И зследователски екип успя да открие човешки популации в африканска пустиня, за които се смяташе, че са изчезнали преди повече от 50 години.
ДНК изследванията помогнаха да се покажат генетичните различия между различни групи от населението и как те са се променяли с течение на времето.
Проучване на генетичната мрежа на африканския континент разкри дълбоко различаващо се родословие сред смесените популации в анголската пустиня Намиб.
"Успяхме да открием групи, за които се смяташе, че са изчезнали преди повече от 50 години", казва Хорхе Роча, един от авторите на изследването.
Африканският континент е с най-високо ниво на генетично разнообразие в света. Но това разнообразие не винаги е видимо. Трудно е да се различи една генетична популация от друга, пише Popular Mechanics
Често улики за съвременните генетични популации се откриват чрез извличане на информация от древна ДНК. Но поради естественото разпадане на тези проби, те дават непълна картина. За да получи възможно най-ясна представа за истинското генетично разнообразие на анголската пустиня Намиб, екип от учени се впусна в търсене на съвременни ДНК проби, които биха могли да допълнят древния архив с генетична информация.
При търсенето си екипът открива групата Квепе, която някога е говорела на езика наречен квади. Когато доказателствата за езика квади изчезват, изследователите смятат, че и Квепе са изчезнали.
Изследването открива двама души, които все още говорят на езика квади.
Екипът се свързва с групи, говорещи езика банту, и други маргинализирани групи от населението, чиито родни езици преди това са били смятани за изгубени.
"Нашите резултати последователно поставят идентифицираните предци в рамките на същата родова линия, но предполагат, че свързаните с Намиб предци са се отделили от всички други южноафрикански предци", казва Марк Стонекинг, професор в Института за еволюционна антропология "Макс Планк".
Изследването на тези групи помага да се покаже, че както генетичните, така и езиковите различия могат да бъдат свързани с различията в начина на живот. Например, колкото по-различен е начинът на живот на две популации - да речем, едната е била пастирска група, а другата - група на ловци, толкова повече се различават техният генетичен състав и езиково изразяване.
Авторите на изследването казват, че изучаването на древна ДНК може да разкрие генетичната структура на Африка преди експанзията на говорещите банту земеделци. По думите им разбирането на потенциалното въздействие върху "генетичния състав на днешните африкански групи" от други потенциално изчезнали общества "остава неуловимо".
Изследвайки пустинята, екипът открива малки групи, свързани с различни традиции. Те успяват да разчленят родословието на по-малките групи и да реконструират историята на възникващите миграционни модели. Екипът използва тази информация, за да покаже "дълбоко различаващо се родословие" при групите от анголския регион Намиб.
"Уникалното генетично наследство на народите от Намиб показва как съвременните ДНК изследвания, насочени към недостатъчно проучени региони с голямо етнолингвистично разнообразие, могат да допълнят древните ДНК изследвания на дълбоката генетична структура на африканския континент", обясняват авторите на изследването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!