Подкрепено от adidas
Мартин Гаджев е трикратен републикански шампион по кикбокс. Започва своята състезателна кариера на 18-годишна възраст, година по-късно печели първото си състезание и става републикански шампион по кикбокс. Не след дълго печели за втори и трети пореден път републиканския шампионат на България. Мнократен участник в държавни състезания по кикбокс, национален състезател на световни състезания. След прекратяване на състезателната си кариера като национален състезател по кикбокс, Мартин се преоткрива в новото си поприще - инструктор по аеробика, а към момента е и част от общността на любителите на бягането – adidas Runners. Днес говорим с Мартин за спорта, мотивацията и нещата, които не трябва да пренебрегваме, когато искаме да сме здрави и във форма, докато и след като спортуваме.
Кикбокс и бягане – на пръв поглед нямат нищо общо, но сигурно не е така! Кои са нещата, които свързват тези два спорта?
И двата спорта започват с бягане. На пръв поглед тези два спорта наистина се изключват, тъй като в единия има физически контакт, а в другият няма. Трасето на единия е 3 на 3 кв. м., а на другия – километри. И въпреки тези различия двата спорта имат много общо помежду си, например качествата, които се тренират, а като структура и философия се различават. При мен общото е волята и желанието за победа. Няма по-силен стимул от желанието за победа, и него трябва да го притежава всеки един състезател.
Като спортист и треньор по аеробика, как бихте мотивирали любителите на бягането да издържат до края на състезанието, до финалните метри на маратона?
Като им припомням откъде са тръгнали, колко са изминали, за какво го правят и за какво се борят. Като ги карам да си спомнят миналото (началото), превръщайки го в мощен генератор на енергия за финалните метри на маратона! Имам и друга тактика, но ще ви я разкрия преди финала.
Кога не трябва да се отказваме от предизвикателството и кога е добре да спрем?
Ако сте любител на предизвикателствата, ако сте професионалист и знаете какво правите, то най-вероятно последната ви мисъл би била да се откажете. Предизвикателствата развиват сетивата ни, а пределите, които достигаме, както физически така и психически, ни карат да се себеопознаваме. А кога да спрем ли? Когато започнем да губим време, сили, желание, възможности, но дори и това невинаги означава да се откажем.
Помагат ли добрите обувки и екипировка за по-високи постижения?
Добрите обувки са от изключително значение за постиженията на един състезател. Представете си каква е усещането да бягаш с „Ромика“, ако си ги спомняте, и каква би била разликата да бягаш с adidas например. Добрите обувки са проектирани със специален дизайн, подметка и материя за високо спортно майсторство. Без тях времето, за което изминаваме дадено разстояние, не би било толкова добро.
Ако сме новаци в бягането, как да разберем кои са най-добрите обувки за нас и целите ни?
Ако сме нови в бягането и си търсим подходящи обувки за целта, е най-добре да се обърнем към специалист в областта. Проверяваме най-близкия магазин на adidas и там нашите колеги ще ви предложат оптималните варианти за вас и вашите цели. Така бих направил аз.
Наскоро тествахте новите обувки за градско бягане adidas PureBoost Go. Какви са вашите впечатления, какво дават те на един състезател?
Дават му увереност, самочувствие и повече възможности. За зала, където практикувам аз, също са изключително удобни, това е един от най-удобните модели на adidas, които съм ползвал. Много са добри за аеробна тренировка заради удобната подметка, която дава изключителна стабилност на стъпалото и глезена – тоест, рискът от травми е много малък. Освен това, разбира се, тези обувка са и доста приятни като дизайн, и смятам да ги ползвам и за всекидневно носене.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!