В секи от нас е чувал израза „любовта е сляпа“.
И от научна гледна точка това донякъде е истина (поне в началото).
Често, когато хората са влюбени, виждат партньора си като най-прекрасното и красиво човешко същество на Земята, а след раздялата осъзнават, че това съвсем не е така.
Ако сте се чудили на какво се дължи, „слепотата“ от любовта е резултат от еволюцията.
Когато човек е влюбен,
всичко в обекта, предизвикващ тези емоции и чувства, му се струва перфектно – кожата, косата, усмивката, начинът, по който разказва истории.
И въпреки че приятелите ни може да не са на това мнение, за нас те най-вероятно завиждат и „нищо не разбират“.
Това може и да не е далеч от истината, но представата на влюбения човек от друга страна е далеч от нея.
Любовта активира редица химикали в мозъка ни като допамин, тестостерон, вазопресин, окситоцин, серотонин и гама-аминобутирова киселина.
Тази магична отвара от хормони замъглява реалистичната ни преценка и потиска всички отрицателни емоции спрямо обекта, който я е забъркал.
„Когато си във връзка, си наясно с недостатъците на отсрещния, но мозъкът ти казва, че е приемливо да ги игнорираш“, разяснява д-р Луси Браун, професор по неврология. Но защо?
Отговорът се крие зад една проста дума – размножаване
За да може видът ни да оцелее, еволюцията е развила мозъка ни така, че той да бъде заблуден или… заслепен, максимално дълго време, за да можем да се размножаваме и да отгледаме деца.
Доста секси, нали?
Когато преминем към фазата на привързване,
слепотата от първичното влюбване избледнява и започваме да виждаме нещата реалистично.
Това е моментът, в който осъзнаваме, че половинката ни всъщност се смее твърде силно, престарава се в грижите за косата си и разказва истории доста преувеличено.
Тогава започваме да изискваме някои навици да се променят и напаснат с нашите и някои „лоши“ черти да изчезнат.
Това обаче е началото на истинската връзка,
в която комфортът расте и се учим да правим компромиси едни с други.
И въпреки че периодът на сляпото влюбване е доста сладък, той повишава и хормоните на стреса в тялото ни, което ни кара понякога да бъдем твърде мнителни и да се страхуваме, че можем да изгубим това „перфектно“ човешко същество.
За разлика от периода на влюбването, в периода на привързването нивата на кортизола спадат, а нивата на серотонина се покачват.
Какво означава това?
Хората в прясна връзка и тези в дъга връзка могат да бъдат еднакво влюбени и щастливи, просто по различен начин.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!