата му", се казва в сайта.
Твърди се, че шумът има успокояващ ефект върху мозъка.
Всъщност ползите от слушането на 8D музика се оприличават на бинаурални ритми - които се получават, когато два тона се съгласуват с мозъчните ви вълни, за да създадат ритъм с различна честота.
Макар че клиничните изследвания на ползите от бинауралните ритми за здравето са ограничени, специалистите от WebMD съобщават, че уникалното аудио може да увеличи когнитивното и творческото усъвършенстване, да намали тревожността, да подобри навиците за сън и да подобри фокуса, вниманието и запаметяването.
Проучване от 2017 г. на Института за клинични изследвания "Гант", проведено сред 74 военнослужещи, също установява, че участниците, които са слушали бинаурални ритми, са отчели по-малко стрес по време на четириседмичното изследване.
51-годишният носител на "Грами" Рики Мартин се възползва от ултравълнуващото аудио като форма на "лекарство" срещу безпокойство в условията на пандемията COVID-19.
Изпълнителят на "Living la Vida Loca" стартира Martin Music Labs заедно с инженера по смесване Джейсън Джошуа, за да създаде "орбитално аудио" или звук, който сякаш "лети" около главата.
През октомври 2020 г. Мартин заяви пред FastCompany: "Първите няколко дни в затвора бяха изключително потискащи".
Всички ми казваха: "Рики, ще трябва да отмениш всичките си турнета". Така че аз си казах: "Чакай малко. Нека просто да слушаме музика. Това е моето лекарство", продължава той.
Подобно на вирусното движение #DopamineMakeup, което помогна на любителите на козметиката от поколението Z и хилядолетието да се почувстват спокойни, като боядисаха лицата си в причудливи цветове, или на тенденцията #DopamineDressing, която накара модата да захвърли предпазливостта на вятъра с безумно смели връхни дрехи, модата #BrainFlossing се обявява за катарзисна промяна на играта.
"[Масажът на мозъка] вкарва мозъка ми в добро състояние", казва един от феновете на масажа в клип в TikTok с повече от 2,4 милиона гледания.
"Защо плача?" - попита друг мозъчен масажист на име Били Рубино от Сейнт Питърсбърг, Флорида, в отделно видео, представящо неговата соматична лечебна сесия. "Това може да помогне при тревожност и безпокойство".
"Всеки може да се наслаждава на това или да го мрази."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!