0

З авлaдяването на Ацтекската империя е може би едно от най-значимите покорявания от европейците върху населението на Америка. То е толкова голямо, интересно и важно, че и след повече от 500 години вълнува историци, археолози и любители на историята.

Но как точно се стига до това завладяване и коя е жената, която стои в основата на всичко това, най-вече колко точно е голяма нейната роля в това, и до каква степен е имала влияние над самия Ернан Кортес?

Коя е Малинче?

Малинче, Ла Малинче или Малинали, коя е тя и защо е толкова важна за световната история и за падането на великата империя на Ацтеките? През вековете нейното име някак остава и се запомня като олицетворение на предателството и то едно от най-лошите предателства – срещу собствената родина и народ. Но дали това е съвсем вярно или тя е имала и други мотиви зад това „предателство“?

Предполага се, че Малинче е родена около 1500 г. За съжаление обаче и нейната съдба се оказва никак не лека, като на много други жени, които са оставили своя отпечатък в историята. Тя е родена в етническата група Науа, която се намира на полуостров Юкатан в Северна Америка. Малинче израства в район между древната Майска империя и новосъздадената тогава, агресивна Ацтекска империя със столица Теночтитлан, което се явява местоположението на сегашното Мексико Сити.

Още на 8-годишна възраст малката Малинали е поробена. Не става ясно точно по какъв начин става това, но има две известни хипотези. Едната от тях е, че детето е отвлечено по време на обсада или е било продадено от собствените си родители. Тогава робството е често срещано явление в Централна Америка, затова не е изненадващо, че семейството ѝ е способно да я размени за някои нужни потребности от бита. Някои казват, че именно това е една от причините за нейното предателство – отмъщение. Други смятат, че и тя като всички поробени от Кортес и испанците, просто не е имала избор и е изпълнявала заповеди, за да може да оцелее. Къде обаче се крие истината никой не може да каже с пълна точност. Дори съществува хипотеза, че тя искрено е обичала Кортес.

До този момент в своя живот, Малинали, говори науатъл, езикът на ацтеките, но тъй като е била заобиколена от непознатия за нея Юкатек Мая, като резултат момичето много бързо се научава как да използва чуждата до тогава за нея реч. Тя е била много будно дете, съобразително и бързо учещо се. През последвалите години е напълно възможно да е живяла на различни места. Съдбата ѝ коренно ще се промени с появата на първите испански изследователи през 1518 година. Новодошлите европейци доста бързо се настаняват на полуостров Юкатан и осъществяват контакт с местното население на Централна Америка. Тази среща ще се окаже доста съдбоносна и важна – началото на продължителна европейска намеса върху региона. 

Как попада Малинче при Кортес?

Ролята ѝ в завладяването на ацтекската империя и помощта, която оказва на Кортес и неговите хора е наистина безценна. Тя се явява като преводач между испанците и местните, тъй като е знаела няколко езика.

Ла Малинче или още „дамата на Кортес“ се появява в неговата свита като част от 20 роби подарък от местните за новодошлите. Бързо се разбира, че Малинче е доста по различна от всички, че говори два местни езика и се учи бързо и за това Кортес я прави част от своята свита, за да може по-лесно да се разбира и да преговаря с местното население.

С Малинали, както още е известна, като свой интерпретатор и посредник сред местните, Кортес успява да спечели доверието им, заради каузата си да завладее ацтекската империя. По това Малинали става известна и като Малинцин, науталско преобразуване на името ѝ, което предава едно известно величие на нейната особа, почти граничеща с кралското. Също така е наричана Ла Малинче от самите испанци. Ла-то преди името ѝ означава “Лейди” и ѝ придава повече уважение и грациозност сред конкистадорите.

Много изследователи и историци са на мнение, че Кортес е нямало да успее да завладее империята на ацтеките без помощта на своята Малинче. Дали това е така, няма как да сме напълно сигурни. Но за сметка на това е почти сигурно, че тя освен преводач и посредник е била и доста голям помощник на Кортес. Дори се предполага, че тя е успяла да предупреди експедицията на Кортес за някаква предстояща засада от местното население, което в последствие също се оказва ключово за хода на събитията.

Имало ли е любов между Малинче и Кортес?

Има и още една хипотеза, в която може би ще изберат да вярват по-скоро романтиците, но не е изключена. Твърди се, че Малинче е родила син на Кортес – Мартин, който е станал любимец на баща си. Дали е помогнала на Кортес от любов, от жажда за мъст, от борба за самосъхранение или нещо друго, факт е, че тя има огромен принос в това Ернан Кортес да завладее напълно великата империя на ацтеките.

По данни на различни учени се предполага, че Малинче е била много красива жена и Кортес също е бил лудо влюбен в нея. Звучи като роман или филм – в основата на това велико завоевание да лежи една любовна история между пленена местна жена и нейният завоевател. Това разбира се не е изключено.

Презряна или разбрана е Малинче от своя народ?

Макар да са минали повече от 500 години от това велико историческо събитие, мексиканците все още таят смесени чувства към образа на Малинче. Някои я презират заради това предателство и смятат, че ако не е била тя, ходът на тяхната история е щял да бъде съвсем друг, други я съжаляват, защото още от дете е била робиня и според тях е правила всичко това с цел да запази живота си, а трети вярват, че го е направила от любов, макар и да се е разкъсвала отвътре, че предава собствения си народ. Като, че ли има зрънце истина във всяка от тези версии. Разбира се, има известен брой доказателства в полза на всяка една от тях, но историците не са се обединили все още около никоя. Възможно е всички тези неща да са били верни, а може и Малинче просто да е била съвсем друг тип човек от своето племе, да е жадувала за власт, богатство, положение или нещо друго.

След тоталния погром на една от най-великите империи за всички времена, тази на ацтеките, Малинали продължава да живее с Ернан Кортес за още известно време. През 1522 г. , както споменах, се ражда техният син Мартин, заради което е наричана “майката на метисите”, потомците на смесени бракове на европейци и американски индианци. За жалост тяхното съжителство няма как да продължи дълго, защото Кортес е женен. Когато неговата съпруга пристига в Мексико през 1524 г. а на Ла Малинче ѝ е наредено да напусне дома му.

Малинче – свободната испанка

След това се знае, че се омъжва за Хуан Харамильо, който е испански благородник и му ражда дъщеря. От съжителството си с Хуан, се знае, че Малинче е официално призната като свободна испанска благородница и децата ѝ също ще станат част от мексиканската и испанската аристокрация, но за съжаление съдбата ѝ е отредила друго и тя няма да доживее да го види. През 1529 г. като повечето си индиански връстници и сънародници, тя също става жертва на едрата шарка и умира.

Нейната история безспорно е много интересна, завладяваща, романтична, дори с малко повече въображение може да се оприличи на трилър с леко загатване на любовна нотка. Няма никакво съмнение, че Малинче е много важна част от европейската, мексиканската и световната история, тъй като тя съвсем пряко и много умело успява да помогне на Кортес в завладяването на империята на ацтеките. Може би заради подобни истории е толкова известна и точна фразата: „Зад всеки успял мъж стои по една жена“.

Дали Кортес нямаше и сам да се справи с това завоевания, ако никога не беше срещнал Малинче, няма как да знаем, но тогава със сигурност историята щеше да е по-различна, тъй като всеки момент, всяка намеса и всеки човек е важен за последвалите събития и определено без нейната трайна намеса нищо нямаше да е такова, каквото го познаваме днес, що се отнася до Кортес, експедицията му и завладяването на империята на ацтеките. Освен това, няма ли жена, няма интрига, няма интерес и историята нямаше да е така пикантна и вълнуваща.

Малинче определено заслужава своето почетно място сред великите жени, които са променили хода на световната история. А както добре знаем те не са никак малко и много често се оказва, че не само играят ключова роля в дадено историческо събитие, но понякога дори главна такава. Малинче или Ла Малинче, тази толкова важна „лейди“ в завоеванието на Кортес определено има една от главните роли в тези събития от преди повече от 500 години и трябва да и се отдаде нужното внимание. Защото не е никак лесно да си жена в един мъжки свят, особено тогава, преди 500 години, когато не само, че светът, властта и всичко значимо принадлежи на мъжете, но и повечето жени били взимани за робини. За това Малинче е толкова важна и интересна личност, защото трудно по онова време е можело да се види жена на подобна важна позиция и то с такава важна отговорност – преговори и превод между испанците и местните с цел завладяване на тяхната империя.

Лично за мен Малинче е била смела, горда жена, която може би е искала повече от своя живот, искала е повече от това да бъде робиня. Може би и тя като много други подтиснати жени е мечтала за любов, за власт, за известност, че дори за отмъщение. Тя дори може да се каже, че е събирателен образ за много жени в нейното положение и с нейните желания. Просто в случая на Малинче, съдбата ѝ е дала шанс да бъде по-различна от това, което е било отредено за нея, да се измъкне от робството и от живот, който не зачита особено жените, освен като майки и домакини.

Тя определено може да служи за пример и днес на много други жени, които се намират в нейното или подобно състояние, на така да се каже „съвременно поробване“.

Още от автора:

Да опознаем планетата си: 30 изумителни факта за Земята

Странен, но гениален: Най-интересните и странни изобретения на Тесла

"Място, където могат да се чуят гласовете на боговете": Обвитите в мистерия градове на маите

Елин Пелин - "художникът", възпяващ българското село, църквата и морала

"Истинският" Шекспир и скритите послания зад неговото творчество

Цивилизацията на олмеките – кои са били те и какво се е случило с тях?

Потайни и много красиви: 3 от най-посещаваните пещери у нас

“Чувствам се силен, защото съм българин“: Балканският лъв Дан Колов

Магия като никоя друга: Българските народни танци

Съвпаденията между различните религии: Странност или не?

Пирамидите в Босна и Херцеговина: Какви тайни крият и какъв е техният произход?

Всяка дума е написана със страст: Великият майстор на перото Иван Вазов

Древна, красива, неостаряваща: Знаете ли тези 50 факта за София?

10 детски книги, на които се радват и възрастните

Спираща дъха красота: 5 не толкова известни, но впечатляващи водопада у нас

Всеки българин трябва да знае поне половината от тези факти

Три от най–значимите български съкровища

И днес вълнува душите ни: Влюбеният в българката Владимир Димитров – Майстора

Най-мощните вулканични изригвания в историята

Предвестник на смъртта или ново начало: Един природен феномен, много поверия

Повод за гордост: 8 удивителни български рекорда и постижения

Как се е образувала най–опасната планинска верига на Земята

Три от най-ценните български книги: Какво не знаем за тях

За да са по–близо до Бог: Скалните манастири на Метеора

Обзалагаме се, че не знаете тези 100 факта за България

Между легендите и истината: Домът на Дракула край Брашов

“И ние сме дали нещо на света“: Четирима позабравени, но велики българи (ЧАСТ 4)

Последният дом на Севт III - „Голямата косматка“ край Казанлък

Мистичният Татул – светилището на боговете в Родопите

Красота, романтика и великолепие: Царското величие Евксиноград

Магията на Румъния: Приказните замъци Пелеш и Пелишор 

Съветите на една майка и „книжен плъх“: Как да отгледаме читател

“И ние сме дали нещо на света“: Позабравените велики българи (ЧАСТ 3)

Абагар – какво пише в първата българска книга

Мистерия на хиляди години: Тайните на Розетския камък

Седем от най-странните и красиви книжарници по света

Ефес – историята на един древен град, изпълнен с мистерия

Тайните на остров Мурано и венецианското стъкло

Какво пише в „Кодекс Гигас“– Библията на дявола

Мистериозната неразбулена тайна на Леонардо да Винчи

Невероятната история на Фаберже и неговите шедьоври

Остров Бурано - една приказна феерия от цветове (СНИМКИ)

„Мъртвият град“, погребан под тонове пепел (СНИМКИ)

Романтика и красота: Градът на Ромео и Жулиета

Четири позабравени, но велики български постижения

„Ахилион“ - дворецът на една императрица с добра душа, но с тъжна съдба

В света на Ван Гог: Как е живял художникът и защо е отрязал ухото си?

Семейство Булгари от Корфу – потомци на последния български цар преди падането на България под турско робство

Антична Сердика: Къде са останките ѝ в днешна София?

Трагичният любовен триъгълник "Яворов, Лора и Мина"

Българските доломити: Вратцата - входната врата към града на Ботев

Най-негостоприемното място на Земята: Там температурите достигат до минус 89,2°C

Чисто и подредено: Там ще ви глобят, ако изхвърляте боклука си не в позволеното време

Градът, в който се прегръщат два свята: Тайните на Истанбул

Българската крепост, която носи слава и болка, гордост и тъга

Тайните на Ватикана

Древна и красива България: Античният град с име на богиня

Там, където Калоян срази Балдуин IX: Крепостта Букелон край Маточина

Три приказни места в Рила, които всеки трябва да посети

Гербовете на България и София: Какво се крие в техните символи

„Христос в космическа ракета“: Мистериозната църква в село Добърско

Удивителни творения на природата: Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби

Тайните на Белоградчишките скали

Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет

Чудесата на България: Ивановски скални църкви

Тайните на многоликия Перперикон

Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска

Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?

Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“

Мистериите на траките: Казанлъшката гробница

Владетел или бог - кой е Мадарският конник?

Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари

Тихото гнездо на една кралица в България

Мистериите на Аладжа манастир

Вила Армира - мистерия и изящество от римско време

Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи

Еленската базилика – останки от някогашно величие

Асеновата крепост - самотният страж на Родопите

Лувърът – дворец, музей и още нещо

Любопитната история на най-старото висше училище у нас

Превратната съдба на най-старата постройка в София

Първа помощ у дома – полезни съвети и практики

Как да тренираме мозъка си, за да избегнем Алцхаймер и деменция

Там, където земята свършва и започва морето (СНИМКИ)

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Защитата на Нойзи поиска спиране на делото за отнемане на автомобила му</p>

Защитата на Ивайло Цветков поиска спиране на делото за отнемане на автомобила му

България Преди 7 минути

През 2023 година Нойзи беше заловен да шофира след консумация на алкохол

След арестите в Петрич: Решават на колко от задържаните да повдигнат обвинение

След арестите в Петрич: Решават на колко от задържаните да повдигнат обвинение

България Преди 18 минути

По случая е образувано досъдебно производство в Софийската градска прокуратура

Пускат движението по част от бул. "Сливница" в София

Пускат движението по част от бул. "Сливница" в София

България Преди 1 час

Продължава работа по реконструкцията на ул.“Опълченска“ в участъка между бул.“Сливница“ и бул.“Тодор Александров“

.

След години на върха: Макс най-накрая е детрониран като най-популярното име на куче

Любопитно Преди 1 час

За 2022 г. и 2023 г. най-популярното мъжко куче беше Макс, но сега царуването на популярното име като номер едно приключи.

Изслушват Екатерина Захариева в Брюксел

Изслушват Екатерина Захариева в Брюксел

Свят Преди 1 час

За да бъде одобрена кандидатурата ѝ, тя трябва да получи 2/3 от гласовете

Снимката е илюстративна

Бурята "Рафаел" набира скорост, насочва се към Ямайка и Куба

Свят Преди 2 часа

Прогнозираната максимална скорост на вятъра е до 160 км/час

Пентагонът: В Русия има до 12 000 севернокорейски военнослужещи

Пентагонът: В Русия има до 12 000 севернокорейски военнослужещи

Свят Преди 2 часа

"Проучват се" съобщенията за предполагаеми бойни операции

,

Риба-призрак е забелязана 20 години, след като е мислена за изчезнала

Любопитно Преди 2 часа

Първоначалното изчезване на рибата все още поражда по-голяма загриженост за бъдещето на други мигриращи видове

,

Времето във вторник: Остава слънчево, но студено

България Преди 2 часа

Дневните температури ще се понижат и максималните ще бъдат между 10° и 15°, за София - около 12°

Apple Vision Pro

Apple обмисля да направи умни очила, но под условие

Технологии Преди 2 часа

Компанията е започнала проучване на продуктите, които вече са на пазара

Зеленски: Русия разположи 11 000 севернокорейски войници

Зеленски: Русия разположи 11 000 севернокорейски войници

Свят Преди 10 часа

Русия се опитва да изгони украинските сили от тази граничеща с Украйна територия

Три жертви след челен удар на пътя София - Варна

Три жертви след челен удар на пътя София - Варна

България Преди 11 часа

Движението се осъществява в едната лента в посока Варна

Разкриха условията на Русия за мир в Украйна

Разкриха условията на Русия за мир в Украйна

Свят Преди 11 часа

Общият обем на документа е шест страници основен договор и четири страници приложения

Русия е ядоса, обяви изборите в Молдова за най-недемократичните

Русия е ядоса, обяви изборите в Молдова за най-недемократичните

Свят Преди 12 часа

Захарова обвини молдовските власти в "многобройни нарушения и фалшификации"

ЕК: Рано е да се обсъжда спиране на санкциите срещу производителите на автомобили

ЕК: Рано е да се обсъжда спиране на санкциите срещу производителите на автомобили

Свят Преди 12 часа

Повечето европейски производители на автомобили призоваха за спешни мерки за помощ

Отварят за движение северното платно на бул. „Сливница“ при “Опълченска“

Отварят за движение северното платно на бул. „Сливница“ при “Опълченска“

България Преди 13 часа

Възстановява се движението по пътните платна на мостовото съоръжение