К ой не е играл „Стражари и апаши“ като малък? И да има такива, едва ли са много. И на кой не му се приисква от време на време да се позабавлява отново с тази игра?
Дори още помня онова безумно стихче, което трябваше да каже стражарят, когато хване апаша и започне да го тупа по гърба - „Стражарска марка, бум, печат! Ти си вече наш играч“. И апашът става от отбора на стражарите …
Но кой е казал, че игрите трябва да остават в детството? Ролевите игри, или ЛАРП, както са известни (Live action role play), са игри точно като онази „Стражари и апаши“ от детството (разбира се, далеч по-сложни и интересни) и с тях се забавляват хиляди хора по света.
Срещнах се с Кирил Драгомиров, който е един от запалените играчи на ЛАРП в България, за да ми разкаже повече за това култово забавление.
„Имаме предистория, отправна точка, за която да се хванем. На нейна база играем героите си“, разказва ми Кирил. Той обяснява, че в ЛАРП игрите се поставя някаква ситуация и хората си избират какви ще са – например рицари, елфи, оцелели след апокалипсис и т.н. и т.н. Оттук нататък всеки решава за себе си какво ще прави и как ще постъпва героят му.
Нещата обаче далеч не са толкова семпли, не се заблуждавайте, ЛАРП изисква много време и голям мерак, за да се играе. Изработват се костюми, включително се правят специални оръжия и се изработва реквизит, за да бъде всичко максимално близко до реалната ситуация.
„Когато изграждаме персонажите си, много често ни се налага да проучваме исторически как са изглеждали облекла от определени епохи или зони и се опитваме да ги произведем, използвайки естествени материали“, разказва ми Кирил.
Освен това има специална система за битките в игрите, която изисква доста упражнения и ловкост.
„Тъй като ние не искаме да се нараним наистина, за да може все пак да имаме излъчен победител, то сме принудени да имаме правила, които да определят при какви условия кой побеждава.“
А отстрани ЛАРП изглежда толкова интересно, че прилича на някоя подготвена пиеса, която просто не се играе на сцена.
„Разликата е в това, че пиесата е нещо, което има изцяло подготвен сюжет и се играе за пред публика“, казва Кирил. За разлика от пиесата ЛАРП е игра и сценарий няма – всеки решава за себе си какво ще прави и по-важното – прави го за свое собствено удоволствие.
ЛАРП игри в България се провеждат от години и ежегодно има големи събития, на които се събират фенове и се забавляват с дни. Едно от най-популярните със сигурност е “The fog” , за което можете на научите повече тук. А ако искате да се включите в ЛАРП, винаги обществото им е отворено за нови членове.
Във видеото към текста може да видите кадри от ЛАРП игри в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!