Л ечебните свойства на смолите са известни още от Древността. Често се е търгувало с тях, а понякога са били по-ценни и от злато.
Днес отново се завръщаме към техните лековити сили, разказва Vbox7 в канала "Баба знае".
Смолите се добиват в точно определен период, чрез нараняване на дървесината, като е важно да не се прекалява, за да не се изтощи дървото и да загине.
За да се отгледа растение, което да дава от своите ценни сокове са необходими 10 години.
Ето и кои са лечебните смоли и как можем да ги използваме:
Смирна
Смолата от смирна има аналгетичен, дезинфекциращ, тонизиращ и противогъбичен ефект. Помага при рани и кръвотечение в устната кухина. Може да се използва при кожни раздразнения, екземи и рани. Подходяща е при простудни заболявания, стомашни неразположения, артрит, ишиас, подагра.
Тамян
Освен за кадене при различни ритуали, тамянът се използва и в ароматерапията, като има успокояващ ефект, който помага на хората страдащи от безсъние. Той е силен антидепресант. Тамянът се прилага при артрит, астма, камъни в бъбреците, язва, колит.
Борова смола
Смолата се извлича предимно от белия бор, но и други иглолистни имат лечебни свойства. Димът лекува кашлица и хрема, като често се препоръчва и при бебета и малки деца. Смолата има стягащо и укрепващо зъбите и венците свойство. Направена като мехлем - лекува рани.
Мастикс
Тази смола е изключително ценна, заради малкия и труден добив, който често не задоволява пазара. Тя има изключителни антибактериални и антигъбични свойства. Използва се при храносмилателни и дихателни проблеми. Смолата намира приложение в грижата за устната кухина – освежава дъха, избелва зъбите и запълва дупките в тях.
Бензион
Има широко приложение в китайската и азиатска медицина. Използва се при респираторни заболявания, стомашни проблеми, инфекции, както и при кожни раздразнения. Ароматът има успокояващо действие, помага при стрес, напрежение и депресивни състояния, като подобрява настроението.
Ползите от флоралните води за кожата и тялото
5 билки за справяне с пролетната умора
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!