П ървото такова състояние, подробно описано, е това на Кралица Мери от 1555 г. Необичайното разстройство може да накара тялото на жената да имитира признаци на бременност - от липса на менструален цикъл до подут стомах.
"The Queen's Quickening: The Phantom Pregnancies of Queen Mary I" - my article is up now! @hekint https://t.co/COv8YMWcdu pic.twitter.com/pXYM4PjByk
— Eve Elliot (@EveElliot3) January 20, 2022
През април 1555 г. кралица Мери I - по-известна в историята като "Кървавата Мери" - се уединила, докато очаквала раждането на първото си дете. На 38 години най-голямата дъщеря на крал Хенри XIII отчаяно се нуждаела от наследник, за предпочитане от мъжки пол, за да осигури съюз с Испания и да продължи католическото управление в Англия. Това наистина криело високи рискове.
Все пак и Мери, и нацията били оптимисти. Година след като се омъжила за Филип II от Испания, кралицата изглеждала бременна - гърдите и коремът й били подути и тя съобщавала симптоми като сутрешно гадене и движения в утробата си. Поради това детската стая била подготвена, дойките били на повикване, а писмата с обявления подготвени и подписани. Останало да бъдат попълнени само датата на раждане и пола на детето.
И все пак „с изминаването на седмиците настроението стигнало до отчаяние“, пише Анна Уитлок. Разпространили се слухове, че кралицата е мъртва или че детето е починало и на негово място ще бъде представено друго.
What is a false #pregnancy or #pseudocyesis? How can it be recognized? - https://t.co/m2MxTOUpdZ pic.twitter.com/QdHSQJ0ELB
— inviTRA (@inviTRAcom) February 22, 2017
Истината обаче се оказала малко по-различна. Въпреки всички симптоми, Мери никога не е била бременна и имала нещастието да бъде първият добре документиран случай в историята на много рядкото състояние, наречено псевдоциезис.
Понякога наричана фалшива, истерична или фантомна бременност, псевдоциезата проявява повечето или всички симптоми на бременност, но няма фетус.
„Страдащата няма менструален цикъл, гърдите й стават по-големи и може дори да започнат да отделят мляко, а стомахът е подут“, казва Мери Симан, почетен професор в катедрата по психиатрия на Университета в Торонто. Тези физически прояви също са съпътствани от умора, гадене и често уриниране.
„Тялото на жената действа сякаш тя е бременна и тя започва да вярва, че е бременна, без да знае, че това е заблуда“, казва Симан, която дълго е изучавала психичното разстройство.
Повечето случаи имат психологически и физиологични аспекти. Диагностичният наръчник на Американската психиатрична асоциация, DSM-5-TR, поставя псевдоциезата в категорията на други специфични соматични симптоми, заедно с трудни за категоризиране разстройства като тревожно разстройство, хипохондрия или синдрома на Мюнхаузен
Колко често се среща псевдоциезата?
През 2007 г. преглед в International Journal of Reproductive BioMedicine изчислява, че има между един и шест случая на 22 000 бременности в Съединените щати. Това е огромен спад от 1940 г., когато статистиката показвала един случай на псевдоциезис на 250 бременности - точно колкото е вероятността за естествено зачеване на близнаци.
What is a False pregnancy or pseudocyesis?http://t.co/m2MxTPc05x pic.twitter.com/2VUrQqwrJD
— inviTRA (@inviTRAcom) March 13, 2015
Тези числа са драстично по-високи извън САЩ.
„Има части от Африка, например, където бременността е много ценена и медицинските грижи са труднодостъпни, така че псевдоциезата не е нещо необичайно“, казва Симан, която се е сблъскала с около такива 20 случая в практиката си от 1960 г. насам.
Благодарение на съвременната медицина и широката разпространеност на ултразвук, много малко случаи на псевдоциезис днес остават неоткрити до „раждането“.
„Псевдоциезата е трудно за изучаване състояние“, казва Симан, защото е рядко и може да има усложнения за психичното здраве на пациента. Но има един общ симптом: „Пациентката обикновено, отчаяно иска да забременее.“
Освен бебе, бременността може да осигури на жената и други ползи - по-добра грижа, внимание и дори уважение. „Затова не е изненадващо, че псевдоциезата се среща по-често в култури, където се очаква омъжените жени да раждат деца“, казва Симан.
Все още мистериозно състояние
„Медицината, дори в областта на акушерството и гинекологията, няма добро разбиране за псевдоциезата“, казва Шанън М. Кларк, специалист по фетална медицина на майките в медицинския филиал на Тексаския университет, който се е срещал със случаи на фалшива бременност.
False pregnancy/Phantom Pregnancy/Pseudocyesis.
— Dr.Henry Kaweesi (@HKaweesi) June 7, 2023
Let's learn.👇🏾💈
There are times when a woman’s intuition is off and the body tells her that she is pregnant when she ain't. This is a phenomenon called Pseudocyesis or a false pregnancy or what we refer to as a phantom pregnancy. pic.twitter.com/zblCFgeyMf
„Разбирането на това, което се случва с тялото на жена, която страда от псевдоциеза би помогнало както за лечение на състоянието, така и за намаляване на това да бъдат определяни като „луди“, казва Кларк.
Кой страда от псевдоциеза?
Огромният стрес, на който била подложена кралица Мери, вероятно е бил причината за псевдоциезата й, казват експерти.
Почти една година от така наречената си бременност, Мери най-накрая излязла от стаята си и никой не говорел за случилото се отново (поне не официално). Тя починала три години по-късно бездетна и тронът бил наследен от нейната полусестра Елизабет I, която била протестантка.
„Псевдоциезата засяга жените от всички етнически, расови и социално-икономически групи“, отбелязва Кларк. И въпреки че най-често се среща при тези на възраст между 20 до 39 години, може да се прояви и при жени след менопауза.
Псевдоциезата при мъжете е още по-рядко срещана, въпреки че медицинската литература е документирала примери за феномена при двама американски мъже през 1984 г. и 1995 г. През април 2022 г. учените съобщават и за 28-годишна американска транссексуална жена, която се представя за бременна с близнаци.
За разлика от много цисджендърни жени (чувство за собствения им пол съответства на биологичния пол, установен при раждането им) с псевдоциеза, тези трима индивиди показват тежки психични заболявания.
Широко разпространено отричане
„Точно както направила кралица Мери през 1555 г., така и съвременните пациенти с псевдоциеза, в продължение на почти една година, няма да приемат доказателствата за това, че не са бременни“, казва Симан.
„Те може да си мислят, че съпругът им не иска те да са бременни, че той е в заговор с лекаря или болницата. Може да си помислят, че свекървите им са замесени“, казва тя.
What is False Pregnancy or Pseudocyesis? #falsepregnancy #pregnancy - https://t.co/niYqT2aX5z pic.twitter.com/e5l7rQ8Jsr
— American Pregnancy Association (@amer_pregnancy) March 7, 2017
„Тези заблуди могат да приемат толкова много форми, именно защото жената не може да приеме ничия реалност, освен своята собствена. Тяхната реалност е, че изглеждат и се чувстват бременни, така че що се отнася до тях, те са."
За щастие лечебните заведения са започнала да третират тези необичайни случаи с повишен интерес и чувствителност, казва Симан.
„Необходими са повече разбиране и съпричастност и по-малко осъждане и вменяването на вина“, добавя Кларк.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!