О стров Ирландия има богата и дълга история. Най-проблематичен се оказва 20 в. Времето от 1968 г. до 1998 г. в Северна Ирландия е познато като „The Troubles”. Терминът е използван като евфемизъм на насилствения политически и граждански конфликт.
На 30 януари 1972 г. тринадесет души са убити, а други 15 са ранени, след като войници от британската армия откриват огън по демонстранти, които протестират с искания за граждански права в предимно католическата част на Дери, Ирландия.
Денят е наречен „Кървавата неделя“.
Mural depicting the Bloody Sunday massacre on the site. pic.twitter.com/6Dayo22wJC
— Jim Beaver (@jumblejim) 11 август 2016 г.
Как се стига до тези събития?
До началото на 20 в. Великобритания (в чийто състав тогава влизат Англия и Шотландия) и Ирландия са една държава под името Обединено кралство Великобритания и Ирландия. Това обаче се променя през 1921 г., когато островът е разделен на две държави: Ирландска свободна държава и Северна Ирландия.
Походът на изкуството срещу стените
В Северна Ирландия има конфронтация между католици и протестанти. Католиците са националисти. Те искат да видят Ирландия обединена и независима от Великобритания. Протестантите са лоялисти. Те се считат за част от Великобритания и желаят да останат в съюза между Англия, Уелс и Шотландия.
В началото на 70-те години своята дейност в конфликта засилват паравоенните формирования: ИРА-Извънредни; както и Ълстърският доброволчески корпус и Асоциацията за защита на Ълстър. Благодарение на тях това десетилетие се превръща в едно от най-кървавите в историята на страната. Британското правителство се принуждава да започне пряко управление в Северна Ирландия.
Какво се случва на 30 януари 1972 г.?
„Кървавата неделя“ започва като мирна, но незаконна демонстрация на около 10 000 души. Те се противопоставят на политиката на британското правителство за интерниране без съд на заподозрени членове на ИРА, пише "britannica".
Демонстрантите тръгват към центъра на града, но британската армия окупира голяма част от района. Някои от протестиращите се сблъскват с войниците, хвърлят камъни. Британските войски реагират с изстрелване на гумени куршуми и водно оръдие. На армията ѝ е наредено да арестува колкото се може повече демонстранти, затова тя продължава да се противопоставя на протестиращите и насилието избухва. Спори се кой изстрелва първия куршум – армията или протестиращите.
Последиците:
Стрелбата довежда до широко разпространен гняв в Дери и други части на Северна Ирландия. Британското посолство в Дъблин е изгорено до основи от разярена тълпа, пише Би Би Си.
Веднага след "Кървавата неделя" британският премиер Едуард Хийт нарежда да бъде започнато разследване. То е водено от лорд Уиджери, който стига до заключението, че демонстрантите са изстреляли първия изстрел. Семействата на жертвите обаче прекарват години, водейки кампании за ново публично разследване.
Разследването на Севил
Правителството на Тони Блеър назначава второ разследване, водено от лорд Севил. То е започнато през 1998 г. и приключено през 2010 г. Докладът на Севил от 5000 страници установява, че първият изстрел е бил изстрелян от британската армия и въпреки че е имало някаква стрелба от републикански паравоенни формирования, това не дава никакво оправдание за стрелбата по цивилните граждани. Също така е постановено, че никоя от жертвите не е представлявала заплаха за войниците.
След публикуването на доклада през 2010 г. британският премиер Дейвид Камерън се извинява за стрелбата. На следващата година британското правителство обявява, че ще предложи финансова компенсация на близките на жертвите.
Какво се случи след това?
През 2019 г. става ясно, че на един от войниците (Войник Ф) ще бъдат повдигнати обвинения за убийството на Джаймс Рай и Уилям Маккини, както и за опит за убийство на още 5 души, пише Би Би Си. Преди няколко дни започна изслушването на Войник Ф, което беше прекъснато и ще продължи на 7 февруари 2020 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!