4

"Мисля, че не безинтересно ще бъде за читателите, ако ги запозная горе-долу с живота на тая българска майка, която е приемала живо участие във всичките наши народни приготовления за освобождението ни. Важността на баба Тонка е още и тая, че доколкото ни е известно, тя е едва ли не единствената жена между българския народ, която е спомогнала най-много в бунтовническите ни движения".

Така започва разказа си за Баба Тонка Захари Стоянов в своите "Записки по българските въстания". 

Днес се навършват 127 години от смъртта ѝ. По този повод искаме да ви разкажем историята на тази смела българка, която е посветила живота си на Освобождението. 

Тонка започва земния си път през 1812 г. в с. Червен, в семейството на овчари. По онези времена не е прието момичетата да ходят на училище, затова тя не успява да се изучи.

Семейството на Тонка се мести в Русе, а там тя среща Тихо Обретенов (един от най-известните тогава търговци) и през 1831 г. се омъжва за него. Двамата живеят заедно повече от 40 години и имат седем деца (5 момчета и 2 момичета). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ростислав Райков (@gyxstagram) on

След 1862 г., когато започват да се организират чети в Румъния и Сърбия, идеята за освобождението стига и до 50-годишната Тонка. Тя прегръща каузата с цялото си сърце и започва да приема в къщата си всички революционери, които по онова време се намират в Русе.

Синовете на баба Тонка също участват дейно в подготовката за включване в четите, които трябва да навлязат в България от Румъния и Сърбия. Петър Обретенов се включва във Втората българска легия в Сърбия. Големият ѝ син Ангел пък обикаля българските земи, за да се запознае с местностите на отечеството и да разучи настроенията сред народа. Двама от синовете си тя изпраща в четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа, сформирана през 1868 г.

След тежки боеве Петър е убит, а Ангел е заловен от турците. Баба Тонка издържа геройски тези новини и не проронва нито една сълза публично. Хорското мнение обаче е настроено срещу нея - българките я хулят, че синовете ѝ са тръгнали по "кривия път", а също така са привлекли и техните деца. 

Когато отива да види сина си Ангел в затвора, тя е ругана от заптиетата като майка на бунтовник, но Тонка успява да скрие мъката си и разиграва блестящ спектакъл: 

"Наместо отчаян плач и изобилни сълзи, с първото си още виждание тя започнала да се подиграва както със сина си, така и с неговите другари бунтовници.

- Честито ви българско царство - казала тя на турски език. - Я кажете ми вие, кой от вас щеше да бъде български крал, кой вали-паша и пр., когато изгонехте турците?".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Rostislav Raykov (@rstlv) on

Това дава резултат и баба Тонка вече може редовно да посещава тъмницата, където са синът ѝ и другите бунтовници. Благодарение на нейните усилия Ангел и част от затворниците успяват да избегнат смъртната присъда, която е заменена със заточение. 

Трагичните събития в живота на Тонка не престават. След случилото се със синовете ѝ, съпругът ѝ Тихо умира през 1870 г. Той е отровен от един чорбаджия, който иска да му вземе недвижимото имущество.

Въпреки всички удари на съдбата, баба Тонка не забравя революционерите. За да не бъдат в забвение гробовете на Стефан Караджа и на други хора от четата му, тя отбелязва гробовете, разчиства ги, пали свещи за загиналите. Но с това не се изчерпва подкрепата ѝ.

Заседанията на революционния комитет, създаден от Васил Левски, стават в нейния дом. 

"Да, баба Тонка била необикновена жена. Оттук нататък тя взела вече решително участие в народните движения, заедно с всичките си останали синове и дъщери, които, както ще да се види по-долу, били се разпределили кой за каквато работа е достоен, такава да върши", пише Захари Стоянов. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Rostislav Raykov (@rstlv) on

Едно от необикновените ѝ дела е подготвянето на тайник в нейния дом, където да се крият не само документи и оръжие, но и бунтовници. 

"Оттук нататък къщата на баба Тонка станала вече систематическо свърталище на патриотите, а тя самата - майка и защитница на тия последните. Като от по-напред, във време на Хаджи Димитровата чета, така и сега най-малкият й син, Георги Обретенов, бил изпратен в Одеса да следва военното училище, за бъдещата революция, по-големият, Никола, станал апостол, а другият, Танас, бил длъжен да се навърта из къщи, да пази едно-друго, да посреща каикчиите и да приема от тях, каквото носят. Голямата й дъщеря, Петрана, освен гдето водила много комитетски работи, в случай на извънредна нужда ходела с писма до Търново и Румъния. От нейните ръце са излезли няколко български знамена в 1875-76 година", пояснява Захари Стоянов как цялото семейство се включва в работата по освобождението. 

Тонка се включва и в подготовката на Старозагорското въстание: 

Османците бързо предусещат, какво се планира. Това провокира мигновеното претърсване на къщата на Баба Тонка от страна на полицията, което обаче се увенчава с провал.

Благодарение на многото порти в дома ѝ, от които син ѝ Никола с още други свои другари успява да избяга, и на скривалището, в което се съхраняват всичките бунтовнически принадлежности, полицията не подозира нищо.

Синът на Баба Тонка успява да се приюти в дома на чиновник и съучастник в комитета, а няколко дни по-късно изчезва от града.

Някъде изчезва и по-малкият син на Баба Тонка - Георги, както и дъщеря ѝ - Петрана, която също е застрашена от османците, след като ушива байряка на четата.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Rostislav Raykov (@rstlv) on

Повече от един месец Баба Тонка няма никакви новини за синовете си, но един ден получава писмо от Гюргево, в което Никола и Георги ѝ разказват какво се е случило с тях през последните седмици и как успяват да избегнат бесилото.

Въстанието от 1875 г. избухва през месец септември, а в края на октомври русчукският затвор вече е препълнен с младите български четници, замесени в организацията на бунта. Онези от тях, които успяват да избягат, се намират в румънския град Гюргево от отсрещния бряг на Дунав.

Сред тях са синовете на Баба Тонка, Стефан Стамболов, Панайот Волов, Стоян Заимов и други.

Работата на Баба Тонка по подкрепянето на българските четници на територията на България и онези, установени в Румъния, не престава. Тя се грижи за тях, както може. Събира и помощи от свои приятели, за да може да купи плат за дрехите на бунтовниците, да кърпи ризите им и да не ги оставя гладни.

В къщата ѝ почти всяка нощ нощуват четници, за които тя е като истинска майка. Баба Тонка умее да заблуждава османците и това е най-ценното ѝ качество, защото често турците я подценяват.

1876 г. се оказава печална за нея. Единият ѝ син Георги е заклан от османците, а другият - Никола, изпратен на вечно заточение. Дори и това обаче не успява да сломи духа на силната българка.

Баба Тонка казва, че четирима синове има вече в гроба, двама умрели и двама полуживи; но още четирима ако би имала, то пак няма да й стане жално да ги види, че носят байряка. 

След подписването на Санстефанския мирен договор между Русия и Османската империя през 1878 г. двамата синове на Баба Тонка - Никола и Ангел, са освободени от своето заточение.

"Майката на бунтовниците" умира на 27 март 1893 г.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
САЩ и Армения подписаха споразумение за стратегическо партньорство

САЩ и Армения подписаха споразумение за стратегическо партньорство

Свят Преди 17 минути

Договорът предвижда американска помощ за икономически и военни реформи в бившата съветска република

Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 1 час

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

Свят Преди 8 часа

Мицкоски ще води делегация в САЩ

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Свят Преди 9 часа

Блинкен: Сега топката е в полето на "Хамас"

Четири партии се споразумяха за правителство

Четири партии се споразумяха за правителство

България Преди 9 часа

От ПГ "Демокрация, права и свободи" - ДПС ще подкрепят правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-"Обединена левица" и ИТН

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Свят Преди 10 часа

Чехия вече не се нуждае от внос на руски петрол

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 10 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 11 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 11 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 12 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 12 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

Свят Преди 13 часа

Еврокомисарят се надява да бъдат отворени един или два преговорни клъстъра с Украйна и Молдова

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 14 часа

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Свят Преди 14 часа

Инфлуенсърът и брат му са разследвани за трафик на хора

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 14 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда