Г олямата звезда на олимпийските игри в Пекин, 23-годишният американски плувец Майкъл Фелпс е най-успешният спортист в модерната история на олимпийските игри със своите 14 златни медала - 6 в Атина и 8 в Пекин.
Във вечните златни листи на олимпиадите той вече е пред сънародниците си Марк Шпиц (плуване) и Карл Луис (лека атлетика), гимнастичката Лариса Латинина (Русия) и лекоатлетът Пааво Нурми (Финландия) по най-много златни медали от олимпийски игри. Те имат "само" по девет.
Фелпс счупи и рекорда на легендарния Марк Шпиц, който остана в историята със седем златни медала от игрите в Мюнхен през 1972 г.
Между 10 и 17 август в олимпийския плувен басейн в Пекин Фелпс спечели осем златни медала:
400 м съчетано - 4:03.84 - Световен рекорд;
4 x 100 м щафета свободен стил 3:08.24 - Световен рекорд;
200 м св. стил 1:42.96 - Световен рекорд;
200 м бътерфлай 1:52.03 - Световен рекорд;
4 x 200 м щафета свободен стил 6:58.56 - Световен рекорд;
200 м съчетано 1:54.23 - Световен рекорд;
100 м бътерфлай 50.58 - Олимпийски рекорд;
4 x 100 м щафета съчетано 3:29.34 - Световен рекорд.
Специалистите коментират, че за успехите важно значение има тялото му. Обикновеният човек има размах на ръцете колкото е висок. А при Фелпс размахът е 201 см - със 7 см повече от ръста му.
Торсът му е удължен, краката - относително къси и това означава минимална съпротива във водата.
Сърцето на Фелпс помпало 30 пъти повече кръв към мускулите, отколкото на нормалния човек.
Опазил се е от лоши контузии. Единствената е на китката, която счупил при излизането от автомобил. Сега в китката му има малък пирон.
В Пекин шампионът е с най-новия плувен костюм на спонсора "Спийдо" - LZR Racer. И специалисти от космическата агенция НАСА са участвали в създаването му. Той има по-добри показатели от човешката кожа по водно съпротивление, но също така осигурява най-висока степен чувствителност във водата.
"Спийдо" са обещали премия 1 млн. долара при 7 златни медала. И преди тази премия Фелпс е първият милионер сред спортистите плувци.
"Не съм непобедим. Няма непобедими плувци", казваше Фелпс след всяка победа. Добавяше, че успехите са надминали и най-смелите му детски мечти.
Американецът разказа, че малко преди един от стартовете е получил съобщение от свой приятел в САЩ, в което пишело: "Пич, направо е абсурдно колко пъти на ден гледам грозната ти физиономия по телевизията. Продължавай все така. Сега е моментът да станеш най-великият за всички времена".
Фелпс се надъхал допълнително от този есемес и с лекота спечели на 200 метра бътерфлай, макар че след плуването изрази разочарование от времето си.
"Очилата ми бяха пълни с вода през цялото състезание и ми беше трудно да виждам стените при обръщанията. Исках световен рекорд под 1:51, но при тези обстоятелства и това не е лош резултат", каза Майкъл Фелпс.
Само час по-късно Фелпс стартира на първи пост за щафетата на САЩ на 4 по 200 м свободен стил и прибави пето злато в актива си от Пекин и нов световен рекорд.
"Нямам думи. Като бях малък, винаги съм искал да участвам на Олимпиада. Сега съм спортистът с най-много златни медали от олимпийски игри и това ми звучи странно. Просто нямам думи", развълнува се Фелпс.
Майкъл Фред Фелпс е роден на 30 юни 1985 г. в Балтимор, щата Мериленд. Започва да тренира 5-годишен заради сестрите си, които се състезавали в басейна.
Едва 15-годишен участва в олимпиадата в Сидни и е най-младият член на американския отбор на плувците от 68 години. Тогава не печели медал, но само пет месеца по-късно името му гръмва, защото подобрява световния рекорд на 200 м бътерфлай.
Напълно оправдава надеждите, които му възлагат, и на световното първенство в Барселона през 2003 г. печели злато на 200 м бътерфлай и на двете гръбни дистанции - всичко със световни рекорди.
На световното в Монреал печели пет титли, в Мелбърн - също пет, при това всеки път със световен рекорд. На всяко състезание негов е и решителният принос за американските победи в различните щафетни плувания.
В Атина преди четири години Фелпс прави заявка да участва в осем дисциплини и така показва, че ще атакува рекорда на Марк Шпиц - седем медала от олимпиадата в Мюнхен през 1972 г. Почти успява - печели 6 златни и един бронзов.
Днес, без никакви резерви, е признат за най-комплексния съвременен плувец.
"Няма друг спортист в който и да е друг спорт, който да побеждава така, както Майкъл Фелпс го прави в плуването. Той дори стрива на прах и световните рекорди", казва треньорът на тима на САЩ Еди Рийзе.
А британският треньор Саймън Бърнет е още по-категоричен: "Фелпс е от друга планета, той е спортист от бъдещото. Неговият баща не само го е създал, но го е програмирал като машина на времето".
След като омагьоса Олимпиадата и целия свят, всички взеха да се интересуват как поддържа енергията си този човек.
Журналистите описват как би трябвало да изглежда закуската на Майкъл Фелпс:
- три пържени яйца на очи, две чаши кафе, омлет с пет яйца, чиния с овесена каша и три шоколадови пасти.
Според специалисти той се нуждае от около 12 хил. калории на денонощие, за да издържа на физическите натоварвания. Ето примерното меню на шампиона за обяд и вечеря:
- обяд - половин килограм паста, два хамбургера или чийзбургера плюс енергетична напитка;
- вечеря - половин килограм паста, голяма пица плюс енергетична напитка.
"Ям много и каквото си поискам. Въобще не пазя диети. Поглъщам всичко, което ми попадне под ръката", така отговаря Майкъл Фелпс на любопитсвото на репортерите.
Признава и още нещо: Слуша черен ганстерски рап в слушалките, когато се запътва към стартовото блокче...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!