Н авършват се 25 години от пускането на първия уебсайт, който става публично достъпен.
Голямото начало е поставено от Тим Бърнърс-Лий, който е сътрудник на Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) в Женева.
През 1989 г. Лий предлага на ръководството да бъде създадена хипертекстова система "Mesh", която да обслужва информационните нужди на ЦЕРН.
През следващата година Бърнърс-Лий започва работа заедно с белгиеца Робер Кайо и към края на 1990 г. основните компоненти на системата са готови: маркиращ език HTTP, първият уеб браузър и редактор World Wide Web (WWW), първият уеб сървър.
На 6 август 1991 г. Тим Бърнърс-Лий публикува съобщение в Usenet групата (компютърна мрежа за комуникация и публикуване на файлове), с което на практика прави информационната система World Wide Web публична услуга.
По тази причина днес "Фейсбук" поздравява своите потребители:
"Благодарим на сър Тим Бърнърс-Лий и другите интернет пионери, че направиха света по-отворено и по-свързано място", посочват от Фейсбук.
Първите истински посетители на интернет получават достъп на 23 август.
Големият скок на интернет започва през 1993 г., когато се появява "Мозаик" (Mosaic) – браузър, който играе важна роля в популяризирането на мрежата.
На 30 април 1993 г. ЦЕРН обявява, че интернет ще може да бъде използвана свободно и безплатно от всички.
Макар идеята на Бърнърс-Лий да е WWW да помага предимно за по-доброто сътрудничество в академичните среди, платформата се превръща в световен феномен в личните и бизнес комуникации между хората. Достъпът до високоскоростен интернет бързо нараства след 2002 г. С негова помощ се създават успешни бизнес модели: Google, eBay и Amazon. През следващите години възникват и социалните мрежи MySpace и Facebook, които изцяло променят интернет средата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!