И кономисти от университета на Падуа доказаха, че децата, които живеят в домове, в които има повече книги, печелят повече, когато пораснат.
Учените анализирали данни за 6 000 души, родени в девет европейски държави в средата на 20 век.
Изследваните били категоризирани в четири категории:
с по-малко от 10 книги
с лавица с книги
с библиотека с до 100 книги
с две библиотеки или повече
В рамките на изследването учение отчели и допълнителни фактори - живеещите в селски и градски райони в детството си, както и тези, имали достъп до много или до малко книги у дома на 10-годишна възраст.
Резултатите показват, че живеещите в селскостопански области усещат най-много ефекта от училищните реформи, а тези с много книги у дома се радват на значително по-високи доходи.
Оказва се, че всяка допълнителна година учене увеличава доходите с 9%, но при децата, които са чели малко книги процента спада на 5%, докато живелите сред много книги увеличават доходите си с 21%.
"Може би книгите имат значение, защото насърчават децата да четат повече, а четенето се отразява положително върху резултатите в училище.
Възможно е също пълните с книги домове да са признак за по-добри социално-икономически условия", поясняват учените.
Макар наличието на богата библиотека да не е гаранция за просперитет на децата, то отсъствието ѝ застрашава възможността за по-високи доходи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!