О т зората на своето съществуване до днес фотографията е една неизменна част от нашия живот.
Картините като начин за запечатване на определени важни моменти в човешката история са заменени от един много по-удобен и достъпен начин.
От големите, тежащи стотици килограми машини за фотографиране до малките устройства, които днес всеки държи в джоба си.
Фотографията е извървяла дълъг път, докато се превърне в нещо неделимо от нашето ежедневие. Днес тя владее света. Фотографията присъства в почти всеки един аспект от нашия живот и трудно можем да си представим как щеше да функционира модерният свят без нея.
По случай Световния ден на фотографията ви представяме някои от най-легендарните снимки, правени някога, които и до днес разказват хиляди истории.
„Бой с възглавници”, 1964г.
Хари Бенсън, авторът на снимката, въобще не искал да се среща с „Бийтълс”.
Фотографът планирал да снима в Африка по това време, когато му било възложено да фотографира музикантите в Париж.
„Считах себе си за сериозен журналист, не ми се искаше да се занимавам с рок енд рол истории”, казва той.
Веднъж щом Хари се запознава с момчетата от Ливърпул и ги чува да свирят, той мигновено променя мнението си.
„Мохамед Али срещу Съни Листън”, 1965г.
Този кадър от 25 май 1965г. е пример за нещо, което се случва „на точното място, по точното време”.
Фотографът Нийл Лийфър е категоричен, че е имал късметът да стои на перфектната позиция за заснемането на кадъра, но и е било важно, че не е изпуснал точния момент.
Прав е.
Този кадър е може би най-великата снимка от спортно състезание, правена през миналия век.
„Изгревът на Земята”, 1968г.
Едва ли през 1968г. някой е подозирал, че случайният кадър на астронавта на НАСА от мисията „Аполо 8” Уилям Андърс ще обикаля земното кълбо, будейки възхищение, и днес.
Снимката, заснета по време на 4-тата от общо 10 орбити на мисията около земния спътник, представя изгряващата Земя над хоризонта на лунната повърхност.
„Изгревът на Земята” е легендарен кадър, който е доказателство за много неща, включително за красотата на планетата ни, но и за това колко малки и незначителни са проблемите ни тук в сравнение с необятността на големия космос.
„Денят на победата на Таймс Скуеър”, 1945г.
Това е една от фотографиите, която виждате често из мрежата.
Е, благодарете на Алфред Айзенщад, един от първите фотографи на LIFE magazine, който успява да улови този легендарен момент от празненствата в САЩ след капитулацията на Япония във Втората световна война.
„Лицето на СПИН”, 1990г.
Кадърът на 32-годишният Дейвид Кърби, умиращ, заобиколен от най-близките си, направен от Тереза Фреър не е просто една лична трагедия.
„Лицето на СПИН” изобразява ужасяващата нова болест, която отнема хиляди човешки животи.
Болест, която съвсем скоро ще убие един от най-великите музиканти на миналия век – Фреди Меркюри.
„Стълбовете на сътворението”, 1995г.
Началото не е никак леко за космическия телескоп на НАСА – „Хъбъл”.
След като американската космическа агенция изпраща телескопа в космоса и получава първите снимки, учените осъзнават, че едно от огледалата на „Хъбъл” е дефектно.
Астрономите ще трябва да изчакат три години, докато „Хъбъл” е поправен и започва да изпраща ясни снимки до Земята.
Когато „Хъбъл” заснема мъглявината „Орел” през 1995г. снимката обикаля света под названието „Стълбовете на сътворението” и хората ѝ се възхищават и до днес.
„Селфи от „Оскар”-ите”, 2014г.
Легендарното селфи от церемонията по раздаването на „Оскар”-ите през 2014г. обиколи света само за няколко часа и събра милиони харесвания и споделяния.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!