В ъв време, когато ни учат отново как да си мием правилно ръцете, Гугъл почита един лекар от 19 век, който доказва, че миенето на ръцете спасява животи.
In light of the global COVID-19 outbreak, today’s #GoogleDoodle recognizes Dr. Ignaz Semmelweis, widely known as the first person to suggest the life-saving benefits of handwashing 👐💧
— Google Doodles (@GoogleDoodles) March 20, 2020
Learn proper @WHO recommended handwashing techniques → https://t.co/xItSgCM5I6 pic.twitter.com/6lhfcBqDGV
През 19 век раждането е опасна перспектива - много жени умират по време на, а и след раждането на бебетата. Хората го отдават на различни причини - например на мръсния въздух в градовете. Унгарският лекар Игнац Земелвайс обаче е убеден, че медиците са отговорни, пишат от сп. "Шпигел".
Той работи в родилното отделение на виенска болница и се опитва да спаси колкото се може повече жени, които умират от родилна треска.
Loving the #GoogleDoodle today which recognises the vital work of Hungarian scientist, Ignaz Semmelweis, 🧑🔬in proving the importance of handwashing back in the mid-nineteenth century. 🙌🙌 He was definitely #SGACapablehttps://t.co/Ewpq2Ng3SF pic.twitter.com/SJWmiUitg4
— St George's Academic (@SGA_Academic) March 20, 2020
Наблюденията на Земелвайс са следните: в едно от отделенията заради родилната треска загиват 10 на сто от пациентите, докато в друго - 4 на сто. Единствената разлика е, че в едното отделение бебетата са израждани от лекари, а в другото - от акушерки. Изненадващо, но лекарите са тези, които губят повече пациенти, пишат от сп. "Форбс".
Оказва се, че лекарите, веднага след като са извършили друга интервенция, отиват да израждат родилки, без да измият ръцете си. В същото време акушерките почистват ръцете си преди манипулация.
След като осъзнава това, през 1847 г. Земелвайс нарежда на лекарите да започнат да мият ръцете си. След неговата заповед смъртността сред пациентите намалява значително - от 18 до 2 процента.
Въпреки това колегите на лекаря се отнасят с подигравки към него. Идеята, че медиците донасят смърт с ръцете, с които помагат, изглежда абсурдна за тогавашните представи, пишат от сп. "Шпигел".
Следват години на спорове, които в крайна сметка довеждат до психически срив на Земелвайс. През 1865 г. той е отведен в психиатрия, където малко по-късно умира.
Днес, повече от 150 години след смъртта му, учението на Земелвайс е прието и лекарят получава заслуженото му признание от научната общност. И въпреки че знаем много повече за патогените, които ни разболяват, най-добрите ни оръжия срещу тях си остават сапунът, водата и 20 секундна песен по ваш избор.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!