П рез нощта на 9 февруари 1864 г. над 100 войници на Съюза извършват едно от най-големите бягства от затвора в историята. Под упоритото ръководство на полковник Томас Е. Роуз мъжете успяват да избягат през тунел в хладния зимен въздух.
Макар че много от мъжете са заловени по-късно, повече от половината от избягалите успяват да се спасят. Нещо повече, последиците от дръзкото бягство означават, че затворът "Либи" губи страховитата си репутация, която някога е имал, и в крайна сметка е затворен, за да бъдат преместени затворниците в по-безопасни места на юг.
Плачевни условия
Затворът „Либи“, който се помещава в преустроен склад, е печално известен с пренаселените си помещения, мизерните условия и оскъдните си дажби храна. В импровизираните килии на сградата били натъпкани стотици мъже.
Поради пълната липса на легла и завивки те били принудени да спят на студения, безмилостен бетонен под един до друг, за да се възползват максимално от пространството и телесната топлина. По команда те се обръщали в един глас, за да облекчат болките в костите и мускулите.
Разбира се, часовете на бодърстване не предлагаха кой знае каква помощ. Храната беше оскъдна и неапетитна, а отворените прозорци с решетки означаваха, че през зимата в затвора беше студено, а през лятото - горещо. Затворниците не смеели да се приближат до тях, защото се страхували да не бъдат застреляни на място.
Роуз се справя с предизвикателството
Томас Е. Роуз влиза в тази смрадлива тъмница малко след като е победен в битката при Чикамауга, която е първата голяма битка от Гражданската война в Джорджия. Все още уязвен от загубата на полковите си знамена и ужасен от условията в Либи, Роуз решава да избяга при първа възможност.
След като неуспешно организира бунт на затворниците, както и след два неуспешни опита просто да се промъкне покрай охраната, Роуз стига до плана да прокопае тунел и да се измъкне. Обединявайки сили със съмишленика си майор Андрю Г. Хамилтън, Роуз прави отвор зад кухненската печка, който води до долното мазе.
Тази зона, известна сред затворниците и пазачите като „Плъхов ад“, била покрита със слама и заразена с паразити. Но въпреки очевидния дискомфорт и отвращение, то представлявало идеалното прикритие за опита за бягство, тъй като самите надзиратели избягвали помещението като чума.
Решителността и насърчението на Роуз доведоха проекта докрай. Въпреки няколкото близки до целта и катастрофални неуспехи, които накараха по-голямата част от заговорниците да се откажат от проекта като безнадежден, Роуз успя да ги убеди да продължат да се справят с проекта, като изсипват по една плюнка пръст наведнъж.
Знаменито бягство
След 17 изключително трудни дни на копаене (голяма част от които се извършват изключително през нощта) Роуз и Хамилтън насочват тунела към повърхността. Излизайки в тютюневия навес на складовата площадка срещу затвора, затворниците просто излезли през вратата и се стопили в града, преди да се отправят на север, за да се срещнат със силите на Съюза.
Щом се разчуло, че се подготвя бягство, сред затворниците настъпила известна суматоха, за да се доберат до тунела. Въпреки шума, който това предизвикало, пазачите били толкова уверени в сигурността на затвора, че не започнали разследване.
Точно както „Титаник“ се превърна в едно от най-смъртоносните корабокрушения на всички времена, въпреки че беше обявен за непотопяем, така и „Либи“ стана място на едно от най-големите бягства от затвора на всички времена, въпреки че беше обявен за непробиваем. Общо 109 затворници са избягали от стените на затвора тази нощ.
Наследството на Либи
От тези 109 избягали лица 59 успяват да се доберат до безопасните линии на Съюза. Двама загиват, докато се опитват да преплуват река Джеймс, а останалите 48 - включително полковник Роуз - са заловени и отново затворени в затвора Либи.
Това обаче няма да продължи дълго. Самото присъствие на Роуз е достатъчно, за да предизвика безпокойство сред пазачите, като се има предвид колко важна роля е изиграл в последното бягство. По-малко от два месеца по-късно той е разменен за заловен полковник от Конфедерацията. В края на войната затворът се превръща в център за задържане на много от тези, които някога са управлявали, включително и на прочутия му надзирател майор Томас П. Търнър.
Години по-късно затворът е съборен, а след това е възстановен тухла по тухла в Чикаго, Илинойс, като туристическа атракция. Въпреки първоначалния успех, животът на затвора продължава по-малко от десетилетие и днес от него е останала само паметна плоча, която напомня за едно от най-великите и дръзки бягства на всички времена.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!