Д жоан Роулинг е един от малкото живи представители на човешкия род, които спокойно можем да наречем „гений“. Да, вероятно е досадно да повтаряме очевидни факти като този, но личностите като Роулинг – тоест, гениалните – просто умеят да ни напомнят за себе си и за своите способности.
Героите на поредицата ѝ „Хари Потър“ растяха паралелно с читателите си. Те се превърнаха от деца в тийнейджъри, а след това – и в млади мъже и жени. По този начин нейните книги се превърнаха в глобален поколенчески феномен.
Самата Роулинг пък се превърна в първата милиардерка от своята професия и първия автор от великия Джон Толкин насам, създал магически свят, достъпен и обичан от толкова широка публика. Но както е добре известно, на дистанционното управление за гения няма бутон за изключване.
И Роулинг продължи. Вече в капацитета на филмов сценарист, тя написа и пожъна нова вълна от критически и комерсиални успехи с „Фантастични животни и къде да ги намерим“, предистория от магическия свят на Хари Потър, която се развива около 80 години преди да се роди „Момчето, което оживя“.
Така нейните герои продължиха да растат редом с нейните фенове.
Протагонистът във „Фантастични животни и къде да ги намерим“ е млад мъж, който вече е участвал във война. Името му е Нют Скамандър; ролята изпълнява носителят на „Оскар“ Еди Редмейн с голяма доза момчешки чар и помощ от различни колоритни зверове.
Посредством неговата личност и неговите премеждия магията на поредицата „Хари Потър“ постепенно се изнесе от света на децата и тематиката за подрастващите. Но с продължението, озаглавено „Фантастични животни: Престъпленията на Гринделвалд“, магическият свят на Джоан Роулинг достига ново ниво на зрялост – ниво, което вече би трябвало да са достигнали и феновете на творчеството ѝ.
Действието на лентата се развива през 20-те години на 20-ти век и илюстрира магическия свят на ръба на война. Зад нея стои елегантен, интелигентен и манипулативен злодей, стократно по-изтънчен и мъдър от праволинейния антагонист Лорд Волдемор от поредицата „Хари Потър“. Както заглавието на филма подсказва, името му е Гелърт Гринделвалд.
Суперзвездата Джони Деп бе избран да играе черния магьосник преди две години и изборът му отприщи вълна от възмущение предвид обвиненията срещу него в домашно насилие. Но с представянето си във „Фантастични животни: Престъпленията на Гринделвалд“ актьорът не оставя на критиците си никаква причина да го атакуват, освен самоцелна и излишна политическа коректност.
Гринделвалд е най-добрата роля на Деп за това десетилетие
с изключение на представянето му като гангстера Джеймс Бълджър в „Черна служба“. Актьорът постига това само и единствено чрез професионална самодисциплина, каквато проявява много рядко в кариерата си през последно време. Той отказва да превърне Гелърт Гринделвалд в типичен персонаж на Джони Деп.
Черният магьосник не е ексцентричен, нито пък говори завалено или върви специфично. Не прави и опити да изглежда нетрадиционно чаровен. С други думи, в амплоато на Гринделвалд актьорът излиза от комфортната си зона, не импровизира в типичния си стил и играе персонажа точно така, както му е написан на страницата на сценария – иначе казано, проявява самодисциплина.
Старанието на Деп дава своите плодове.
Неговият Гринделвалд е не просто убийствено способен магьосник, а невероятно изкусен лъжец и манипулатор на човешките чувства и емоции. Именно Деп създава това впечатление със съвършените си мимики. В заключението на действието е категорично неясно в кои моменти неговият персонаж лъже и в кои моменти е наполовина или изцяло искрен.
За това, разбира се, спомага и сценарият на Роулинг. Тя превръща Гринделвалд и в умел оратор и политик, способен да дегизира радикалните си идеи с идеалистични изрази и да привлича последователи с речи, а не със заплахи или магия. Предвид факта, че действието се развива в 20-те години на миналия век, паралелите между него и реални брутални диктатори като Ленин и Хитлер са неизбежни.
Именно тези негови черти и това тактическо поведение довеждат до съкрушително емоционалната кулминация на действието. В нея семейства и двойки се оказват разделени заради вярата си в псевдоидеалистичните идеи на Гринделвалд точно както десетки стихотворения са увековечили разделението, посято в реалната човешка история от утопични или расистки идеологии.
Емоционалното въздействие на въпросната сцена нямаше да е същото, ако и останалите персонажи в нея встрани от Гринделвалд не бяха представени ефикасно на публиката. За щастие, в този аспект Роулинг продължава да показва своя талант в портретирането на различни личности и представители на обществото – дори и то да е фикционално магическо такова.
Героите са много, всеки от тях е различен от другия и всеки преследва своя лична цел.
Броят им може да представлява минус и повод за критика за 60-годишен автор за американски вестник, който дотук не е гледал нито един филм от поредицата за магическия свят на Роулинг. Именно такива индивиди формират голяма част от половинчатите оценки за филма, постъпили дотук отвъд океана.
Но като девети филм от въпросната поредица и непосредствено продължение на предшественика си, би било категорично несправедливо да оценяваме „Фантастични животни: Престъпленията на Гринделвалд“ вън от този контекст. Няма как да оцениш сериал само по втория епизод от втория му сезон, нали така?
За всеки гледал „Фантастични животни и къде да ги намерим“, неговото продължение елегантно и напълно логично съединява редица сюжетни нишки и ги завърта в страхотни, интригуващи възли. Няма съмнение, че вратата остава широко отворена за следващото попълнение към поредицата, от която „Престъпленията на Гринделвалд“ е втори филм и която ще е съставена от общо пет части.
Джуд Лоу в ролята на Албус Дъмбълдор и Еди Редмейн в ролята на Нют Скамандър вероятно заслужават да им се обърне също толкова писмено внимание, колкото оказах на представянето на Джони Деп като Гелърт Гринделвалд. Но ако написаното от мен дотук не ви е убедило да гледате филма, надали нещо друго ще успее. А „Фантастични животни: Престъпленията на Гринделвалд“ определено си струва гледането и тръгва официално по кината у нас от утре (16 ноември).
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!