Д нешните бозайници се сблъскват с най-различни проблеми, за които техните далечни предци не са се притеснявали. Наред с двойната заплаха от загубата на местообитанията и изменението на климата действа и трети фактор: незаконната търговия с диви животни. Тя включва извеждането на животни от родните им места и експлоатацията им с цел парична печалба - като домашни любимци или като ценна част от тях. В случая с най-търгувания бозайник в света - панголина, реалността е доста екстремна.
(Във видеото може да научите повече за: Малък бозайник е първият изчезнал заради климата)
Най-търгуваният бозайник в света
Съществуват общо осем вида панголини, четири от които живеят в Азия и четири - в Африка. Тези животни се търгуват заради ноктите и люспите им, които се използват в традиционната медицина, както и за месо. Всичките осем вида са защитени от международни закони и забрани за търговия, за да се противодейства на това; въпреки това бракониерите и търговските групи са доста добри в това да превозват тези животни под радара.
Small, Scaled, And Secretive: Meet The World's Most Trafficked Mammalhttps://t.co/DSshuCVsso
— IFLScience (@IFLScience) August 1, 2024
Според изчисленията на Фондацията за дивата природа "Дейвид Шепърд" на всеки четири минути от дивата природа се извлича по един панголин. В едно проучване се обяснява, че между август 2000 г. и юли 2019 г. приблизително 895 000 панголини са били обект на трафик, макар че авторите също така пишат, че това вероятно е занижена оценка.
Какво всъщност представлява панголинът?
Панголините са малки, покрити с люспи бозайници - те са единствените известни люспести бозайници - които се хранят предимно с термити или мравки с дългите си лепкави езици. Заради тази комбинация от люспи и диета понякога са известни като "люспести мравки".
Обикновено панголините водят самотен живот и са доста срамежливи, потайни същества. Когато са застрашени, те се свиват на кълбо, за да се защитят.
- Закони и защита
Три от осемте вида панголини - китайски, сунда и филипински - са включени в Червения списък на IUCN като критично застрашени, което до голяма степен се дължи на постоянния лов. По данни на Националния музей на Ливърпул експлоатацията на панголини от хората се извършва поне от 480 г. насам - моментът, от който могат да се проследят рецептите на традиционната медицина за люспи от панголин.
Най-голямо търсене на части от панголини има в Китай и Виетнам. През юни 2020 г. обаче Китай увеличи защитното законодателство около китайския панголин (Manis pentadactyla), като спря консумацията на вида в страната и предотврати използването на люспи от панголин в традиционната медицина, обяснява WWF.
През 2023 г. правителството на Обединеното кралство също така отпусна финансиране на обща стойност около 51 млн. долара за 80 различни природозащитни проекта, включително подкрепа за работата на Обществото за опазване на дивата природа, за да се намали търсенето на люспи от панголин.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!