П расе в Хонконг се прочу с уникална операция, след като му бе направена ендоскопия. А човекът, който работеше с ендоскопа, се намираше в лаборатория на 9300 км в Цюрих, Швейцария.
(Във видеото може да научите повече за: Уникална операция: Лекари помогнаха на млада жена с рядко заболяване)
В рамките на съвместния проект между изследователи от ETH Цюрих и Китайския университет в Хонконг учените надникнаха в стомаха на анестезирано животно, благодарение на супербърза интернет връзка и интелигентна роботизирана технология.
С помощта на джойстиците на контролера на PlayStation докторантът Александър Месот успява да манипулира ендоскопа в Хонконг, докато гледа изображенията на екран в лабораторията в Цюрих, само с 300 милисекунди закъснение.
A Pig Just Had Surgery By A Team Operating 9,000 Kilometers Awayhttps://t.co/4sLNFxUbam
— IFLScience (@IFLScience) September 3, 2024
Постижението представлява впечатляващ пробив в областта на телехирургията. Пандемията от COVID подчерта за мнозина какво може да се постигне с телемедицината, но бихте предположили, че за една хирургическа процедура е полезно действително да присъства хирургът. Първата трансатлантическа операция обаче е извършена още през 2001 г. и оттогава хората се опитват да разширят границите на това, което може да се постигне, когато хирургът и пациентът не трябва да са в една и съща стая.
Неотдавна учените на Земята дори използваха хирургически робот на Международната космическа станция (МКС) - но колкото и впечатляващо да беше това, МКС се намираше само на 400 км над лабораторията в орбита. Управлението на сондата на разстояние над 9000 километра изискваше внимателно планиране и тестване - да не говорим за наистина стабилна връзка. Мид-ендоскопията наистина не е моментът широколентовата ви връзка да прекъсне.
В операционната зала в Хонконг свинята е упоена от хирурзи, които вкарват ендоскопа безопасно през устата и в стомаха. Това не беше обикновен ендоскоп - този беше специално разработен от екипа на ETH Цюрих, за да се движи чрез магнитно поле.
„Ендоскопът не само може да се огъва във всяка посока благодарение на магнитната си глава; той също така е по-малък и по-лесен за маневриране от конвенционалните устройства“, казва Месот в изявление.
Той е толкова гъвкав, че след като поема контрола над ендоскопа от Швейцария, Месот успява да го манипулира, за да огъне главата назад на 180°, давайки възможност да се види входът на стомаха. Малък захват позволи на Месот да вземе тъканни проби от стената на стомаха.
Тъй като ендоскопът е по-малък от обичайното, а същевременно е толкова маневрен, той потенциално би могъл да се използва при човешки пациенти през носа, а не през устата. Това е много по-удобно за пациентите и означава, че те могат да получат по-леки успокоителни, както и че е по-подходящо за деца.
„На следващия етап от нашите изследвания се надяваме да извършим телеоперативна ендоскопия на човешки стомах. В тази технология има голям потенциал. Тук имам предвид минимално инвазивни процедури в стомашно-чревния тракт, като например скрининг за рак“, казва професор Брадли Нелсън от Лабораторията за многомащабна роботика към ETH Цюрих.
Между другото, прасето (доколкото ни е известно) е оцеляло невредимо след процедурата и вероятно не е знаело колко съдбоносна е била сутринта му.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!