С озопол. Сещаме се веднага за тесните улички, напечената от слънцето южна стена, красивите скали, в които се разбиват вълните и малките, уютни капанчета. Едва ли има някой, който да не е бил в Созопол поне веднъж в живота си. А по-вероятно вече да почива там всяко лято. Какво можете да видите, докато сте в любимия Созопол?
На първо място, разбира се, трябва да отделите достатъчно време и внимание на Стария град - сърцето и душата на Созопол. Той е един от най-старите градове по нашето Черноморие, като археолозите откриват повече от 7 хиляди години културна традиция. Още през 610 г. пр.Хр. преселници от малоазийския град Милет основават на Созополския полуостров град-държава, наречена Аполония, а по-късно след приемането на християнството градът е преименуван на Созополис. След освобождението градът получава и днешното си име - Созопол. През 1974 година Старият град на Созопол е обявен за музей. Обликът на архитектурния резерват се оформя от 180 къщи, останали от средата на 18 и началото на 19 век. Къщите са съчетание от дърво и камък, което е характерно за т.нар. черноморска архитектура. Дървената облицовка предпазва сградите от соления морски въздух и в същото време привлича стотици туристи от цял свят. Някои от по-известните къщи, които можете да разгледате са, Къща на Мариета Стефанова, Къща на Креаноолу, Къща на Тодор Загоров, Къща на Куртиди, Къща на Димитри Ласкаридис и други.
Тесните улички в Стария град ще ви изведат неусетно и до Южната крепостна стена и кула, където ще можете да се насладите на красиви гледки и да се докоснете още веднъж до вековната история на Созопол. Комплексът включва добре запазен участък от югоизточната крепостна стена, правоъгълна стражева кула и зърнохранилище. В античния кладенец пък много от туристите хвърлят монетка за щастие. Всички находки, открити по време на разкопките, можете да разгледате в музея на комплекса.
Като заговорихме за музеи, не пропускайте и археологическия музей в Созопол. В него ще можете да се насладите на наследството на древна Аполония и средновековен Созопол. Музеят е основан през 1978 година и е разделен на две части - археология и християнско изкуство. Ако не знаете, в Созопол има и художествена галерия. Основана през 1991 година, тя е разположена в сградата на Старото училище.
Докато сме на тема древна Аполония, няма да подминем и възможността за снимка на Античната арка на Аполония. Намира се между двете главни улици на стария град - Аполония и Св. св. Кирил и Методий, а двете реставрирани арки са част от големия християнски комплекс, разрушен от османците.
Една от най-забележителните сгради е църквата “Света Богородица”, въпреки че е най-ниската в града. Построена през XV век, църквата е вкопана в земята, за да не я забележат турците. Въпреки че, църквата не е изографисана отвътре, иконостасът е с изящна дърворезба. Друга църква, която няма начин да подминете, е църквата “Св. св. Кирил и Методий”, в която се пазят мощите на Свети Йоан Кръстител. Едно от най-забележителните открития не само в България, но и за целия християнски свят е направено през 2010 година, когато текат разкопките на най-стария храм на остров Свети Иван. Открити са зъб, кости от ръка и лицева част, а според надписа това са мощите на Свети Йоан, пренесени там през 5 век от някой си Тома. Сега мощите са изложени в църквата “Св. св. Кирил и Методий” за поклонение.
При разходката си из старата част неизменно ще стигнете и до нос Скамний. Това са красивите скали в югоизточната част на полуострова. Според проучванията този край на острова е бил мястото за свещенодействия в древна Аполония. Откритите през 2011 година основи на храм се предполага, че са от средновековен манастир с името “Свети Апостоли”. Преди това вероятно тук се е намирала и базилика, датирана от 12-13 век. Още по-дълбоките слоеве показват останки от древни светилища. Съвсем наблизо са открити и останки от античен храм, най-вероятно на древногръцката богиня на плодородието Деметра и дъщеря й Персефона.
Приятна крайморска разходка можете да си направите и на доковете на Созопол, както и на яхтеното пристанище “Марина порт Созопол”. По уличката можете да седнете да хапнете и вкусна рибка, докато се любувате на залеза и на лодките. Разходка с лодка покрай остров Свети Иван може да допълни преживяването ви. Подобни разходки се предлагат почти всяка вечер в активния сезон. Самият остров Свети Иван е едно от най-мистичните места край Созопол. Именно там са открити мощите на Свети Йоан. Корабчетата не предлагат да ви закарат до самия остров обаче, така че разходката по него може да се окаже невъзможна.
В близост до Созопол, можете да се разходите с лодка и в националния резерват “Ропотамо”, където да видите водни линии, змийския остров или пък водоплаващите птици в блатото “Аркутино”. На юг от Созопол е разположен и нос Агалина, а пък нос Колокита е подходящ за скокове и гмуркане.
Посетете Созопол на най-добри цени с Grabo.bg
Още от #ПреОткрий България:
Елена - възрожденска приказка за любов и революция
Велинград - спа перлата на Балканите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!