С поред нови изследвания лошият сън през 40-те години може да ускори стареенето на мозъка. Откритията допълват нарастващия брой доказателства, че качеството на съня е тясно свързано с когнитивното здраве, като подчертават необходимостта от решаване на проблемите със съня в ранна възраст.
Наличието на достатъчно сън е от съществено значение за нашето психическо и физическо благополучие. Той ни помага да укрепим спомените си и подпомага физическото възстановяване, а недостигът на сън доказано допринася за сърдечни заболявания, затлъстяване, невродегенеративни разстройства и депресия.
Проучване разкри идеалната температура, която да поддържаме в спалнята
Въпреки това, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията, един от всеки трима възрастни в САЩ съобщава, че не си доспива достатъчно.
„В предишни изследвания проблемите със съня са били свързани с влошени умения за мислене и памет на по-късен етап от живота, което излага хората на по-висок риск от деменция“, казва в изявление Клеменс Кавайес, автор на изследването и изследовател в Калифорнийския университет в Сан Франциско.
Today We Found Out That a unique solution can enhance your sleep and overall wellness. Discover innovative ways to improve your rest and wake up refreshed. Read more: https://t.co/a6YajtQ0cJ pic.twitter.com/FvRKRDiTzK
— What We Found Out (@WhatWeFoundOut) October 24, 2024
„Нашето проучване, в което се използва сканиране на мозъка за определяне на мозъчната възраст на участниците, показва, че лошият сън е свързан с близо три години допълнително стареене на мозъка още на средна възраст“, допълва тя.
В проучването са анализирани данни от 589 лица на средна възраст 40 години. Участниците са попълнили въпросници за съня в началото на изследването и отново пет години по-късно. След това са подложени на сканиране на мозъка 10 години по-късно.
Като сравняват данните от мозъчното сканиране с резултатите от въпросника с помощта на машинно обучение, изследователите виждат значителна разлика между мозъците на хората, които трудно заспиват, и тези, които не заспиват. След коригиране на фактори като възраст, пол, високо кръвно налягане и диабет, групата с най-големи проблеми със заспиването имала мозък средно с 2,6 години по-стар от този на тези, които имали най-качествен сън.
🧠 New study reveals thyroid & liver proteins play a key role in brain health and could help treat Alzheimer’s! This discovery offers hope in the fight against neurodegenerative diseases. 🧬https://t.co/318gi7hgtM#Alzheimers #BrainHealth #Neuroscience #MedicalResearch
— FE Healthcare (@FE_Healthcare) October 24, 2024
Лошото качество на съня, трудното заспиване и ранното събуждане са свързани с по-бързото стареене на мозъка, особено при тези, които постоянно са показвали лоши характеристики на съня през целия период на изследването.
„Нашите открития подчертават важността на решаването на проблемите със съня в по-ранен етап от живота, за да се запази здравето на мозъка, включително поддържане на постоянен график на съня, физически упражнения, избягване на кофеина и алкохола преди лягане и използване на техники за релаксация“, казва в изявление Кристин Яфе, един от съавторите на изследването, изследовател в Калифорнийския университет в Сан Франциско и член на Американската академия по неврология.
Разкриха в коя държава хората спят най-много
„Бъдещите изследвания трябва да се съсредоточат върху намирането на нови начини за подобряване на качеството на съня и върху проучването на дългосрочното въздействие на съня върху здравето на мозъка при по-млади хора“, допълва той.
Разбира се, тези констатации се основават на субективните доклади за съня на участниците. Освен това данните не доказват, че проблемите със съня са причина за това ускорено стареене на мозъка. Въпреки това те предлагат убедителни доказателства, че проблемите със съня са тясно свързани с когнитивния упадък, и са в съответствие със съществуващите изследвания за значението на съня за развитието и поддържането на мозъка в по-напреднала възраст.
* Във видеото: Полезни трикове за качествен и пълноценен сън
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!