В сичко, което си мислехме, че знаем за произхода на Луната, може да е грешно, показват нови изследвания.
Откакто първите хора стъпиха на Луната, учените смятат, че нашият самотен спътник се е образувал в резултат на жесток сблъсък между Земята и друга скалиста планета.
Въпреки това, според нова статия в The Planetary Science Journal, луната всъщност може да е била открадната, изтръгната от орбитата на друго небесно тяло по време на близка среща.
Moon, Jupiter and Saturn pic.twitter.com/Z1LYTKYEID
— MOON (@Moon4pics) September 29, 2024
Теорията за сблъсъка, известна още като "Хипотезата за гигантския удар", предполага, че луната е създадена от отломки от масивен сблъсък между ранната Земя и протопланета с размерите на Марс, често наричана Тея.
Смята се, че това въздействие е било толкова енергично, че е изпарило части както от Земята, така и от Тея, изхвърляйки огромни количества материал в космоса, който под силата на гравитацията в крайна сметка се е слял в Луната.
Тази теория е разработена след мисиите на Аполо, за да отчете няколко ключови наблюдения за състава на Луната.
Например, анализът на лунната скала разкри, че тя е богата на калций и базалтова, подобна на тази на обемния състав на мантията на Земята — и двете имат подобни изотопни пръстови отпечатъци. Освен това орбитата на Луната има подобна ориентация на оста на въртене на Земята.
На конференцията Кона в Хавай през 1984 г. планетарни учени от цял свят се съгласиха, че Луната вероятно се е появила в резултат на сблъсък преди около 4,5 милиарда години.
"Конференцията Кона определя теорията в продължение на 40 години", каза в изявление съавторът на изследването Дарън Уилямс, професор по астрономия и астрофизика в Penn State Behrend.
Сега обаче изследователи от Пен Стейт предполагат, че вместо това луната може да е била уловена по време на близко прелитане покрай друг скалист обект в ранната Слънчева система, плъзгайки луната от орбитата й около другото тяло в нещо, известно като "улавяне на двоичен-обмен".
Това е така, защото луната изглежда обикаля на различно място от това, където би трябвало, ако се беше образувала от отломки след сблъсък, тъй като се очаква това да се слее над екватора на планетата.
Full Moon with Saturn. pic.twitter.com/oIQSLtw19J
— MOON LOVER (@M1ONLOVER) October 1, 2024
"Луната е повече в съответствие със слънцето, отколкото със земния екватор", каза Уилямс.
В статията изследователите описват как са анализирали промените в размера и формата на орбитата на Луната с течение на времето и са установили, че тя наистина може да е била уловена от друга орбита.
Смята се, че първоначално луната е имала елиптична орбита, която бавно става по-кръгла и когато се приближава до Земята. С течение на времето луната започна да се отдалечава от нашата планета до разстоянието, където обикаля днес.
Луната все още се отдалечава от нас постепенно, със скорост около 3.8 cм всяка година.
"Луната сега е толкова далеч, че и Слънцето, и Земята се състезават за нейното внимание", каза Уилямс. — "И двете я дърпат".
Вижда се, че този вид улавяне на Луната се е случило другаде, като се подозира, че луната на Нептун Тритон е била грабната в орбита от двойна астероидна система, разположена в пояса на Кайпер на ръба на нашата слънчева система.
Въпреки че това не доказва напълно, че луната е била уловена, а не образувана от сблъсък, изследователите са развълнувани от перспективата за алтернативно обяснение.
"Никой не знае как се е образувала луната", каза той. "През последните четири десетилетия имахме една възможност как се е стигнало до там. Сега, имаме две. Това отваря съкровищница от нови въпроси и възможности за по-нататъшно проучване."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!