Т ова лято температурата в пакистанския град Джейкобабад достига 51.1 градуса по Целзий. Подобни температури са измерени и в съседната провинция, където в комбинация с прекъсване на електричеството, след изключване на климатика в една от болниците, загиват 8 бебета. Лятото по тези места не е шега. Хората умират, пише сп. "Тайм".
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ КОИ СА ЕДНИ ОТ НАЙ-ГОРЕЩИТЕ МЕСТА В СВЕТА
Районът е предимно селскостопански и хората са принудени да работят дори когато температурите достигнат до 50 градуса по Целзий.
Една от жените споделя за сп. "Тайм", че често ѝ се случва да е замаяна от горещините и дори няколко пъти е припадала, но „ако пропуснем един ден, работата няма да бъде свършена и няма да ни платят“.
Ако планетата продължи да се затоппля по този начин, скоро не само хората от това пакистанско градче ще трябва да се справят с 50-градусовите жеги. А и всички останали. През юли тази година бяха измерени температурни рекорди в Германия, Белгия, Франция и Нидерландия. Горски пожари бушуват в различни точки по света, а ледът на Гренландия се топи с голяма скорост. В световен мащаб юли беше най-горещият месец, регистриран някога.
Според учените вероятното повишаване на средната глобална температура ще бъде най-малко с 3 °C до края на 21 век. Това означава, че ще има три пъти повече урагани, горски пожари и топлинни вълни. Счита се, че топлинната вълна от 2003 г. в Европа е причинила смъртта на близо 70 000 души. Въпреки това хората все още не смятат горещините за природно бедствие.
ВИЖТЕ СУРОВАТА КРАСОТА НА ПУСТИНЯТА САХАРА
Пакистанците претендират, че Джакобабад е най-горещият град в света, но зависи как се измерва температурата. Различни научни организации използват различни показатели, а през последните няколко години рекордни температури са отчетени в Иран, Пакистан и Кувейт. След задълбочени проучвания Световната метеорологична организация обяви по-рано тази година, че Турбат, Пакистан може да претендира за титлата най-горещ град с температура от 53,7 градуса по Целзий, измерена на 28 май 2017 г.
През повечето дни районът на Джакобабад, с население от 1 милион души, страда от прекъсвания на електрозахранването, които могат да продължат до 12 часа. Дори когато има електричество, малко домакинства могат да си позволят климатик. Местните жители разчитат на традиционни средства, за да се справят с горещините: напитка от смлени макови семена, смесени с подправки, сироп с аромат на роза и ледена вода. Те също се обличат подходящо за времето, с дрехи от памучна ефирна материя.
Единственото истинско спасение обаче си остава хидратацията и избягването на излагане на слънце. Но дори нощният въздух не успява да предложи особено голяма разхлада. Хората са невероятно адаптивни, но когато околният въздух надвиши нормалната телесна температура от 37 ° C, единственият начин човек да се предпази от прегряване, е чрез изпотяването. Но когато влажността е висока, изпотяването е по-малко ефективно. В резултат на това телесната температура на тялото се повишава. Тогава сърцето се напряга, появяват се главоболие и гадене.
ВИЖТЕ КАК В АВСТРАЛИЯ СЕ СПРАВЯТ С РЕКОРДНИТЕ ЖЕГИ
Единственият начин да се намалят топлинните вълни, е да се намалят глобалните въглеродни емисии. А градовете могат да станат по-безопасни, като предоставят повече зелени площи на своите жители.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!