Н еотдавнашната поредица от тревожни смъртни случаи засили опасенията за малайзийския тигър, твърдят органите за защита на дивата природа и природозащитниците, а някои наричат заплахата за емблематичното животно на Малайзия "национално извънредно положение".
Родом от джунглите на полуостров Малайзия, величественият котешки подвид е критично застрашен, като се смята, че в дивата природа са останали по-малко от 150 екземпляра поради загуба на местообитания, незаконно бракониерство и намаляване на плячката.
(Видеото е архивно: Бенгалският тигър)
Вписан в герба на Малайзия и смятан за символ на националното наследство, броят му е намалял рязко от 50-те години на миналия век, когато в страната от Югоизточна Азия са обитавали около 3000 екземпляра, твърдят официални лица.
На този мрачен фон в края на юни в социалните мрежи се появиха снимки и видеоклипове на мъртъв малайски тигър. Трупът, намерен в поток в северния щат Келантан, е открит от горските служители.
Няма следи от наранявания от примки или изстрели, а служителите на държавното горско стопанство извършват аутопсия.
Снимките предизвикаха силни реакции от страна на много хора в Малайзия, които отбелязаха спешната необходимост от спасяване на националния им символ от изчезване.
"Тежкото положение на малайзийските тигри е национална криза, която изисква пълното внимание и ангажираност на всички малайзийци", казва пред CNN Хенри Чан, директор по опазването на природата в Световния фонд за дивата природа в Малайзия (WWF).
Той допълва, че са необходими по-силни усилия за опазване на природата, като например засилване на патрулите в критичните местообитания на тигрите и използване на модерни технологии, като капани с камери и дронове, за мониторинг и наблюдение.
"Тези великолепни същества продължават да се намират на ръба на изчезването", каза Чан.
"Загубата само на един тигър приближава целия вид към изчезване, което прави живота на всеки отделен тигър изключително важен за оцеляването на вида."
"Малайският тигър е на ръба на изчезването, като в дивата природа са останали по-малко от 150 екземпляра", заяви Марк Раян Дармарадж, директор на Обществото за опазване на дивата природа в Малайзия, който отбеляза, че на следващия ден в близкия щат Паханг са арестувани заподозрени бракониери, "притежаващи череп и кости на тигър".
"Те страдат от загуба на местообитания, изчерпване на плячката и ответни убийства, произтичащи от конфликти между хора и тигри", каза той.
"Освен това строителството на пътища през техните местообитания увеличава риска от сблъсъци с фатален край, както стана ясно от няколко скорошни инцидента."
На 6 юли властите в западния щат Перак бяха уведомени за мъртъв тигър, намерен в дъждовна канализация край голяма магистрала. Според официални данни възрастният мъжки тигър е бил на около 4 години и е бил блъснат от автомобил.
Месец по-рано тялото на друг възрастен тигър е намерено край магистрала в щата Паханг. Властите смятат, че тигърът, за когото се предполага, че е бил на 5 години, е бил прегазен от автомобил, докато се е опитвал да пресече пътя от близкия горски резерват.
Според властите това е четвъртият малайски тигър, убит от сблъсък с превозно средство в периода от ноември 2023 г. до май 2024 г.
Осемгодишен план
Малайският тигър е признат за подвид през 2004 г. Както всички тигри, те са отлични плувци и мощни върхови хищници.
По-малки от индонезийските суматрански тигри и бенгалските тигри, които се срещат в Южна Азия, малайските тигри могат да достигнат дължина от около 2,5 метра и тегло до 130 килограма, твърдят експерти, и се нуждаят от големи горски масиви, за да се движат.
Тяхната малко по-тъмна, червеникаво-оранжева козина също ги отличава от другите видове тигри.
В осемгодишен национален план за действие за опазване на тигрите, публикуван в сътрудничество с групи с нестопанска цел през 2020 г., малайзийските служители очертават приоритети като инструменти за опазване и "национален физически план", който да подпомогне усилията за опазване.
"Чрез прилагането на набор от съгласувани действия, подкрепени от политически ангажимент и обществена подкрепа, ние като нация и като част от световната общност за опазване на природата можем да гарантираме, че едно от най-величествените и харизматични животни, с които споделяме планетата, няма да изчезне", се казва в доклада.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!