П одова мозайка, покриваща огромна площ от 600 квадратни метра, е била открита по време на разкопки в Кападокия, в сърцето на Турция. Продължаващите разкопки на мястото, за което се смята, че е останки от вила, датираща от 4-ти век са разкрили, че е било използвано през византийския период.
Смята се, че откритието е най-голямата мозайка, регистрирана някога в региона.
Отпечатъци на 23 000 г.: Ето кой е населявал Северна Америка през ледниковия период
“Дневници на разкопките”
Разкопките се провеждат под ръководството на д-р Джан Ерпек, преподавател в катедрата по история на изкуството в университета Бекташ Вели, предаде Ancient Origins.
Ръководителят на разкопките, Кан Ерпек е обяснил, че обектът се състои от приблизително 33 стаи, разположени на обширна площ, представляващи резиденция на високо ниво. Пълните граници на тази резиденция все още не са достигнати, тя разполага с много ценни подови мозайки, съобщава Milliyet.
Мозайките са били открито по време на спасителните археологически операции през 2010 г. Последващите разкопки през 2010 г. и 2012 г. частично са разкрили мозаечните надписи. Поради правни проблеми обаче археологическата работа била спряна. Възобновяването на разкопките през 2020 г. бележи значително развитие.
Mosaics in Islamic architecture is an art and creativity done with unparalleled skill and craftsmanship👌🏼 pic.twitter.com/KZGVYJDFW0
— the beautiful maya (@Sa53788257Saad) June 14, 2022
До края на сезон 2021 са били разкрити над 10 стаи с приблизително 300 квадратни метра безупречно запазени мозаечни подове. Сега площта е разширена до 600 квадратни метра, съобщава Ancient Origins. Удвоената подова площ допринася за по-широкото проучване на обекта.
В региона на Централна Анатолия резиденция с такъв размер с подови мозайки не се среща често, въпреки че императорските имоти са добре известни от римския и византийския период, казват експерти.
Това място носи името „Хиацинтос“. Смята се, че това име е принадлежало на администратор. Тъй като данните стават по-ясни, се очаква, че резиденцията е принадлежала на важна фигура, служеща в имперска собственост.
Революционни за целия свят: Археолози направиха невероятни открития в Турция
“Голяма вила, сложни мозайки и майсторство”
„Стигнахме до извода, че това място е построено през 4 век. Качествената изработка, използвана в подовите мозайки, предполага, че това място е било използвано като много важна вила в своята епоха”. Това обяви Шюкрю Дурсун, директор на културата и туризма на провинция Кайсери, цитиран от Ancient Origins.
Централната приемна зала, заедно със съседните стаи, показва богата колекция от подови мозайки. Те се отличават със сложни геометрични шарки, които създават визуално зашеметяващ ефект, обяснява Дурсун.
One of the most exquisite mosaics of the late Roman period of superb craftsmanship. The enigmatic and mysterious smile made her know as "Mona lisa of Galilee".
— Arys🏺🪶 (@ArysPan) April 12, 2022
~4th century CE, Sepphoris (Σέπφωρις) modern Zippori, Israel#Archaeology #Mosaic pic.twitter.com/oBenesUd3Y
„В зоната, идентифицирана като приемна зала, беше открит латински надпис. Освен това са открити и гръцки надписи. Тук преобладават мозайки с геометрична декорация“, коментира Дурсун.
Мозайките в залата за прием носят очарователни символи и мотиви. Сред сложните дизайни са 3D кубчета, Соломонови възли, вълнови ленти, панделки, диаманти, наред с други елементи.
"Карта на съкровище, обречена на гибел": Откриха гравирана гигантска скала
Мозайките в Анадола
Анадолският регион може да се похвали с разнообразен набор от подови мозайки в различни древни цивилизации. През обширната си история Анадола е била дом на множество култури и подовите мозайки отразяват това богато разнообразие, демонстрирайки отличителни стилове и културни влияния от римската, византийската и османската епоха.
Темите и сюжетите, изобразени в анадолските подови мозайки, обхващат геометрични модели, сложни флорални дизайни и митологични сцени. Религиозните теми, често с християнска символика, са преобладаващи, особено в мозайките от византийския период. Тези произведения на изкуството служат като визуални разкази, илюстриращи вярванията, обичаите и артистичните предпочитания на хората, населявали Анадола през различни исторически периоди, посочват учените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!