К огато човек стъпи на остров Света Анастасия, моментално се усеща, че има нещо специално на това малко райско кътче. Съвсем близо до любимия Бургас, там всеки може да научи редица легенди за пирати, възкресение и да пие от лековития чай, който се отглежда там. Какви тайни крие единственият български остров с църква в България, ще разгледаме в следващите редове.
Всичко започва с разходка с лодка от бургаското пристанище. След само половин час пред вас ще се появи красивият оазис, който впечатлява със своето спокойствие. Още със слизането ще забележите обърнатата котва, поставена в скалите, която е индикатор, че не трябва да се използват котви, тъй като токът и водата достигат до острова по морското дъно. След това ще бъдете посрещнати с прекрасна беседа, която впечатлява гостите с историята на мястото.
Един от най-любопитните факти за остров Света Анастасия е, че там компасите не показват точните посоки заради магнитното поле в околността. Има редица теории, на които се дължи този факт, но най-популярната е, че това се дължи на металите, които съдържат скалите в околността. Това е видимо и с просто око, като дори се забелязва ръжда в сърцевината им.
Легендите
Остров Света Анастасия е забулен в мистерия и за него се разказват стотици легенди и истории и до днес. В миналото, когато на Света Анастасия имало манастир, пирати нападнали острова. Според легендата причина била заровеното от загинал пират златно съкровище. Монасите се затворили в островната църква и се помолили на Света Анастасия да ги избави от набезите. Тя чула молитвите им и изпратила страховита буря, която потопила пиратския кораб. Неговите останки се вкаменили близо до брега на Острова, където могат да бъдат видени и днес.
Освен Вкамененият пиратски кораб, на Света Анастасия има още две скални образувания - Гъбата и Дракона. Някои хора твърдят, че на Гъбата е бил погребан монах. Друга легенда разказва, че едни от най-великите мореплаватели в историята - викингите, също са достигали до бреговете на остров Света Анастасия.
Случка от преди години говори за странните и чудодейни сили на Острова. Пиян капитан на влекач пада от много висока отвесна скала и оцелява като по чудо.
Вярва се, че на остров Света Анастасия съществуват две подземия, криещи много тайни. До момента обаче те не са открити, тъй като входът им е бил много добре замаскиран.
Музеят на Света Анастасия
Музейната експозиция на острова включва шест отделни стаи, всяка от които разкрива различен етап от историята на остров Света Анастасия. Страхотно място за развлечение за малки и големи, което ни потапя в магията на пиратите, съкровищата им и комбинацията от стиховете на Христо Фотев и модерните технологии.
- Съкровищницата
Първата стая на музея пресъздава най-далечното минало на Острова. Тук се съчетава експозицията на артефакти, открити в акваторията на Света Анастасия през годините, с разказите и легендите за пиратските набези в миналото. "Съкровището“ на Острова включва испански реали, венециански дукати и турски алтъни. Ефектността на вътрешното пространство се подсилва от атрактивно осветление.
- "Екамос"
Поетът Христо Фотев е нарекъл "екамос“ биолуминисцентния ефект на планктона. Стаята "Екамос“ пресъздава това магично природно явление и като че ли ни потапя в едно романтично виртуално нощно къпане в морето.
- Островът на свещениците
Тази стая е свързана с монашеското минало на Острова. Тук можете да видите автентично представения живот на монасите чрез различни предмети – икони, книги, писма, чинии, чаши. Картината от монашеския бит оживява пред посетителите благодарение на видео проектори.
- Затворническа килия
Звуци, видео и картини пресъздават затворническия период в историята на Света Анастасия, когато островът се е наричал Болшевик. Стаята е оформена като затворническа килия. Портрети и архивни кадри допълват картината за живота на тези, които са излежавали своите присъди на Острова.
- Света Анастасия
Тази част от музея е посветена на светицата, чието име днес носи Острова – Света Анастасия Фармаколитрия. Икони и изображения от различни школи и периоди запознават посетителите със светицата. Как е живяла и как е загинала Света Анастасия, както и от къде произлиза името й Фармаколитрия – отговорите на тези въпроси са дадени именно в тази стая. Освен това там има специална икона, за която се смята, че само избраниците могат да видят и усетят духа на светицата, гледайки я.
- Plus Ultra
Plus Ultra (от лат. – "Оттук нататък“) е надпис върху испански монети, сечени през 17 век, по-известни като "диреци“. Този надпис дава и наименованието на последната стая от музея на Острова. Най-новата история на Света Анастасия е представена тук чрез събития и личности от 70-те години на миналия век до днес.
Храм "Успение Богородично"
Най-ранното човешко присъствие на острова е засвидетелствано през епохата на късната античност (IV-VI век). Доказателство за това е обилният керамичен материал, открит при подводните проучвания, проведени през 1973 г.
Манастирът „Света Анастасия Фармаколитрия (Лечителка)” е единствената островна обител в България, част от която е запазена до наши дни. През Средновековието такива свети убежища е имало на созополските острови Свети Иван, Свети Кирик и Юлита и на остров Свети Тома, но сега от тях има само археологически останки.
Най-ранните данни за съществуването на обителта са от XV век. През годините манастирът е бил опожаряван няколко пъти и нападан от пирати. Манастирската църква, носеща името "Успение Богородично", е малка, но със стабилен каменен градеж, укрепен с дървени сантрачи. Тази най-стара част на църквата впоследствие е превърната в олтар. Между него и по-късното разширение на манастирската църква е разположен забележителният дървен иконостас от 1802 г. За строителство в края на XVIII в. говори новооткритият при консервационна дейност надпис, който свидетелства за построяването на каменна сграда през 1772 г. В началото на XIX век този надпис е бил вграден в новопостроения метох.
Лекарната и нейните вълшебства
Лекарната е специалното място за отдих на остров Света Анастасия. Там можете да намерите чудодейни билки и отвари, които са приготвени по стари рецепти. В лекарна се предлага чай, приготвен от билки, отгледани на острова. Освен това можете да намерите соленки с маслини от дърво, намиращо се на острова и различни изделия със смокини от огромното смокиново дърво.
Когато решите, че искате да се потопите в историята и магията по време на лятната си почивка в Бургас, вече знаете къде да се отправите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!