Х ората казват, че знаят какво търсят в един партньор. Експертите по връзките казват друго. Това показва статия на VOX.
Тенеша Ууд е професионален сватовник, но признава, че не може да предвиди перфектно кога взаимоотношенията между една двойка ще провървят.
„Гарантирам, че ще ги представя на някого, който отговаря на това, което търсят“, казва Ууд. „Едно нещо, което не мога да предвидя и да направя да се случи, е първоначалната химия.“
Това е една от големите мистерии на живота и има научна поддисциплина, посветена на това: психология на взаимоотношенията.
"Голямата мистерия е - знаеш ли наистина кого искаш?" казва Дан Конрой-Бийм, психолог от Калифорнийския университет в Санта Барбара, който изучава формирането на взаимоотношения.
Въпросът изглежда прост, но не е тривиален. За да изградим стабилни взаимоотношения с някого се изисква много време и енергия.
„В много отношения избирането на партньора е най-важното решение, което някога ще вземете“, казва Конрой-Бийм. "Това ще се отрази на вашето щастие, здраве и цялостно благополучие".
Учените нямат отговори на всички въпроси и често не са съгласни с някои от тях. Но откриваме, че техните хипотези – заедно с някои съвети от сватовници и треньори по взаимоотношения – могат да ни помогнат да помислим как започва любовта и как да я поддържаме, след като бъде открита.
Когато говорим за любов, науката се разделя на два лагера
Една група учени твърди, че съвместимостта между хората е предвидима или следва някои модели. Те смятат, че любовта е нещо, което можем да потърсим и намерим.
Другата група твърди, че любовта се развива непредвидимо, дори хаотично - което също предполага, че тя може да бъде изградена между хора, които не очакват да бъдат съвместими.
Теория 1: Науката може да разбие кода на любовта
„Чувал съм хората да казват: „Привличането е като земетресение. Просто не можете да предвидите кога ще се случи предварително. По своята същност това е непредвидимо“, обяснява Конрой-Бийм. „Но има и една група от хора, към които спадам и аз, които смятат, че хората вероятно знаят приблизително какво искат.”
Конрой-Бийм вярва, че заявените предпочитания на хората могат да помогнат да се предвиди с кого биха започнали връзка. Нашите предпочитания може да не съвпадат идеално с това с кого наистина решаваме да се срещаме, но в повечето случаи те играят важна роля.
Теория 2: Любовта е хаос
Истуик, психолог от Калифорнийския университет в Дейвис, има много различно мнение. Той не смята, че е възможно да се предвиди кои хора ще започнат връзка, преди да бъдат заедно. „Много, много е трудно да се изучават връзките, преди двама души официално да се нарекат двойка“, казва той.
Той подозира, че голяма част от хода на една ранна връзка е плод на случайността. В една хаотична система малки промени в началните условия могат да доведат до много различни пътища по-късно.
Когато гледате щастлива двойка, казва той, това е като да гледате шахматна дъска в игра с 16 хода. „Може би майсторът би могъл да предвиди позицията на фигурите от първия ход, но повечето хора не могат“, казва той. Често има много пътища, по които играта може да поеме, за да стигне до същата позиция.
Според него започването на връзка е процес на казване „да“ на поредица от избори: Искате ли да излезете на среща? Искате ли да направите това отново? Боулинг или филми?
Според Истуик учените не могат да се справят добре в изучаването на промяната на изборите с течение на времето. „И това е до голяма степен, защото нямаме информация. Не сме били там в началото, когато сте решили да започнете да се срещате", казва той.
За Истуик по-интересният изследователски въпрос е по-малко какво събира двойката, а повече какво ги държи заедно.
„Съвместимостта идва от нещо като поредица от подредени избори, които не могат лесно да бъдат отменени“, казва той.
Истуик вярва, че любовта не се открива между двама души, а се развива. Той подозира, че това е свързано със създаването на модели на поведение, които укрепват връзката.
Той не се преструва, че знае тайните на съвместимостта. „Ние наистина нямаме почти никаква способност да обясним нищо от това“, казва Истуик. „Това е като еквивалент на тъмната материя в изследването на взаимоотношенията."
В коя теория вярват сватовниците и треньорите по взаимоотношения?
Те виждат по малко и от двете. Да, хората имат смътно усещане какво искат. Но те дължат на себе си да проучат допълнително тези желания. „Мисля, че много пъти хората нямат яснота какво искат“, казва треньорът по връзки Дамона Хофман. „Но те все пак имат предпочитания.“
Според експертите по връзките първоначалната химия е трудно да се предвиди. В крайна сметка обаче те смятат, че химията не е толкова важна, колкото споделените ценности.
„Ако наблюдаваш двама души на първа среща, няма да можеш да предвидиш дългосрочен успех, защото просто не можеш да наскочиш повърхността на тези хора. Не можеш да получите житейската история и ценности на цял човек и това, което те търсят, за час или два. Но мисля, че ако проследиш тази двойка в продължение на шест месеца, то тогава ще ги разбереш добре“, обяснява Хана Оренщайн, бивша сватовница и настоящ журналист за запознанства.
Ако има нещо, с което всички са съгласни, това е, че добрите отношения изискват време. „Ако смятате, че този човек споделя вашите ценности и имате общите неща, които са важни за вас, организирайте си втора среща с него“, насърчава Ууд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!