С поред легендата, когато Гаутама Буда умира през 483 г. пр.н.е., тялото му е кремирано и прахът му по-късно е разпръснат на четири различни дестинации по света. Там са построени различни храмове.
Един от неговите ученици намира сред пепелта парче, което не е изгоряло: зъба на Буда. Убеден, че това е предмет с голяма стойност, ученикът го дава на краля на Калинга.
Оттам започват да се коват различни истории за зъба на Буда. Една от тях потвърждава, че всеки, който притежава зъба, ще има правото и властта да управлява своята територия. Затова очаквано започват споровете за притежание на реликвата.
През четвърти век от н.е., 800 години след смъртта на Буда, зъбът е бил в ръцете на крал Гухасеева от Калинга, който започнал да се покланя на реликвата. Но за да избегне конфликт, Гухасеева решил да скрие зъба завинаги, като го изпрати на скрито място (Шри Ланка).
За целта кралят дал зъба на Буда на принцеса Хемамала, която го преместила на новото му местонахождение. Легендата разказва, че Хемамала, придружена от принц Данта, скрила реликвата в косата си като украшение, за да остане незабелязана. Така заедно те напуснали Индия през Ганг и стигнали до северната част на Шри Ланка, за да скрият зъба.
[gallery]11143[/gallery]
Крал Китсиримеван получил святата реликва от двамата и с голямо благоговение построил храм в собствения си дворец, за да я постави там. След това той наредил всяка година да се провежда фестивал в чест на зъба.
В момента, без да се знае категорично дали зъбът на Буда наистина е там или не, храмът е едно от най-посещаваните туристически места в Шри Ланка. Реликвата се съхранява в камера, заобиколена от седем златни ступи, украсени със скъпоценни камъни, а вратите на залата са издълбани в слонова кост. Всеки турист може да влезе в сериозно охраняваната зала на храма, където се пази зъбът.
Когато влизат при реликвата, поклонниците поднасят като дар свежи цветя.
От 1988г. храмът се намира под закрилата на ЮНЕСКО и е свещено място за будистите. Важно е когато го посещавате, да сте облечени с дрехи, които покриват раменете и коленете ви, а обувките ви задължително да останат извън храма.
Зъбът е в центъра на социалния живот на град Канди и е главният герой на най-големия фестивал в града: празник, който продължава 10 дни и се провежда между месеците юни и август в чест на Буда.
Атракцията е нощният парад на слонове, облечени в бродирани дрехи и осветени от електрически крушки. Споменатото шествие се оглавява от най-големия слон, който има честта да носи на гърба си тежък златен паланкин, в който се транспортира реликвата.
Само на този празник зъбът на Буда напуска храма и се разхожда из града. Твърди се обаче, че се използва резервно копие на реликвата, докато оригиналът се пази вътре в сградата.
В момента зъбната реликва е силно защитена и възхвалявана от хиляди хора. Скептиците обаче пораждат спора дали зъбът наистина е там, тъй като се съхранява в стъклена витрина, където не се вижда ясно.
Въпреки това легендата за зъба на Буда продължава. Той остава важен символ за будизма.
Още от автора:
Какви видове евтаназия съществуват
Четири психологически трика, с които да подобрим спортните си постижения
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!