М етеорологичният модел "Ла Ниня" (който трябваше да започне миналото лято) най-накрая е в ход. Очаква се обаче той да бъде по-слаб и по-кратък от обичайното.
(Във видеото научете: Каква е разликата между „Ел Ниньо” и „Ла Ниня”)
"Ла Ниня" е студената фаза на естествения климатичен модел, наречен цикъл на южната осцилация "Ел Ниньо" (ENSO), който представлява модел на промени в температурата на атмосферата и морето в тропическия Тихи океан, който влияе на глобалното време и климат.
Според Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA) по време на "Ла Ниня" в северната част на САЩ и Канада обикновено има по-студени и влажни зими, докато в южната част на САЩ става по-топло и сухо. "Ла Ниня" също така има тенденция да увеличава активността на ураганите в Атлантическия океан.
Сегашната "Ла Ниня" обаче се появи по-късно от очакваното и нямаше време да набере сила преди началото на зимата. Условията за тази „необичайна“ "Ла Ниня" се появиха през декември и вероятно ще се запазят до април, се казва в изявление на NOAA.
„Очаквахме "Ла Ниня" да се появи още от миналата пролет. Макар че тя се протакаше, всички елементи се събраха през изминалия месец“, пишат представителите на NOAA.
ENSO е многогодишен цикъл, който предизвиква топъл "Ел Ниньо" и след това студен "Ла Ниня "на всеки две до седем години. Тези събития обикновено продължават до една година всяко. "Ел Ниньо" е допринесъл за рекордните горещини през 2023 и 2024 г., така че изследователите са очаквали да последва "Ла Ниня". Изследователите не са сигурни защо тази "Ла Ниня" се е развила бавно, но според NOAA по-топлите от средните температури на океана през 2024 г. може да са изиграли роля.
Блок-схема на "Ла Ниня"
NOAA разполага с блок-схема за определяне на официалното настъпване на "Ла Ниня". Първо, температурата на морската повърхност в тропическата част на Тихия океан трябва да падне 0,5 градуса по Целзий под дългосрочната средна стойност.
От април насам температурата на морската повърхност е в рамките на 0,5 градуса по Целзий от средната стойност, но през декември най-накрая спадна под прага за "Ла Ниня". Компютърните модели на NOAA прогнозират, че температурите ще останат под прага до пролетта.
„Има 59% вероятност "Ла Ниня" да се задържи през февруари-април, последвана от 60% вероятност за неутрални условия през март-май“, пишат представителите на NOAA.
Температурите трябва да останат под прага в продължение на пет последователни сезона - всеки тримесечен период - за да може тази "Ла Ниня" да влезе в официалния исторически рекорд на NOAA, което няма да се случи, ако "Ла Ниня" отшуми до март-май. Събитията на ENSO обаче са пословично трудни за прогнозиране.
Учените ще продължат да наблюдават температурите на морската повърхност в тропическия Тихи океан, за да разберат колко дълго ще продължи "Ла Ниня", и ще проучат причините за това потенциално по-кратко и по-слабо събитие на ENSO.
„Има причина в нашата схема да се казва „следващите няколко сезона“, вместо да се посочва конкретна цифра: можем да правим прогнози, но е невъзможно да знаем предварително колко точно ще продължат условията на "Ла Ниня“, пишат представителите на NOAA.
Влиянието на Ла Ниня върху климата в Европа е по-слабо изразено в сравнение с други региони, но все пак може да има значителни ефекти. Това влияние е индиректно и се проявява чрез взаимодействия в глобалната атмосферна циркулация, като например промени в струйния поток и атмосферното налягане.
Как "Ла Ниня" влияе на климата в Европа:
По-студени и по-сурови зими в Северна Европа
"Ла Ниня" често се свързва с по-студени и снежни зими в северните части на Европа, особено в Скандинавия, Русия и части от Източна Европа.
Това се дължи на засилване на полярния вихър, който задържа студения въздух в северните ширини, но също така може да позволи навлизането му на юг.
По-мека и влажна зима в Южна Европа
Южните части на континента (Средиземноморието) обикновено изпитват по-мека, но влажна зима, с повече валежи и риск от наводнения. Това включва страни като Италия, Испания и Гърция.
Промени в струйния поток
Струйният поток (силни ветрове в горните слоеве на атмосферата) често е по-силен и по-северно ориентиран по време на "Ла Ниня", което може да доведе до по-чести бури и буреносно време в Северна и Западна Европа.
В същото време южната част на Европа може да бъде по-слабо засегната от бурите.
Засушавания в някои региони
"Ла Ниня" може да предизвика по-сухи условия в Западна Европа, включително части от Великобритания, Франция и Германия. Това обаче не е гарантирано, тъй като влиянията на Ла Ниня варират според местните атмосферни условия.
По-хладно лято в Северозападна Европа
В някои случаи "Ла Ниня" може да доведе до по-хладно и влажно лято в северозападните части на Европа, като Великобритания и Ирландия.
Екстремни климатични явления
"Ла Ниня" увеличава риска от бури, наводнения и обилни снеговалежи в определени региони, особено през зимните месеци.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!