Н а 6 октомври 1889 г. "Мулен Руж" отваря врати в Париж за пръв път. Неговият основател Хосеп Олер е бизнесмен, който добре разбира потребностите на публиката, и създава точно това, което тя търси.
Целта му е да докара най-богатите хора в 18-ти арондисман, в близост до прословутия квартал с червените фенери и Плас Пигал. Олер и мениджърът на кабарето Зидлер го правят известно като „Първият дворец на жените“ и то бързо набира популярност.
Кабарето се отличава със своята екстравагантност
Отпред има голяма червена вятърна мелница, проектирана с идеята да припомня историята на Монмартър, село във Франция, в което преди е имало много вятърни мелници, а фасадата е декорирана с премигващи светлинки, които за времето си са нещо изключително впечатляващо. Точно до Мелницата на "Мулен Руж" е построен замък в готически стил, който допълва екстравагантността на заведението.
Градината с изящното кафене пък е известна с огромния каменен слон, който собствениците поставят, след като си го харесват на изложба в Париж. Той се превръща в символ на лукса, защото срещу заплащане мъжете са можели да влязат в него през спираловидна стълба в крака му и вътре да се насладят на танцьорки.
Холивудската представа за "Мулен Руж" е твърде преувеличена,
жените в кабарето не са продавали телата си. Тяхната работа е включвала да разговарят с гостите, да ги забавляват и да им правят компания – нищо повече. Все пак повечето от тях са били големи изкусителки и са успявали да привлекат известни личности към себе си, като са създавали дълготрайни връзки с тях.
„Компаньонките“ се превръщат в известни личности по това време и предизвикат недоволство у много от гражданите, неодобряващи поведението им. Пресата от друга страна следи всяко тяхно движение и често пише за тях.
Канканът става емблематичен точно в това кабаре. Тук са пели Жан Габен, Едит Пиаф, Морис Шевалие, Ив Монтан, Франк Синатра, Лайза Минели и други. В кабарето е взела участие и българката Фео Мустакова.
"Мулен Руж" претърпява много трансформации през годините
в търсене на своето място в обществото. През 1915 г. е изпелен от пожар, след което е построен наново и отваря врати през 1921 г. След Първата световна война в него са представяни много мюзикъли. След години кабарето замира. По-късно за кратко се превръща в кино, а след това през 50-те се завръща с вечерни спектакли.
Днес "Мулен Руж" е туристическа атракция и предлага музикални и танцови представления, с които да забавлява своите чуждестранни посетители.
Във видеото горе може да разберете колко струва да се насладите на Париж
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!