Я влението "Ел Ниньо" официално приключи.
Но според Центъра за климатични прогнози на Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA) това лято се очаква да се завърне "Ла Ниня", вероятно още през юли. Тази нова фаза ще се задържи през зимата в Северното полукълбо и ще се свърже със сезона на ураганите в Атлантическия океан - така че какво означава това за такива екстремни бури?
"След едногодишно господство Ел Ниньо освободи тропическия Тихи океан през май 2024 г. Климатичното махало на тропическия Тихи океан изглежда се връща към другата си крайност: Ла Ниня", се казва в последната актуализация на NOAA за юни 2024 г.
"Ла Ниня" и нейният аналог "Ел Ниньо" са екстремните фази на цикъла Ел Ниньо-Южна осцилация (ENSO) - повтарящ се климатичен модел, който описва как промените в температурата на водата в Тихия океан имат глобално въздействие върху света. Влияе се всичко - от ветровете, температурите и валежите до интензивността на - както се досещате - ураганните сезони. Цикълът може да повлияе дори на разпределението на рибите в моретата.
На всеки три до седем години повърхностните води в голяма част от тропическата част на Тихия океан се затоплят или охлаждат с 1 до 3 °C в сравнение с нормалното. "Ла Ниня" често се нарича "студената фаза" на ENSO, когато температурата на океанската повърхност се понижава в централната и източната част на тропическия Тихи океан. По време на "Ел Ниньо", от друга страна, температурата на повърхността се повишава.
От известно време знаем, че "Ла Ниня" е на път - първоначално синоптиците прогнозираха завръщането ѝ между юни и август, но след като темпото на застудяване се забави, промениха прогнозата си. Според последната прогноза на Центъра за климатични прогнози на NOAA през изминалия месец се завърнаха неутралните условия на ENSO. Те обаче няма да продължат дълго и има 65% вероятност "Ла Ниня" да се развие през юли-септември 2024 г. и 85% вероятност да се задържи през ноември-януари.
Това време означава, че тя вероятно ще съвпадне с пика на сезона на атлантическите урагани (очакван между средата на август и средата на октомври) и вероятно ще се засили.
NOAA вече прогнозира "извънреден" сезон, отчасти благодарение на "Ла Ниня". Според техните оценки има 85 % вероятност за сезон над нормата, 10 % вероятност за сезон, близък до нормата, и само 5 % вероятност за сезон под нормата.
Предвижда се между 8 и 13 бури да се превърнат в урагани със скорост на вятъра от 119 километра в час или по-висока, както и между четири и седем големи урагана със скорост на вятъра от 178 километра в час или по-висока. Синоптиците имат 70-процентна увереност, че прогнозите им ще се сбъднат.
Може би се чудите как понижаването на температурата на океанската повърхност може да повлияе на вихрените ветрове на урагана. Това се дължи предимно на вертикалния срез на вятъра - промяната в скоростта и посоката на вятъра от повърхността към високите слоеве на атмосферата. В Атлантическия океан "Ла Ниня" намалява вертикалния срез на вятъра, което засилва активността на ураганите. Тя също така намалява количеството на потъващите движения и стабилността на атмосферата, които допринасят за това.
В същото време в централната и източната част на Тихия океан "Ла Ниня" потиска активността на ураганите.
Тъй като тазгодишният сезон на ураганите в Атлантическия океан вече е в ход, а "Ла Ниня" се очертава, през 2024 г. може да се очакват интензивни бури.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!