Д ебатът за качеството на образованието е важен не само за хората, които имат деца. Той е важен за цялото общество, защото сегашните деца ще са бъдещите възрастни, които ще определят облика на живота ни.
Eто защо ролята на училището е да формира умения у децата, които ще са им полезни през целия живот – да бъдат отговорни, да бъдат любопитни към ученето, да са гъвкави, адаптивни и да умеят да работят в екип. Важно е да могат да мислят глобално, да управляват правилно времето си, да се аргументират със солидно построени тези и разбира се, да са на „ти“ със заобикалящата ги среда.
Все повече училища наблягат на новите и модерни технологии, за да могат децата да са наясно с дигитализацията, която все повече навлиза в нашия живот и има за цел да го улесни. Новаторските образователни системи, сред които методът Монтесори, започват да се прилагат в част от училищата, а други намират подход чрез ролеви игри, визуализация и много други.
Важно е да отбележим, че традиционните и иновативните методи са взаимно свързани и балансирани. Как обаче се съчетават тези два метода?
Решихме да ви представим модела на едно новооткрито училище в Банкя „Дени Дидро“. Кръстено на известния френски просветител и писател, това училище си е поставило за цел да се фокусира върху индивидуалността на детето и цялостно му развитие като личност, напътствано и подкрепяно от учители-ментори.
Децата работят заедно, в среда на доверие и сътрудничество, като така осъзнават, че успехите се дължат както на собствения принос, така и на добрата екипна работа. Имат свободата да се обогатяват с нови знания и умения, да откриват и развиват своите интереси и таланти.
Сградата на училището също „участва“ в процеса по формиране на пълноценни и здрави личности. Построена в екологичен район и решена в естествени материали като дърво и стъкло, учебната база на училище „Дени Дидро“ дава възможност децата да растат на чист въздух, да прекарват време в учене на открито и изследване на естествената среда.
Създадени са и отлични условия за развиване на артистичните таланти на децата – те, заедно с академичните умения изграждат една пълноценна личност и затова трябва да бъдат насърчавани от най-ранна детска възраст.
„Вярваме, че създаваме една различна културна среда, в която поощряваме децата да търсят и откриват отговори и решения, да са уверени в собствените си умения, да не се боят от предизвикателствата и да виждат възможностите в новото“, обясняват от ПроКредит Банк, инициатор на проекта.
Училище Дени Дидро е вписано в регистъра на МОН и записването за учебната 2021/2022 година на деца в подготвителен и първи клас е активно.
Повече информация може да откриете тук.