Е гипетско-германска експедиция откри първия изцяло запазен зодиак на тавана на храма в град Есна, който се намира на западния бряг на река Нил, на 55 километра южно от Луксор, съобщи Министерството на туризма и на паметниците на културата. Цветните релефи са грейнали след петгодишна реставрационна работа, при която е отстранен пласт от прах и замърсявания.
Релефът съдържа дванадесетте зодиакални знака и планетите Юпитер, Сатурн и Марс. Изобразени са божества, животни и същества с магична сила като змия с глава на овен и птица с глава на крокодил.
Located 485 miles from modern Cairo, the town of Esna sits on the west bank of the Nile. Once known by Senat in ancient Egypt, and later Latopolis by the Greeks, Esna “the city of the fish” (where the perch fish was worshiped as divine), is home to the Temple of Esna. pic.twitter.com/lfzxd3MXlJ
— itravelwisely (@WiseItravel) June 24, 2022
“За първи път виждаме тези надписи и релефи в храма в Есна,” казва д-р Хишам ел Лейти, който ръководи реставрационния проект от египетска страна. По думите му такова откритие не присъства в публикациите на френския египтолог Серж Сонерон, който документира релефите в храма през 1963 и 1975 година.
Зодиакът е част от астрономията на Древен Вавилон, която най-вероятно е била донесена от гърците, управлявали Египет през последните три столетия пр. н. е., посочва ръководителят на екипа от Университета в Тюбинген, Германия, Кристиан Лайц.
Въпреки популярността на зодиака още в далечното минало, изображението му е рядкост в древноегипетските храмове. Освен този в Есна, са известни само двата зодиака в храма в Дендера (Дандара), като единият от тях е изнесен от Египет и се намира в Лувъра в Париж.
"This breathtaking image of pillars is shot in the beautiful Esna Temple.
— itravelwisely (@WiseItravel) March 23, 2022
Located 485 miles from modern Cairo, the town of Esna, also known as “the city of the fish” (where the perch fish was worshipped as divine), is home to the Temple of Esna. pic.twitter.com/rpbaE3N1Kx
Храмът в Есна, посветен на бога на плодородието Хнум, датира от римския период. Изграждането му започва при император Клавдий, който управлява от 41 до 54 година, а украсата му е завършена по времето на Деций Траян, който заема престола от 249 до 251 година.
През 19-и и 20-и век местността около храма се застроява и заселва, като древната сграда дори е използвана като склад за памук. Проектът за реставрацията му започва през 2018 година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!