С еверното Черноморие не спира да ни очарова със своята атмосфера, диви плажове, изумителни гледки и въобще морето, каквото го знаем отпреди 15-20 години. И не, че времето е спряло тук, на север. По-скоро е успяло да съхрани красотата и самобитността си. Истинската перла в короната на Северното ни Черноморие безспорно е Балчик.
Дворецът в Балчик – тихото гнездо на една кралица
Създаден преди повече от 2600 години върху руините на старо селище с името Круни (Извори), градът се нарежда сред най-древните в Европа.
Какво обаче можем да видим, когато пристигнем в Балчик днес?
Първо се отправяме към архитектурно-парковия комплекс “Двореца”, включен в 100-те национални туристически обекта на България. Разположен между скалите и морето, на около 2км от Балчик, дворецът е бил лятна резиденция на румънската кралица Мария Александрина Виктория де Единбург (1875г–1938г). Резиденцията е проектирана от италианските архитекти Америго и Аугустино през 1924г, които полагат усилия да запазят стила на заварените сгради.
Историята на кралица Мария Единбургска и "Двореца" в Балчик
Новите постройки са в унисон със старите, като е запазен и характерният контраст за града на белите скали и червените покриви. Старите мелници са реставрирани. Брегът е украсен с красиви праговидни тераси, а два извора преливат във водни огледала и водопади.
Паркът по крайбрежието е дело на швейцарския градинар Жул Жани. На площ с дължина над 400 м са разположени красиви кладенци и градини, в които се преплитат християнски и мюсюлмански символи.
Днес в парковата част на двореца е разположена университетската ботаническа градина, създадена през 1955г от акад. проф. Даки Йорданов. Тя заема площ от 190 декара, а растителната ѝ колекция вече наброява над 3500 вида. В градината са обособени няколко пространства. Оранжериите приютяват най- голямата постоянна експозиция на сукуленти и кактуси на Балканския полуостров.
На закрита площ от 800 кв. м. могат да се видят над 2600 вида представители на семейства Cactaceae и Euphorbiaceae, над 400 от тях са световно защитени, а някои са и уникални - като галапагоския кактус. Парковата част, наред със сградния фонд, е истински паметник на градинското и парково изкуство. Ядрото на съвременната ботаническа градина е паркът, изграден за резиденцията на кралица Мария.
След разходката в градината и двореца се отправяме към историческия музей в Балчик. Той започва историята си още през 1907 година, но от 1936 година се помещава в самостоятелна сграда и от 1937 приема посетители. В него са събрани находки от историята на града още от създаването му през VI век чак до освобождението му от румънска окупация през 40-те години на XX век.
Балчик си има и художествена галерия. Създадена е още в началото на XX век, но след като всички експонати са занесени в Румъния след това, е закрита. През 1965 година е направена първата изложба “Балчик и морето”, а през 1987 година галерията се мести в самостоятелна сграда.
Няма да подминем и античния храм на Кибела. Смята се, че това е единственият храм на Великата богиня-майка в източната част на Балканския полуостров. Изграден е от обработени каменни блокове, а носът му е във формата на квадрат. Откритите мраморни статуи на богинята, монети, съдове се съхраняват в археологическата експозиция на Балчик.
Един от най-посещаваните музейни обекти в града е Възрожденският комплекс. В него влизат храма “Свети Николай Чудотворец” и пълна възстановка на старото взаимно училище, което е съществувало от средата на XIX до първата половина на XX век. Църквата е първата в Балчик и днес е отново действаща. Старото възрожденско училище е превърнато в музей, в който могат да се видят възстановка на учебна стая, уредба на стая на учител и експозицията "Балчик през Възраждането".
Къде да се разходите около Балчик?
Този въпрос има много отговори. Можете да опитате въздействието на лечебната кал в местността Тузлата. Само на 36км от Балчик се намира и нос Калиакра - един невероятен природен резерват с неземна красота. От северната страна на Калиакра се намира и резерват Болата. Тук се намира единственият пясъчен плаж в района на Калиакра, оттук минават и птиците по тяхната Виа Понтика.
Посетете Северното Черноморие на най-добри цени с Grabo.bg
Още от #ПреОткрий България:
Любима черноморска приказка: Позабравено очарование и романтика
Елена - възрожденска приказка за любов и революция
Велинград - спа перлата на Балканите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!